1. mojeauto.pl >
  2. porady >
  3. Bezpieczna jazda >
  4. Zwierzęta w samochodzie

Zwierzęta w samochodzie

Jeśli decydujemy się zabrać na wakacje swojego pupila, to pamiętajmy, że trzeba się troszczyć o niego nie mniej niż o dziecko. Zwierzę musi mieć jak najbardziej komfortowe warunki, ponieważ długa, wakacyjna podróż jest przeważnie dla niego drogą przez mękę. Miejmy to na uwadze, ponieważ pies czy kot nam sam tego nie powie.

Zwierzęta w samochodzie

Płachta, siatka i szelki...

W sklepach z akcesoriami motoryzacyjnymi w ostatnim czasie pojawiło się wiele asortymentu pozwalającego na bezpieczne przewożenie zwierzęcia. Podstawowy pakiet zawiera między innymi specjalną, anty-poślizgową płachtę, która zapobiega niszczeniu tapicerki przez czworonoga, siatkę materiałową, która odgradza część przednią auta od tylnej, tak aby pies czy kot nie mógł przedostawać się do kierowcy. Jeżeli mamy do czynienia z bardzo „ruchliwym” osobnikiem możemy zakupić specjalistyczne szelki, które przypina się w miejsca tradycyjnych mocowań pasów bezpieczeństwa. Gwarantuje nam to przede wszystkim spokój w prowadzeniu pojazdu i nie krępuje ruchów zwierzęcia. Szelki znakomicie spisują się podczas gwałtownego hamowania, ponieważ zapewniają jednocześnie bezpieczeństwo. „Psie pasy” można dostać niemal w każdym większym sklepie zoologicznym lub klinice weterynaryjnej. Jak zapewnia jeden ze sprzedawców w hipermarkecie – wybór akcesoriów jest bardzo duży.

Małe stworzenia można przewozić w klatkach, jednak należy mieć na uwadze to, że musi być ona co najmniej raz większa od danego zwierzęcia, aby mogło się w niej spokojnie położyć. Pod żadnym pozorem nie wolno przewozić zwierzaka w bagażniku, może się po prostu udusić. Inaczej jest w przypadku auta o nadwoziu kombi. Pamiętajmy jednak o dopływie świeżego powietrza, ponieważ ta część auta szybko nagrzewa się od szyb.

Róbmy częste postoje

Mając na pokładzie zwierzę pamiętajmy o częstych przystankach. Podstawą jest zabranie ze sobą miski na wodę i karmę (najlepiej sucha ponieważ jest lekkostrawna). Jeżeli posiadamy klimatyzację ustawmy nawiewy także na zwierzę – oczywiście nie na minimalną temperaturę ponieważ zbyt niska źle wpływa na kości psa czy kota. W przypadku braku klimatyzacji uchylmy z tyłu szybę. Na pokład weźmy ulubione zabawki pupila. Być może zabrzmi to prozaicznie, jednak badania weterynaryjne wykazały, że zwierzę znacznie się uspokaja kiedy ma przy sobie swoje „gadżety”.

Jeżeli obawiamy się, że zwierzę może słabo znieść trudy podróży, wtedy możemy zaaplikować mu popularny „Aviomarin”. To znacznie uspokoi naszego towarzysza. Ostatni posiłek podajmy najpóźniej 2-3 godziny przed wyjazdem. Zwierzę lepiej się czuje w trakcie jazdy, kiedy ma pusty żołądek. Poza tym gwarantuje to nam podróż bez dodatkowych „atrakcji”.

Formalności

W Polsce kodeks drogowy mówi tylko, że zwierzę musi być przewożone w taki sposób, aby gwarantowało bezpieczną podróż. Nie we wszystkich jednak krajach – szczególnie w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Szwecji – tak jest i dlatego warto przed wyjazdem zapoznać się z prawami, jakie obowiązują poza granicami naszego państwa w momencie wywożenia zwierzęcia na obczyznę.

W większości krajów UE zwierzę powinno posiadać paszport, wczepiony mikroczip lub tautaż na uchu w przypadku psów. O ile dokument jest pewnym obowiązkiem o tyle mikroczipy są rzadko wymagane. Tak czy owak za kompletne „papiery” dla pupila trzeba zapłacić około 100 zł. Paszport zostanie nam wystawiony w niemal każdej klinice weterynaryjnej, podobnie zresztą jak zaimplementowanie mikroczipu. Tatuowanie uszu dokonuje już związek kynologiczny w danym województwie. Korzystając z usług weterynarza zapytajmy od razu o to, czy nasz czworonóg ma aktualne szczepienia i jakie rodzaje są wymagane w poszczególnych krajach.

Tematy w artykule: podroze wyjazd za granice

Podobne wiadomości:

Menu dla kierowców. Co jeść w trasie?

Menu dla kierowców. Co jeść w trasie?

Bezpieczna jazda 2019-08-23

Daleka podróż bez noclegu? Nie ryzykuj

Daleka podróż bez noclegu? Nie ryzykuj

Bezpieczna jazda 2019-08-15

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe, szybsze i łatwiejsze do zainstalowania ładowarki samochodowe
Nowe, szybsze i łatwiejsze do zainstalowania ładowarki samochodowe
Powstanie gęstej sieci publicznych ładowarek do aut elektrycznych będzie możliwe znacznie szybciej, niż się dotąd wydawało.