1. mojeauto.pl >
  2. porady >
  3. Opony samochodowe >
  4. Indeks prędkości opon - wszystko, co musisz wiedzieć

Indeks prędkości opon - wszystko, co musisz wiedzieć

Gdy dobieramy opony do swojego samochodu, zwracamy uwagę głównie na ich rozmiar. Jednak w skomplikowanych kodach na brzegu gumy zaszyfrowanych jest sporo innych parametrów, w tym informacja o bardzo ważnym indeksie prędkości.

Indeks prędkości opon - wszystko, co musisz wiedzieć
Indeks prędkości opon (SI - speed index) to, podobnie jak opisywany już przez nas indeks nośności, parametr wpływający na bezpieczeństwo jazdy. A gdy w grę wchodzi bezpieczeństwo, nie może być mowy o oszczędzaniu. Dlatego przy kupowaniu kolejnego kompletu opon, pamiętajcie - indeks prędkości musi być zgodny z homologowanym przez producenta lub wyższy.

Poszczególne litery indeksu prędkości odpowiadają maksymalnej prędkości, z którą można jeździć danym autem. Jednak nie ustalajcie tego parametru z danymi z katalogu - tam wasz pojazd może mieć prędkość maksymalną 200km/h (teoretycznie indeks U), ale już producent może zalecać do niego opony o wyższym indeksie. Najlepiej sprawdzić tę informację w świadectwie homologacji pojazdu lub instrukcji dołączonej przez producenta.

Dlaczego ta jedna literka jest tak ważna? Skrywa ona wbrew pozorom sporo tajemnic. Choć na pierwszy rzut oka opony o identycznym rozmiarze, ale indeksach np. S i R wyglądają tak samo, to ich konstrukcja może być odmienna. Producenci do ogumienia o wyższym indeksie prędkości używają innej mieszanki tworzyw, gęstszego splotu drucianego i nadają mu sztywniejszą strukturę. Wpływa to korzystnie na stabilność pojazdu, ale może obniżać komfort jazdy.

Opony o wyższym indeksie prędkości są zwykle droższe, stąd pokusa wielu kierowców do oszczędzania na tym zakupie. Zwykle tłumaczą to sobie na logikę: "skoro nigdy nie jeżdżę 190km/h to po co mi opony o indeksie T?" Niestety nie jest to odpowiednie podejście. Ze względu na wspomniane wcześniej różnice konstrukcyjne, opony o zbyt niskim indeksie prędkości mogą nie zapewniać odpowiedniego bezpieczeństwa nawet przy prędkościach dużo niższych od maksymalnej. Poza tym będą się szybciej zużywać niż ciut droższe, ale odpowiednio dobrane gumy - po co nam 40zł w kieszeni więcej, gdy nasze "oszczędnościowe" opony wyząbkują się o 2 sezony szybciej?

Warto także pamiętać, że w razie wypadku ubezpieczyciel może kręcić nosem, gdy odkryje nasze oszczędności. Ciężko nam będzie wytłumaczyć, że niezgodna z homologacją modyfikacja pojazdu nie wpłynęła na jego prowadzenie, nawet jeśli teoretycznie nie byliśmy sprawcą wypadku. Niższy rachunek za opony z pewnością nie zrekompensuje nam utraty odszkodowania.

Czy warto zakładać opony o wyższym od wymaganego indeksie prędkości? Zyskać możemy w takiej sytuacji na stabilności jazdy. Niektórzy specjaliści podkreślają, że warto to rozważyć przy wysokich samochodach - terenówkach i vanach. Sztywniejsze opony mogą poprawić ich prowadzenie przy mocnych podmuchach wiatru, np. podczas szybkiej jazdy autostradowej. Jeśli jednak jeździsz autem tylko po mieście, to "poprawianie fabryki" będzie w tym wypadku tylko stratą pieniędzy. Przy jakichkolwiek odstępstwach pamiętaj, aby oba koła na każdej z osi miały identyczne opony, a najlepiej załóż cztery takie same.
 
Kod indeksu prędkości znajdziesz zaraz za rozmiarem opony. Dla przykładu szyfr 195/65 R15 91T oznacza gumy o indeksie T, odpowiadającym maksymalnej prędkości 190km/h. W tym wypadku nie kupuj opony o parametrach 195/65 R15 91S, a gumy z kodem 91U dobrze rozważ - może się to okazać zbędnym wydatkiem.
 
Indeks Prędkość
Indeks
Prędkość
Indeks
Prędkość
 Y 300km/h T 190km/h N 140km/h
 W 270km/h S 180km/h M 130km/h
 V 240km/h R 170km/h L 120km/h
 H 210km/h Q 160km/h K 110km/h
 U 200km/h P 150km/h J 100km/h
 

Podobne wiadomości:

Bezpieczny powrót z wakacji - jak jeździć bezpiecznie?

Bezpieczny powrót z wakacji - jak jeździć...

Bezpieczna jazda 2021-08-26

Nawigacja w standardze

Nawigacja w standardze

Akcesoria samochodowe 2007-04-26

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!