Idziemy po kredyt

Jesteś już zdecydowany. Chcesz kupić samochód i w tym celu będziesz musiał zaciągnąć z banku kredyt. Pamiętaj, że każdy kredyt kosztuje i to czasami spore pieniądze, więc warto do tego się odpowiednio wcześniej przygotować.

Idziemy po kredyt

Po pierwsze wybór właściwego banku. Czy zdecydować się na tzw. bank samochodowy, który powiązany jest kapitałowo z koncernem motoryzacyjnym, czy może zdecydować się na bank, który specjalizuje się w udzielaniu kredytów samochodowych? A może jednak w zwykłym banku, w którym od lat oszczędzamy nasze pieniądze na rachunku oszczędnościowym? Każda z tych opcji ma swoje zalety i wady. Warto poświęcić czas, by sprawdzić oferty u kilku konkurencyjnych banków. Czasami oszczędności mogą być naprawdę dość spore.

Samo zaciagnięcie kredytu jest już w dzisiejszych czasach coraz prostsze. Banki powoli rezygnują z olbrzymiej masy zaświadczeń, choć z reguły, im mniej ich jest, tym droższy może być sam kredyt. Ułatwienia wynikają z tego, że po prostu samochód staje się najczęściej zabezpieczeniem kredytu i w razie jakichś problemów ze spłacaniem rat, bank ma możliwość dość szybkiego odzyskania swoich środków.

O koszcie kredytu wbrew pozorom nie decyduje tylko i wyłącznie oprocentowanie kredytu. Poza odsetkami pojawiają się różnego rodzaku opłaty manipulacyjne - prowizje, opłaty za rozpatrzenie wniosku kredytowego, za uruchomienie linii kredytowej itp. Banki potrafią na tym nieźle zarobić.

Przy kredycie istnieją najczęściej dwa sposoby jego zabezpieczenia. Zastaw rejestrowy oraz przewłaszczenie na zabezpieczenie. Pierwsze polega na wpisie w krajowym rejestrze zastawów oraz w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Wówczas - w sytuacji, gdy nie spłacamy auta - bank może je zająć i sprzedać. Druga metoda oznacza, że musisz dzielić się nowym nabytkiem z bankiem do czasu całkowitej spłaty, bo jest on w 49 proc. współwłaścicielem samochodu. W jego posiadaniu jest nawet Karta Pojazdu, którą za opłatę można wypożyczyć.

Tematy w artykule: kredyt samochodowy

Podobne wiadomości:

Kredyt czy leasing?

Kredyt czy leasing?

Zakup i sprzedaż samochodu 2008-04-21

Samochód firmowy na kredyt

Samochód firmowy na kredyt

Finansowanie zakupu samochodu 2008-04-18

Komentuj:

~dominika.kwiatkowicz 2016-10-21

Teraz to już raczej się po kredyt nie chodzi, chyba, że jako osoba prywatna. Na firmę bardziej opłaca się leasing bądź wynajem, ale to też zależy czy chcemy być później właścicielami tego samochodu czy nie. U nas nie ma nacisku na własność więc nawiązaliśmy współpracę z Panek SA. Bardzo dobra wypożyczalnia o jasnych zasadach i solidnych autach.