1. mojeauto.pl >
  2. porady >
  3. Finansowanie zakupu samochodu >
  4. Kredyt samochodowy – zalety i wady

Kredyt samochodowy – zalety i wady

Coraz bardziej korzystne warunki, na jakich można uzyskać kredyt, sprawiają, że z tej formy finansowania zakupu różnych produktów korzysta obecnie stale rosnąca liczba naszych rodaków. Nie dziwi więc, że również i samochody, zarówno nowe, jak i używane, coraz częściej nabywamy na kredyt.

Kredyt samochodowy – zalety i wady

Pamiętając jednak o tym, że istnieją różne formy finansowania zakupu, czy też posiadania samochodu, powinniśmy się dobrze zastanowić, czy faktycznie kredyt okaże się najlepszym, najbardziej opłacalnym sposobem pozyskania auta. I nie ma tu jednej, generalnej odpowiedzi. Każdorazowo przed zakupem auta, czy to przez osobę prywatną, czy też na firmę, należy rozważyć wybór sposobu finansowania auta w kontekście konkretnej sytuacji.

Otrzymanie kredytu to obecnie praktycznie żaden problem. Nie ważne, czy chcemy kupić nowy czy też używany samochód, za kilka, czy też kilkadziesiąt, a może i kilkaset tysięcy złotych. Jeśli tylko mamy zarobki lub dochody firmy na odpowiednim poziomie, bank nie powinien czynić specjalnych przeszkód. Oczywiście nie znaczy to, że otrzymanie kredytu to przysłowiowa "pestka", spełnienie odpowiednich procedur bankowych oraz dostarczenie wymaganych dokumentów zajmuje wciąż jeszcze często zbyt dużo czasu.

Co najważniejsze jednak, to fakt, że kredyty samochodowe stają się coraz tańsze. Wpływ na to miały ogólne spadki stóp procentowych, coraz większa konkurencja banków oraz firm leasingowych. Jeśli mimo to kredyt jest dla nas wciąż zbyt drogi, zawsze jego spłatę można rozłożyć na dłuższy okres czasu (nawet dziesięć lat). W ten sposób raty kredytowe nie będą zbyt dużym obciążeniem. Jako ważną zaletę kredytów należy także wymienić możliwość wyboru waluty kredytowania, np. w tańszych frankach, jednak nie można zapomnieć tu o ryzyku walutowym. A ponowne przewalutowanie często wiąże się z dodatkowymi opłatami, choć pojawiają się już pierwsze banki, które nie biorą z tego tytułu ani złotówki. W przypadku kredytów chyba nieznacznie łatwiejszy jest także dostęp do nich. Banki posiadają większą liczbę placówek niż firmy leasingowe, poza tym w większości salonów oraz komisów można już załatwiać wszelkie procedury kredytowe.

Kredyt daje też nabywcy większą swobodę w decydowaniu o jego spłacie oraz o samym aucie. "W przypadku kredytu klienci cenią sobie możliwość wcześniejszej spłaty czy też możliwość rozłożenia spłaty na dłuższe okresy. Bardzo ważna jest również swoboda dysponowania autem. Np. wymiana samochodu na inny spłacając kredyt i kupując nowy (co w przypadku leasingu lub wynajmu długoterminowego nie jest możliwe)" - wyjaśnia Maciej Kostkowski, Członek Zarządu Santander Consumer Banku S.A.

"Kredyt wymaga spełnienia wciąż większej liczby wymogów w porównaniu z zawarciem umowy leasingu. W przypadku zaciągnięcia kredytu banki będą dokładniej badały zdolność kredytową, a więc procedura może być bardziej długotrwała i skomplikowana." - mówi Bogusław Półtorak, z portalu Bankier.pl. Jednak coraz częściej banki też próbują rywalizować z firmami leasingowymi, jeśli chodzi o procedury i o szybkość otrzymania środków pieniężnych. "Nasze obserwacje pokazały, że kredyt kojarzył się z długimi procedurami i koniecznością zdobywania dokumentów w urzędach. Z tego powodu postanowiliśmy zaoferować jednoosobowym podmiotom gospodarczym i spółkom prawa handlowego decyzję kredytową w ciągu godziny i uproszczone procedury już przy wpłacie własnej od 10%." - tłumaczy Maciej Kostkowski. Coraz częściej banki nie wymagają np. od firm zaświadzeń z ZUS czy urzędu skarbowego, co się wiąże ze sporą oszczędnością czasu i pieniędzy.

Sporym uproszczeniem dla klientów jest możliwość złożenia wniosku i przesłania niezbędnych dokumentów przez Internet. Nie oznacza to, że nie będziemy musieli się stawić osobiście w banku - wciąż jeszcze ostateczny podpis na umowie musimy złożyć własnoręcznie.

Zupełnie inaczej niż w przypadku leasingu wygląda sytuacja z właścicielem pojazdu. Przy najbardziej popularnej formie leasingu, czyli leasingu operacyjnym, właścicielem przez cały okres leasingowania pozostaje firma leasingowa. Dopiero po jej zakończeniu użytkownik samochodu staje się jego faktycznym właścicielem. W przypadku kredytu nabywca auta wspólnie z bankiem są współwłaścicielami i najczęściej banki chcą się zabezpieczyć poprzez odpowiednią adnotację w dowodzie rejestracyjnym. Zabezpieczenie może polegać również na cesji na rzecz banku praw z tytułu ubezpieczenia AC czy też przejęcie w depozyt karty pojazdu. Niektóre banki zgadzają się na udzielenie kredytu bez zabezpieczenia, jednak wówczas jest on znacznie droższy od "zabezpieczonego".

Mimo tych zabezpieczeń to jednak klient ma dużo większą swobodę w dysponowaniu samochodem. W razie potrzeby można wcześniej spłacić kredyt i sprzedać kredytowany samochód. Jednak zabezpieczenia mogą przyczynić się do różnych problemów. Wypadek, w sytuacji gdy został ustanowiony zastaw lub cesja na polisie, może się skończyć brakiem otrzymania odszkodowania od firmy ubezpieczeniowej, a przynajmniej znacznym opóźnieniem w jego wypłaceniu.

Tematy w artykule: kredyt samochodowy

Podobne wiadomości:

Idziemy po kredyt

Idziemy po kredyt

Finansowanie zakupu samochodu 2008-04-21

Kredyt czy leasing?

Kredyt czy leasing?

Zakup i sprzedaż samochodu 2008-04-21

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!