Leasing konsumencki

Mimo że leasing pozostaje głównie domeną podmiotów gospodarczych, to jednak osoby fizyczne także mogą skorzystać z tej formy finansowania samochodu.

Leasing konsumencki

Leasing konsumencki, zwany też prywatnym, jest usługą skierowaną do osób nie prowadzących działalności gospodarczej. Póki co jednak, produkt ten jest wciąż mało popularny na naszym rynku. Z jednej strony firmy leasingowe, nawet mając go w swojej ofercie, nie promują go wystarczająco mocno. Z drugiej, trzeba jednak przyznać, co zauważają przedstawiciele branży leasingowej, zainteresowanie tym narzędziem wśród osób fizycznych jest minimalne.

Dlaczego? Przede wszystkim decyduje o tym słaba sprzedaż samochodów nowych w ostatnich kilku latach. "Wydaje się, iż podstawową tego przyczyną jest duża podaż na rynku importowanych używanych aut. Nasycenie prywatnym importem jest tak duże, że zainteresowanie konsumentów nabywaniem nowych pojazdów dramatycznie spadało w ostatnich latach." - zauważa Andrzej Sugajski, dyrektor Związku Przedsiębiorstw Leasingowych.

Drugą, ale równie ważną przyczyną słabego zainteresowania leasingiem konsumenckim jest pewnego rodzaju bariera psychologiczna. Nabywając samochód, chcemy być przecież jego właścicielem, a tymczasem pozostaje on aż do wykupu własnością firmy leasingowej. Boimy się, iż w trakcie trwania umowy coś się może nieprzewidzianego przydarzyć i pozostaniemy na przysłowiowym lodzie. Dlatego też ciągle jeszcze bardziej popularną formą finansowania samochodów przez osoby prywatne pozostaje kredyt bankowy. Przynajmniej jesteśmy wpisani w dokumentach samochodu jako współwłaściciel.

Jednak leasing prywatny oferuje kilka innych zalet, których nie będziemy mieć ani przy zakupie gotówką, ani na kredyt. Przede wszystkim firmy leasingowe mogą wynegocjować bardziej korzystne rabaty bezpośrednio u producenta lub importera. Oczywiście istnieją banki, będące spółkami-córkami firm motoryzacyjnych, gdzie także możemy dostać bardzo preferencyjne warunki, jednak gama dostępnych marek jest ograniczona do co najwyżej kilku.

Podobnie sprawa ma się z ubezpieczeniami. Firma leasingowa ubezpieczając dużą liczbę aut może wynegocjować korzystniejsze opłaty. Jednak rodzi się tu też pewne zagrożenie. Będąc już doświadczonym kierowcą, który w dodatku jeździ bezszkodowo, nie możemy skorzystać w leasingu z przysługujących nam ulg. Po kilku latach jazdy wyleasingowanym, a więc tak naprawdę nie naszym autem przysługujące nam zniżki stracimy.

Zawarcie umowy leasingu konsumenckiego trwa znacznie krócej niż w przypadku otrzymania kredytu bankowego. Uproszczone procedury, mniejsza ilość wymaganych dokumentów i formalności sprawi, iż znacznie szybciej możemy otrzymać kluczyki do wymarzonego auta. A jeszcze firma leasingowa za nas samochód zarejestruje i ubezpieczy. I choć banki, w szczególności te specjalizujące się w kredytach samochodowych coraz częściej kuszą nas podobnymi usługami, to jednak wciąż leasing pozostaje szybszą drogą do nabycia auta niż kredyt bankowy.

"Leasing prywatny charakteryzuje się na ogół prostszymi od bankowych procedurami, tj. mniejszymi wymaganiami formalnymi spółek leasingowych i bardziej liberalnym podejściem do oceny zdolności kredytowej klienta. W przypadku naszej firmy klienci mogą podpisać umowę leasingu legitymując się jedynie dwoma dokumentami tożsamości, oświadczeniem o wysokości dochodów i wpłacając określoną kwotę, tzw. czynsz inicjalny w wysokości np. 15-30 proc. wartości pojazdu" - mówi Stefan Buczek, dyr. Departamentu Produktów Brandowych VB Leasing.

"W przypadku leasingu konsumenckiego wymagane są dwa dokumenty tożsamości (również współmałżonka) oraz – jeśli mężczyzna nie ukończył 28 lat, kserokopia książeczki wojskowej" - wylicza Konrad Karpowicz, Dyrektor Departamentu Handlowego Masterlease Polska.

Przyszłość leasingu, a w tym leasingu konsumenckiego, na naszym rynku rysuje się w różowych barwach. Tak przynajmniej twierdzą przedstawiciele branży leasingowej. "W celu ujednolicenia warunków formalno-prawnych funkcjonowania tego produktu na rynku, opracowujemy aktualnie w ramach Związku, ogólne warunki leasingu dla tego produktu. Działanie to ma na celu przygotowanie podstaw dla wprowadzenia produktu do oferty leasingowej" - mówi Andrzej Sugajski.

"Leasing konsumencki ma przed sobą bardzo dobrą przyszłość. W najbliższych latach jego popularność powinna stale i szybko wzrastać. Gwarantem ekspansji jest, w moim przekonaniu, ciągły wzrost gospodarczy Polski i zmieniające się postawy społeczne" - dodaje Konrad Karpowicz.

I rzeczywiście, jeśli za ogólnym rozwojem gospodarczym naszego kraju podąży sprzedaż aut nowych, to siłą rzeczy wzrośnie też zainteresowanie leasingiem konsumenckim, jako alternatywnego dla kredytu bankowego źródła finansowania zakupu auta.

Tematy w artykule: leasing

Podobne wiadomości:

Kredyt czy leasing?

Kredyt czy leasing?

Zakup i sprzedaż samochodu 2008-04-21

Leasing a podatki

Leasing a podatki

Finansowanie zakupu samochodu 2007-02-08

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!