1. mojeauto.pl >
  2. porady >
  3. Finansowanie zakupu samochodu >
  4. Sposoby finansowania zakupu samochodu

Sposoby finansowania zakupu samochodu

Kredyt gotówkowy oraz leasing mogą okazać się często jedynymi sposobami pozwalającymi stać się posiadaczem wymarzonych "czterech kółek". Nawet jeśli jest to tylko auto używane.

Sposoby finansowania zakupu samochodu

mojeauto.pl: Czy ogólne zasady przyznawania kredytu na zakup auta używanego różnią się od zakupu na kredyt samochodu nowego?
 
Maciej Kostkowski* : W związku z większym ryzykiem przy kredytowaniu pojazdów używanych bankowcy wprowadzają pewne ograniczenia, dotyczące głównie wieku kredytowanego pojazdu, wpłaty własnej oraz oprocentowania. Zdarza się wręcz, że banki komercyjne w ogóle nie kredytują samochodów używanych bądź dopuszczalny wiek pojazdu jest ustalany na stosunkowo niskim poziomie (np. 5, 6 lat w największych bankach uniwersalnych w Polsce). Specjalizując się w kredytowaniu samochodów już dawno założyliśmy, że warunki finansowania aut używanych nie powinny zbytnio odbiegać od warunków dla pojazdów nowych. Co więcej w ubiegłym roku wprowadziliśmy specjalną ofertę dla samochodów używanych bez jakichkolwiek ograniczeń wiekowych.
 
Staramy się być tam, gdzie klienci nas potrzebują – czyli  przede wszystkim u dealera samochodowego  oraz właśnie w komisach samochodowych, ale również w biurze lub we wskazanym, dogodnym dla klienta miejscu, do którego przyjeżdżają nasi handlowcy. Finansujemy auta kupowane bezpośrednio od osoby fizycznej, także sprowadzane z zagranicy. W zakresie wymogów dot. wpłaty własnej i możliwości skorzystania z procedury uproszczonej nie ma różnic między autami nowymi i używanymi młodszymi niż pięcioletnie. Dla pojazdów starszych warunki te nieznacznie się zmieniają. Np. wpłata własna nie jest wymagana dla aut do 5 lat, w przypadku aut  6-8  letnich wpłata wynosi 10  proc.,  9-14 lat - 20 proc. To są warunki konkurencyjne nawet na rynku kredytów na pojazdy nowe.
 
ma: Jakie stosowane są najczęściej formy zabezpieczenia kredytu?
 
MK: Zabezpieczeniem są depozyt karty pojazdu oraz całkowite przewłaszczenie pojazdu, które już w dniu podpisywania umowy kredytowej jest zawieszane pod warunkiem wypełniania przez kredytobiorcę warunków umowy kredytowej. W praktyce oznacza to, że bank nie jest wpisywany do dowodu rejestracyjnego klienta wywiązującego się z postanowień umowy. Innym rozwiązaniem jest przewłaszczenie w części 49/100 pojazdu samochodowego na rzecz banku. Dodatkowo cesja na rzecz banku praw z tytułu umowy ubezpieczenia AC pojazdu samochodowego stanowiącego przedmiot zabezpieczenia/kredytowania.
 
ma: Kto jest właścicielem zakupionego auta (kto figuruje w dowodzie rejestracyjnym)?
 
MK: W zależności od zastosowanego rodzaju zabezpieczenia współwłaścicielami są bank i kredytobiorca lub tylko kredytobiorca. W przypadku zabezpieczenia w formie depozytu karty pojazdu bank może nie zostać wpisany do dowodu rejestracyjnego. Jeśli bank jest wpisany do dowodu, po spłacie kredytu klient otrzymuje oświadczenie o zwrotnym przeniesieniu własności, na podstawie którego w Wydziale Komunikacji on sam lub przyszły nabywca może usunąć zapis o własności banku z dowodu rejestracyjnego.
 
ma: Czy istnieje możliwość odsprzedaży samochodu zakupionego jako używanego?
 
MK: Klient może w każdej chwili spłacić kredyt bez dodatkowych opłat i wtedy sprzedać samochód.
 
ma: Czy istnieje konieczność wykupu polisy AC, ubezpieczenia kredytu lub innych dodatkowych form zabezpieczenia kredytu?
 
MK: W określonych przypadkach, np. wysoka wpłata własna czy specjalny produkt banku na kredyty o wartości do 25.000 zł, bank może odstąpić od wymogu dokonania cesji AC. Pozostałe ubezpieczenia są dobrowolne.
 
ma: Czy istnieją jakieś ograniczenia (preferencje) co do marki samochodu, wieku auta, wartości, wieku osoby kupującej - czy ma to wpływ na oprocentowanie kredytu?
 
MK: Bank, jakim jest Santander Consumer, w przeciwieństwie do banków samochodowych nie jest skoncentrowany na wybranych markach. Zdarza się natomiast, że wybrane modele są objęte ofertą specjalną. W Santander Consumer Banku wiek auta może wynosić maksymalnie 14 lat, a w chwili spłaty ostatniej raty nie może przekroczyć 16 lat. W odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku, wprowadziliśmy również specjalną ofertę dla samochodów używanych, w której w ogóle nie ograniczamy wieku pojazdu i nie wymagamy wpłaty własnej przy wartości pojazdu do 20 tys. zł. Dla aut do 25 tys. zł prosimy o wkład w wysokości 10 proc. pojazdu. Wartość auta, jak i wiek kredytobiorcy nie jest ograniczona regulaminem. Na wysokość oprocentowania wpływa wiek pojazdu.
 
ma: W jakim czasie istnieje możliwość otrzymania kredytu, jakie dokumenty są niezbędne?
 
MK: Czas decyzji kredytowej od złożenia wszystkich dokumentów wynosi 1 godzinę. Standardowo wymagamy zaświadczenia z miejsca pracy o wysokości średnich miesięcznych dochodów za ostatnie 3 miesiące (od tego wymogu odstępujemy przy  tzw. procedurze uproszczonej) oraz dowód osobisty i drugi dowód tożsamości ze zdjęciem. Procedura uproszczona obowiązuje dla aut nowych i do 5 lat nawet bez wpłaty własnej.
 
ma Czy zakup auta używanego w komisie, u dealera ma jakiś wpływ na przyznanie kredytu (nie chodzi tu o typowe banki samochodowe, czy inne banki działające przy dealerach)?
 
MK: Nie, Santander Consumer Bank współpracuje z liczbą ponad 2000 salonów i komisów samochodowych, wszystkim klientom bez względu gdzie nabywają samochód umożliwiamy realizację potrzeb.
 
ma: Czy można starać się o kredyt na zakup auta poza granicami
 
MK: W przypadku auta sprowadzonego z zagranicy wymagane jest, aby transakcja dokonywana była przy udziale komisu lub dealera. Samochód stanowi zabezpieczenie i z tego powodu nie możemy udzielić kredytu, jeśli samochodu jeszcze nie ma w Polsce. Jednak za pośrednictwem dealera lub komisu finansowanie kredytem sprowadzanego auta jest jak najbardziej możliwe.
 


 

* Maciej Kostkowski jest członkiem zarządu Santander Consumer Bank S.A., odpowiedzialnym za pion kredytów samochodowych


Podobne wiadomości:

Ubezpieczenie samochodu używanego

Ubezpieczenie samochodu używanego

Ubezpieczenie samochodu 2008-05-13

Idziemy po kredyt

Idziemy po kredyt

Finansowanie zakupu samochodu 2008-04-21

Komentuj:

KofeinaRysiu 2015-08-05

Mój brat ostatnio brał kredyt samochodowy w VW Banku i jest zadowolony, bo raty wyszły mu naprawdę niskie w porównaniu do innych banków - tu obczajcie. Można brać nie tylko na nowe auta, ale i na używane. Myślę, że warunki są rozsądne. A Wy macie gdzieś jakiś sprawdzony kredyt?

~pluto34 2015-07-24

Ja jestem za używanymi, ale takimi z miarę nowych roczników, powiedzmy od 2010 w górę. Cena rynkowa spada, a jak samochód zadbany, sprawny technicznie to się opłaca. Mam taki, z rocznika 2011 od J&J GROUP, firma ma sporo interesujących aut w ofercie. Dostępnych z dotacją 600 zł miesięcznie przez cały okres kredytowania.

KofeinaRysiu 2015-07-23

To jak zależy Ci na nowym aucie to zerknij sobie na stronie Volkswagen Banku na kredyty i leasing. Obecnie niby mają najlepszą ofertę na rynku. Ja też wychodzę z założenia, że jak już kupować to nowe auto, bo używane to tylko studnia bez dna, w którą trzeba cały czas pakować pieniądze.

Madamo 2015-05-18

Zdaje sobie sprawę, że nie każdemu na rękę oklejone auto. Ale z drugiej strony wole mieć oklejone auto ale nowe, niż nieoklejonego trupa w którego co miesiąc musze wpompowywać kilka set zotych aby nadal jeżdził.

~Janas 2015-05-06

To co proponuje J&J Group bezsprzecznie opłaca się najbardziej. Jest przecież szansa nie wydawać ani grosza na zakup auta dzięki zarobkowi z mobilnej reklamy.