Zawarcie umowy leasingu

Wybór leasingu jako formy sfinansowania nabycia samochodu, czy to do firmy, czy na prywatny użytek, pociąga za sobą konieczność spełnienia odpowiednich formalności, podpisania umowy i w końcu wypełniania jej postanowień.

Zawarcie umowy leasingu

Co chcemy
Przede wszystkim powinniśmy dokładnie wiedzieć, czego potrzebujemy. Zasada ta dotyczy oczywiście także i innych form nabycia auta (kupno za gotówkę, kredyt, najem). To my musimy określić, jakie auto jest nam niezbędne, a nie sugerować się innymi czynnikami - aktualnymi promocjami, korzyściami podatkowymi, sugestiami doradców itp. Pamiętajmy, ża takie auto będziemy później użytkować przez co najmniej kilka lat i najgorsze co może być, to właśnie wybór auta, który nie będzie odpowiadał naszym potrzebom.

Wybór firmy leasingowej
Jeśli już dokładnie wiemy, co chcemy, i jesteśmy zdecydowani na leasing, wówczas musimy dokonać wyboru konkretnej firmy leasingowej. Pamiętajmy, iż zwiążemy się z daną firmą na dłuższy czas. "Obecnie na rynku leasingu pozostali gracze z silnym zapleczem kapitałowym, posiadający nowoczesne know-how i wsparcie własnych banków, czy spółek – matek. Klientom już raczej nie grozi związanie się niesolidną firmą leasingową. Oprócz ceny i zapisów w umowie powinni oni bardziej zwrócić uwagę na jakość serwisu przy zawarciu umowy i obsługę posprzedażową. Niemal przy jednakowych (niskich) cenach firmy leasingowe poszukują przewag konkurencyjnych właśnie na tym polu." - twierdzi Stefan Buczek, dyr. Departamentu Produktów Brandowych VB Leasing.

Podobnie uważa Konrad Karpowicz, dyr. Departamentu Handlowego Masterlease Polska
"Wbrew pozorom cena nie jest najważniejsza, tym bardziej, że większość firm leasingowych oferuje dziś swe usługi w zbliżonych wartościach. Po pierwsze, klient powinien sprawdzić, czy firma należy do Związku Przedsiębiorstw Leasingowych. Przynależność do tej organizacji gwarantuje, że firma jest wiarygodnym partnerem. Po drugie, przedsiębiorca powinien dokładnie przeanalizować swoje realne potrzeby. Kolejnym krokiem jest porównanie ofert kilku różnych firm. Wreszcie powinien zwrócić uwagę, czy firma jest elastyczna w stosunku do jego potrzeb i planów rozwoju, a także czy posiada silne wsparcie finansowe."

Niezbędne dokumenty i formalności
Niestety, choć liczba dokumentów w przypadku leasingu jest dużo mniejsza niż przy staraniu się o kredyt, to jednak nie unikniemy także i tu pewnych formalności. Oczywiście wszystko zależy głównie od firmy leasingowej. Najkorzystniejsze z tego punktu widzenia są tzw. procedury uproszczone. "W przypadku leasingu pojazdów osobowych liczba dokumentów i formalności niezbędnych do zawarcia umowy jest ograniczona do minimum. Wystarczą: wniosek leasingowy, podstawowe dokumenty założycielskie (rejestrowe) firmy i w niektórych przypadkach dokumenty pozwalające ocenić sytuację ekonomiczną klienta, np. PIT/CIT za poprzedni rok i ostatni okres rozliczeniowy." - wylicza Stefan Buczek.
 
"Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność powyżej sześciu miesięcy posiadają z reguły uproszczony dostęp do oferty leasingowej. Klient jest zobowiązany przedstawić dokumenty założycielskie firmy (NIP, REGON), dokument tożsamości oraz uiścić opłatę wstępną" - wyjaśnia Konrad Karpowicz - "Inaczej jest w przypadku firm, które dopiero rozpoczęły działalność.
Podstawowym warunkiem, by skorzystać z oferty leasingowej wielu firm jest miesięczny okres obecności na rynku. Oczywiście, to okres zbyt krótki, by właściwie określić zdolność finansową leasingobiorcy. Dlatego też podmiot gospodarczy musi liczyć się z tym, że firma leasingowa będzie wymagała w miarę wysokiej opłaty wstępnej, sięgającej nawet 40% wartości pojazdu. Jeśli jednak tak młoda firma posiada poręczenie innego podmiotu gospodarczego, wówczas wysokość opłaty wstępnej może zostać obniżona nawet do 5%."

Negocjacje
Przed podpisaniem ostatecznej umowy leasingowej warto spróbować wynegocjować najkorzystniejszą dla siebie ofertę od firmy leasingowej. Niestety, nie wszystko podlega negocjacjom. Np. ogólne warunki umów najczęściej są niezmienne. Firmy leasingowe nabywając konkretne marki i modele korzystają z różnych rabatów. Dlatego warto uszczknąć z tego jak najwięcej dla siebie. Podobnie ma się rzecz z zakładami ubezpieczeń.

Zdecydowanie łatwiejsze negocjacje czekają tego, kto zamierza wyleasingować większą flotę pojazdów, niż przedsiębiorcę, który zamierza wciąż w leasing tylko jedno auto. Nie zmienia to jednak faktu, iż w dobie słabej sprzedaży aut nowych oraz dużej konkurencji wśród firm leasingowych, nie zaszkodzi spróbować także i nam. A nuż uda się wynegocjować choćby niewielką korzyść.

Cena
Nie wolno nam zapomnieć, iż wszelkiego rodzaju umowy finansowe posiadają bardzo różne opłaty, koszty, o których nikt nie wspomina podczas przedstawiania danej oferty. Nie zawsze więc najtańsza oferta będzie zarazem najkorzystniejsza. Warto więc prześledzić, ile będzie kosztować nas np. odstąpienie od umowy czy zwłoka w zapłacie płatności. I czy nie będziemy musieli zapłacić za to, iż wyleasingowanym autem będą jeździć także i inne osoby. Dla firm transportowych np. fakt, gdzie leasingodawca rejestruje pojazdy o dmc pow. 3,5t, ma istotny wpływ na wysokość płaconego podatku drogowego.

Oczywiście wszelkie koszty, nawet te ukryte, nie muszą decydować o atrakcyjności oferty. Czasami płacąc nieco więcej, ale uzyskując w zamian bardziej korzystne warunki, możemy zyskać. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji, nie tylko warto, ale i trzeba dokładnie zastanowić się nad plusami i minusami danej oferty.

Czytajmy umowy
Aby dokonać jednak dokładnej i rzetelnej oceny danej oferty, nie można pominąć dokładnego przeczytania umowy. Często poświęcenie kilkudziesięciu minut na tę czynność, pozwoli uniknąć nam wielu niespodziewanych kosztów oraz związanych z tym problemów. Jeśli jakichś punktów umowy nie rozumiemy, dokładnie zapytajmy przedstawiciela firmy leasingowej, co dany punkt oznacza. Można też skonsultować umowę z prawnikiem, co wydaje się już koniecznością przy leasingu większej liczby aut.

Tematy w artykule: leasing kupno nowego samochodu

Podobne wiadomości:

Kredyt czy leasing?

Kredyt czy leasing?

Zakup i sprzedaż samochodu 2008-04-21

Leasing a podatki

Leasing a podatki

Finansowanie zakupu samochodu 2007-02-08

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!