mojeauto.pl > porady > Finansowanie zakupu samochodu > Sposoby finansowania auta w firmie

Sposoby finansowania auta w firmie

Wybór odpowiedniej formy finansowania nabycia samochodu na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej to niezwykle istotna kwestia dla przedsiębiorcy. Z samochodem wiążą się po pierwsze duże koszty, a po drugie kwestie związane z jego właściwą ewidencją podatkową.

Sposoby finansowania auta w firmie

Nie sposób wskazać jednoznacznie, która forma - zakup za gotówkę, na kredyt, leasing, najem, mieszana - jest najbardziej korzystna dla firmy. Zależy to conajmniej od kilku aspektów: od aktualnej sytuacji finansowej i zdolności kredytowej firmy, od liczby potrzebnych samochodów, od pkorzyści podatkowych, aż wreszcie po preferencje, czy chcemy koniecznie być właścicielem auta, czy możemy być tylko jego użytkownikiem.

Patrząc tylko na preferencje polskich przedsiębiorców w tym zakresie, zdecydowanie najpopularniejszymi formami finansowania zakupu aut są gotówka oraz leasing, mniej firm decyduje się na kredyt lub mieszaną formę (częściowo gotówka/kredyt/leasing), a zdecydowanie najrzadziej wybieranym sposobem finansowania jest wynajem.

Gotówka

Wybór gotówki wiąże się z pewnością ze stosunkowo wciąż jeszcze małym zaufaniem do innych form finansowania zakupu. W tym przypadku samochód staje się własnością firmy/właściciela, nie ma tu jakiegokolwiek ryzyka prawno-finansowego. Jednak na kupno za gotówkę nowego samochodu mogą sobie pozwolić nieliczni, dysponujący wolnymi środkami finansowymi, które nie mogą zostać przeznaczone na inne potrzeby czy też inwestycje. Znacznie mniej popularna staje się gotówka, w sytuacji gdy firma nabywa kilka albo i więcej samochodów na raz. W takim przypadku zaangażowanie środków pieniężnych byłoby już bardzo duże i mało kogo stać byłoby na takie rozwiązanie. Kolejna wada tej formy finansowania to brak możliwości zaliczenia bezpośrednio wydatku na zakup auta do kosztów uzyskania przychodu, a jedynie poprzez odliczenia amortyzacyjne. Z kolei z punktu widzenia podatku VAT, powstaje od razu konieczność jego zapłaty od całej wartości samochodu i tylko przy aucie ciężarowym nie stanowi to dodatkowego obciążenia dla firmy.

Kredyt samochodowy

Kredyt samochodowy to rozwiązanie dla tych, którzy nie dysponują odpowiednią gotówką, a chcieliby być właścicielami samochodu wykorzystywanego w firmie. Długi okres kredytowania sprawia, iż comiesięczne raty nie są jakimś dużym obciążeniem dla firmy. Dodatkowo coraz większa konkurencja banków, w tym także banków samochodowych, specjalizujących się w kredytach na konkretne marki, a także firm leasingowych sprawia, iż kredyt staje się coraz tańszą formą finansowania zakupu samochodu z uproszczonymi procedurami jego uzyskania. Nie zawsze są już potrzebne stosy dokumentów, zaświadczenia z US czy ZUS, w przypadku osoby fizycznej, która dysponuje odpowiednim wkładem własnym wystarczający może okazać się nawet tylko jeden dokument tożsamości. Niestety wciąż przy kredytach pojawiają się inne koszty, jak dodatkowe prowizje, opłaty wstępne, manipulacyjne, konieczność dokonywania zanezpieczeń, tak iż pod względem finansowym kredyt ustępuje obecnie nieco miejsca leasingowi.

Leasing

Leasing to coraz bardziej popularna forma korzystania z samochodu. Nawet przy słabnących wynikach sprzedaży aut nowych, firmy leasingowe notowały rosnące zyski. Główną zaletą leasingu jest możliwość korzystania z samochodu, w sytuacji gdy firmy nie stać na jego nabycie. Gdy firma woli posiadane środki przeznaczyć na inne cele lub nie spełni wymagań stawianych przez banki.

Firmy leasingowe, podobnie zresztą jak banki samochodowe, współpracują z producentami samochodowymi i dzięki temu umożliwiają uzyskanie sporych upustów cenowych. Dodatkowe korzyści to możliwość uzyskania zniżek ubezpieczeniowych, korzystnej oferty serwisowej, czy pomocy przy rejestracji pojazdu.

- Leasing wydaje się być stworzony do finansowania inwestycji samochodowych, ponieważ dokładnie zaspakaja potrzebę klienta. Ta potrzeba to, wbrew tradycyjnemu myśleniu, nie posiadanie samochodu w sensie własnościowym, a przyjazne dla klienta użytkowanie samochodu. To podstawowa cecha wyróżniająca leasing. Kolejną jest specjalizacja. Trudno znaleźć sensowne argumenty przeciwko powierzeniu opieki nad pojazdem specjalistom, którzy znają się na samochodach, są w stanie zdjąć z klienta ciężar technicznej obsługi pojazdu i napraw w serwisach czy likwidacji szkód. Takie możliwości otwiera skorzystanie z produktów oferowanych przez firmy leasingowe specjalizujące się w finansowaniu i obsłudze technicznej flot samochodów. - wyjaśnia Jakub Kizielewicz - Dyrektor Finansowy i Członek Zarządu Masterlease Polska.

Wynajem

Usługa wynajmu długoterminowego, zwana także jako Full Service Leasing, staje się szczególnie korzystna przy dużej flocie aut. Do jej zalet należy zaliczyć jeszcze mniejsze niż w przypadku leasingu zaangażowanie środków własnych, minimum formalności, pozostawienie pozostałych usług (ubezpieczenie, serwis) w gestii firmy wynajmującej i za to wszystko otrzymanie tylko jednej zbiorczej faktury. Oprócz możliwości korzystania z auta umowa wynajmu długoterminowego może obejmować także ubezpieczenie, serwisowanie, wymianę ogumienia, usługi assistance, zapewnienie auta zastępczego i wiele innych.


Podobne wiadomości:

Idziemy po kredyt

Idziemy po kredyt

Finansowanie zakupu samochodu 2008-04-21

Kredyt czy leasing?

Kredyt czy leasing?

Zakup i sprzedaż samochodu 2008-04-21

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Seat Leon. Premiera czwartej generacji
Seat Leon. Premiera czwartej generacji
Seat zaprezentował nową generację Seata Leona. Kompaktowy model korzysta z rozwiązań użytych w nowym Volkswagenie Golfie czy nowej Skodzie Octavii.