mojeauto.pl > porady > Opony samochodowe > Jak przechowywać opony zimą?

Jak przechowywać opony zimą?

Wierzymy, że większość z was już zmieniła opony na zimowe. Teraz coś trzeba zrobić z letnimi, jeśli nadają się na kolejny sezon. Zobacz, jak przechowywać gumy, żeby posłużyły jeszcze przez kolejne lata.

Jak przechowywać opony zimą?

Przechowywanie, czy jak kto woli magazynowanie opon można zlecić zakładowi oponiarskiemu albo wynająć magazyn. Te opcje są raczej przewidziane dla kogoś, kto w domowym zaciszu nie ma warunków do przechowywania czarnych gum. Jeśli masz miejsce w domu, zobacz, jak przechowywać opony, żeby nie utraciły swoich wartości oraz żeby ich nie uszkodzić.

Gdzie przechowywać opony?

Należy pamiętać, żeby nie zostawiać opon na świeżym powietrzu. Już po kilku tygodniach, gdy przyjdą mrozy i śniegi gumy sparcieją, a nawet mogą zacząć pękać. Najlepiej jeśli trzymamy je w suchym, wentylowanym pomieszczeniu. Eksperci szacują, że idealna temperatura powinna wynosić między 15 a 25 stopni. Dobrze, żeby w pomieszczeniu nie było słońca - promienie słoneczne niekorzystnie działają na opony. Zaleca się, żeby na okres magazynowania zwiększyć ciśnienie w oponach o 0,5 bara.

 

>>> Jeśli jeszcze nie kupiłeś opon zimowych, zobacz, które warto wybrać <<< 

 

Jak najlepiej ułożyć opony?

Najłatwiejszym sposobem jest ułożenie opon jedna na drugą. Może i sposób najłatwiejszy, ale niewłaściwy. Gumy mogą się odkształcić i stracić pierwotny kształt, co negatywnie odbije się na ich właściwościach jezdnych. Można co prawda obracać je co jakiś czas, ale umówmy się - kto o tym będzie pamiętał. Warto zainwestować w stojak na opony, który jest najlepszym sposobem. Jeśli warunki na to pozwalają można gumy też powiesić na ścianie. 

Oznacz opony

Żeby wiedzieć, jaką oponę założyć w przyszłym sezonie warto ją opisać. Zapisz od razu na którą stronę ma zostać założone koło latem. Jeśli opony są radialne, zmieniaj strony po skosie (np. z prawego przodu daj na lewy tył). Jeśli kierunkowe - wówczas możesz zmieniać tylko przód-tył. 

Pielęgnacja

Przed opisaniem opon oczywiście je umyj, nagar z klocków hamulcowych "wżera" się w felgi i po dłuższym czasie bardzo trudno go usunąć. Nawet jeśli przechowujesz same opony warto je umyć i zakonserwować czernidłem do opon.

Tematy w artykule: opony zimowe przechowywanie opon

Podobne wiadomości:

Samochodem na narty. Jak bezpiecznie jeździć zimą?

Samochodem na narty. Jak bezpiecznie jeździć...

Bezpieczna jazda 2019-02-15

Jak przygotować się do podróży zimą?

Jak przygotować się do podróży zimą?

Bezpieczna jazda 2015-12-02

Komentuj:

~Kazik 2019-04-24

Eh, przechowywanie i wymiana opon to jest coś, co zawsze mnie męczyło. Gdybym nie miał w miarę nowego samochodu, to rozważałbym wzięcie auta w abonamencie, żeby tylko ktoś wykonywał całą opiekę nad samochodem za mnie. Taka opcja jest chyba w Master1, bo śmignęła mi gdzieś ostatnio ich reklama.

~Tomas 2019-04-14

Ja wynajmuję pomieszczenie w Less Mess i mam z głowy. Opony trzymam na stojaku, oprócz opon przechowuję tam jeszcze kilka gratów. Super sprawa ☺

MotoLedy_pl 2018-01-09

Są także specjalne uchwyty na opony do garażu gdzie bez problemu możesz je przechowywać, koszt zakupu także nie jest wysoki, polecam bo to idealne rozwiązanie na lato i zimę :) www.MotoLedy.pl

konradradek81 2017-12-29

Kurcze a ja zawsze układałem opony jedna na drugiej. Teraz problem po części jest rozwiązany bo mam 2 komplety felg, więc leżą sztywno i nie powinny się odkształcać:)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Bezemisyjne SUV-y Volkswagena
Bezemisyjne SUV-y Volkswagena
Moda na SUV-y nie przemija, a z prognoz wynika, że ich sprzedaż jeszcze się podwoi w ciągu najbliższych lat. VW nie poprzestaje na tych modelach, które ma w ofercie, lecz wciąż opracowuje nowe.