1. mojeauto.pl >
  2. porady >
  3. Opony samochodowe >
  4. Nowości oponiarskie 2007/2008

Nowości oponiarskie 2007/2008

Wprawdzie tegoroczny napad zimy na południu kraju nie zdążył jeszcze rozłożyć na łopatki drogowców, to jednak warto już teraz zainteresować się tematem zmiany opon. Nie wiadomo kiedy śnieg zasypie nas na dobre. Zapraszamy na przegląd wybranych nowości oponiarskich na sezon 2007/2008.

Nowości oponiarskie 2007/2008

Wiadomo już, że w momencie kiedy średnie temperatury spadną do poziomu rzadko przekraczającego plus 7 stopni Celsjusza, opony letnie zaczynają tracić większość swoich właściwości. Efektem tego jest mniejsze bezpieczeństwo oraz komfort podróżowania po drodze. Aby zminimalizować działanie pokrywy śnieżnej na właściwości jezdne samochodu, koncerny oponiarskie co roku oferują użytkownikom nowe modele ogumienia, które zostały odpowiednio zmodyfikowane aby sprostać coraz wyższym wymaganiom kierowców oraz wysoko postawionym poprzeczkom w kwestiach bezpieczeństwa.

Koncern Michelin przygotował na tegoroczną zimę dwa, odświeżone modele opon. Michelin Primacy Alpin PA3 oraz Pilot Alpin PA3 to ogumienie dla samochodów o podwyższonych osiągach oraz modeli sportowych. W trzeciej odsłonie zastosowano w nich szereg zmian oraz innowacyjnych rozwiązań, które pozwolą sprawdzić się podczas jazdy na suchych i mokrych nawierzchniach, przy obniżonej temperaturze. W Primacy Alpin PA3 zastosowano technologię StabiliGrip, czyli trójwymiarową kombinację dwóch typów lameli. Jedne, dzięki gęściej ponacinanym klockom pozwalają wgryzać się skutecznie w śnieg i lód, jednocześnie zapewniając wysoką sztywność bieżnika, dzięki czemu samochód prowadzi się pewnie i precyzyjnie.  Druga technologia zapewnia większą stabilność przy dużych prędkościach.

Ten sam system spotkamy w oponie Pilot Alpin PA3. Została ona wykonana z nowatorskich mieszanek gumowych opartych na technologii Helio Compound, zawierającej olej słonecznikowy. Trójwymiarowe lamele oraz sztywniejsza rzeźba bieżnika zwiększa przyczepność podczas szybkiej jazdy na zakrętach oraz ulepsza skuteczność systemów bezpieczeństwa. Za wydajność jest odpowiedzialna asymetryczna rzeźba bieżnika oraz wewnętrzna strona czoła bieżnika. System zmiennej szerokości lameli (od 0,4-0,6mm) gwarantuje możliwość osiągnięcia prędkości rzędu 240 km/h, a także lepszą przyczepność na warstwie śniegu czy też błota pośniegowego. Warto wspomnieć, że ten model jest homologowany do samochodów marki Porsche. Doskonale sprawdzi się w autach takich jak BMW Serii M lub Audi A6.

Kup opony zimowe w naszym sklepie! www.sklep.mojeauto.pl

Dunlop postawił w tym roku na oponę typu High Performance, wobec czego na rynku pojawi się model SP Winter Response. Zastosowano w niej technologię Touch Technology. Dzięki niej opona posiada sztywniejszą część bieżnika w jego zewnętrznej strefie, a także sztywniejszą ścianę boczną, co wpływa na stabilne połączenie z felgą. Dzięki temu Dunlop SP Winter Response ma pozwolić kierowcy na precyzyjne czucie drogi oraz skrócenie drogi hamowania w każdych warunkach pogodowych. Asymetryczna rzeźba bieżnika o zróżnicowanych nacięciach (Dual Blade System) ma zapewnić bardzo dobrą kontrolę w każdych warunkach pogodowych. Znajdujące się w części barkowej nacięcia o niskiej amplitudzie poprawiają trakcję oraz skracają drogę hamowania, natomiast nacięcia o wysokiej amplitudzie ograniczają poślizg boczny, równocześnie zwiększając przyczepność. Mieszanka zastosowana w Dunlop SP Winter Response zawiera związki krzemu nadające elastyczność w niskich temperaturach. W zależności od indeksu nośności zastosowano tam różną gęstość opasania.

Najwięcej nowości na tegoroczną zimę przygotował japoński koncern Bridgestone. Dwie nowe opony zostały stworzone z przeznaczeniem dla samochodów osobowych. Dwie pozostałe to ogumienie dla aut z segmentu sportowo-rekreacyjnych. Model LM20 charakteryzuje się dużą wytrzymałością oraz równym trzymaniem osiągów na lodzie, mokrej i suchej nawierzchni. Prócz wysokiego komfortu jazdy, opona Bridgestone LM20 ma przekonać do siebie niskim poziomem hałasu w każdych warunkach. Specjalna konstrukcja bieżnika ma pozwolić na szybkie odprowadzanie wody zarówno na mokrej nawierzchni jak i błocie pośniegowym. Dla samochodów o dużej mocy przygotowano specjalne wydanie opony o nazwie LM25. Nowoczesne technologie, jakie w niej zaimplementowano, mają pozwolić na utrzymanie bardzo dobrej trakcji oraz doskonałe właściwości jezdne na śniegu i błocie. Zjawisko aquaplaningu zostało zredukowane w niej do minimum. Zatem można się spodziewać komfortowej opony pozwalającej na pełną kontrolę jazdy nawet w najtrudniejszych warunkach.

Bridgestone nie zapomniał o właścicielach samochodów sportowo-rekreacyjnych z napędem na cztery koła. Opona Bridgestone LM25 4x4 ma ustalać nową jakość w zakresie precyzji prowadzenia w zimowych warunkach, podczas jazdy z wysokimi prędkościami. Cechą charakterystyczną tej opony jest pewność w hamowaniu na śniegu, lodzie i mokrej nawierzchni. Solidna konstrukcja eliminuje do minimum aquaplaning i pozwala cieszyć się szybką jazdą, niezależnie od warunków. Kolejną opcją, tym razem bardziej ekstremalną, ma być opona o nazwie Bridgestone DMZ3. Konstruktorzy postawili w niej na ulepszenie właściwości jezdne podczas poruszania się po oblodzonej nawierzchni. Nowatorska mieszanka gumowa, z której została zbudowana ma pozwolić na uzyskiwanie wysokiej przyczepności na lodzie i śniegu.

Marka Goodyear zaprezentowała w tym roku dwie nowości na nadchodzącą wielkimi krokami zimę. Model Goodyear Ultra Grip 7/7+ dzięki bardzo dobrej elastyczności sprawdzi się nie tylko na śniegu i lodzie, ale także na błocie pośniegowym i nawierzchniach mokrych. Ma być przy tym bardzo trwała. Zastosowano w niej opatentowany system 3D-BIS, w którym ilość klocków bieżnika w porównaniu z tradycyjnym bieżnikiem została zwiększona. Podwójne rowkowanie "V" ma zwiększyć odporność na aquaplaning na mokrej drodze. W tych kwestiach jeszcze lepsza ma okaże się opona Goodyear UltraGrip Performance. Zaprojektowano ją z myślą o wymagających kierowcach, właścicielach aut klasy wyższej, ceniących wygodę i możliwości swoich czterech kółek. Dlatego też inżynierowie Goodyeara położyli duży nacisk na redukcję poziomu hałasu wewnątrz samochodu oraz komfort jazdy jaki dostarcza.

W tym roku pojawi się także znana już dobrze polskim użytkownikom opona Dębica Frigo2. Tym razem będzie ona ulepszona. Od poprzedniczki ma się różnić składem gumy oraz lepszym dopasowaniem do niskich temperatur. Poprawi się elastyczność, co przekłada się na zwiększenie przyczepności i trwałości tej opony. Konstruktorzy zwiększyli ilość rowków odprowadzających błoto pośniegowe i wodę. Dzięki temu zmniejszono efektywnie zjawisko aquaplaningu oraz slushplaningu.

Włoskie Pirelli przed końcem roku i nastaniem zimy, poza prezentacją nowego kalendarza na 2008 rok, pokazało jeszcze nowość dla zmotoryzowanych. Opona Pirelli SottoZero jest skierowana do właścicieli aut luksusowych oraz sportowych. Zapewnia ona bezpieczeństwo oraz kontrolę przy prędkościach rzędu 240 czy 270 km/h. SottoZero sprawdzi się w najcięższych zimowych warunkach na obręczach aut takich marek jak Ferrari, Lamborghini, Porsche czy Bentley. Inżynierowie zastosowali w niej asymetryczny wzór bieżnika o mniejszej głębokości, pozwalający zachować bezpieczeństwo i kontrolę nad pojazdem. Sztywniejsze żeberka bieżnika pozwoliły na skrócenie drogi hamowania. Odkształcenia wynikające z działania sił obrotowych i bocznych przy takich prędkościach zostały zminimalizowane. Opona spełnia najsurowsze wymogi bezpieczeństwa, a przy niektórych rozmiarach na specjalne potrzeby zmieniono wzór SottoZero na taki, który posiada trzy rowki.

Z roku na rok coraz lepiej sprzedają się w naszym kraju opony fińskiej marki Nokian. Jeśli chodzi o segment samochodów osobowych firma ta zaprezentowała jedną nowość. Jest to opona Nokian WR G2, która firmowana jest hasłem "Zapomnij o prognozach". Według zapewnień producenta ma sprawdzać się wyjątkowo na błocie pośniegowym, a także na ośnieżonych i suchych nawierzchniach. Stabilność na mokrej, oblodzonej nawierzchni ma zapewnić asymetryczny bieżnik, którego poszczególne segmenty zostały podzielone i odpowiadają za konkretne warunki.

Tematy w artykule: opony opony zimowe

Podobne wiadomości:

Jak przygotować samochód do zimowych podróży?

Jak przygotować samochód do zimowych podróży?

Bezpieczna jazda 2021-12-17

Jak jeździć zimą w górach? Samochodem na ferie

Jak jeździć zimą w górach? Samochodem na...

Bezpieczna jazda 2020-01-27

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!