mojeauto.pl > porady > Przepisy i prawo jazdy > Autem za granicę - niezbędne dokumenty

Autem za granicę - niezbędne dokumenty

Zagraniczny wyjazd staje się wśród naszych rodaków coraz popularniejszym sposobem spędzania urlopów. Szczególnie po otwarciu granic, po naszym przystąpieniu do Unii Europejskiej, a następnie do strefy Schengen.

Autem za granicę - niezbędne dokumenty

Od 21 grudnia 2007 Polska znajduje się w strefie Schengen. W praktyce oznacza to przede wszystkim likwidację przejść granicznych na granicach wewnętrznych (pomiędzy państwami z układu Schengen), a tym samym zniesienie wszelkiej kontroli. Przekraczanie lądowych granic jest dopuszczalne w dowolnym (niemal) miejscu i o dowolnej porze. Jednak podczas pobytu na terytorium innego państwa strefy Schengen powinniśmy posiadać ważny dokument potwierdzający naszą tożsamość - paszport lub dowód osobisty (nie wystarczą prawo jazdy, legitymacja studencka czy szkolna). Dotyczy to również dzieci. Konsekwencją tego jest swobodne i sporo szybsze podróżowanie po niemal całym kontynencie europejskim. Całkowicie znikną kolejki na dotychczasowych granicach z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą.

Warto tu zauważyć jednak, że strefa Schengen nie obejmuje obecnie wszystkich państw wchodzących w skład Unii Europejskiej - nie należą do niej Irlandia, Wlk. Brytania, Cypr, Rumunia i Bułgaria.  W najbliższym czasie strefa Schengen powiększy się o Szwajcarię i Lichtenstein (od 1 listopada 2008 r.), Cypr (2009) oraz Bułgarię i Rumunię (2011). Aby móc przekroczyć granice któregoś z powyższych państw wystarczy posiadać dowód osobisty. Należy zwrócić jednak uwagę na terminy ważności posiadanych przez nas dokumentów oraz stan pozwalający stwierdzić tożsamość osoby. W przypadku paszportu jego data ważności powinna być dłuższa niż trzy miesiące od momentu przekroczenia granicy, w przypadku dowodu osobistego – pół roku. Jeśli posiadamy paszport nie zaszkodzi wziąć go ze sobą. A nuż zdecydujemy w ostatniej chwili zajechać do jakiegoś kraju, gdzie akurat paszport będzie wymagany. Jeśli będziemy podróżować z małym dzieckiem. powinniśmy wyrobić mu jego własny paszport lub dowód osobisty albo wpisać go do naszego paszportu.

Z dniem 1 maja 2004 r. nastąpiło również całkowite zniesienie obowiązku posiadania wiz przy wyjazdach do państwa UE i EOG - niezależnie od celu i czasu trwania pobytu. Należy jednak pamiętać, że na pobyt dłuższy niż 3 miesiące konieczne jest uzyskanie stosownego zezwolenia, a w przypadku niektórych państw formalności trzeba załatwić jeszcze przed wyjazdem. Obowiązek posiadania wizy obowiązuje natomiast w większości państw nie należących do unijnych struktur.

Krajowy dokument prawa jazdy (od lipca obowiązują już wyłącznie nowy rodzaj) uprawnia do prowadzenia pojazdu w zdecydowanej większości państw europejskich (w Albanii międzynarodowe) i zachowuje ważność do daty określonej w dokumencie lub przepisami krajowymi. Jeśli wyjeżdżamy samochodem pożyczonym powinniśmy posiadać pełnomocnictwo na jego używanie za granicą. Sprawdzić też należy, w których krajach obowiązują winietki opłat drogowych uprawniające do jazdy po autostradach.

Spore zmiany zaszły odnośnie ubezpieczenia OC pojazdów. Zielona karta nie jest potrzebna w następujących krajach: państwa Unii Europejskiej, Norwegia, Islandia, Liechtenstein, Szwajcaria, Chorwacja. Ponadto nie będzie ona wymagana przy wjeździe na obszar Wysp Normandzkich, wyspy Man, Gibraltaru, Wysp Owczych, Monako i San Marino. Wystarczy posiadać polskie tablice rejestracyjne, co powinno informować, iż posiadacz auta ma ważne ubezpieczenie OC. Podobnie jednak jak w przypadku paszportów, jeśli posiadamy zieloną kartę, np. dostaliśmy ją w pakiecie u naszego ubezpieczyciela, to powinniśmy wziąć ją ze sobą.

Inaczej wygląda trochę sprawa z ubezpieczeniem zdrowotnym. Osoba opłacająca składkę zdrowotną w kraju a podróżująca po krajach UE ma prawo do skorzystania z opieki medycznej w ramach ubezpieczenia. Udając się do lekarza poza granicami kraju należy posiadać dokument potwierdzający fakt ubezpieczenia – w przypadku wyjazdu turystycznego będzie to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, która od 1 stycznia 2006 zastępuje formularz E 111. Procedury związane z wizytą u lekarza zależą już od bezpośrednio od zasad i organizacji świadczeń. Możliwa jest konieczność współfinansowania świadczeń, która następnie zostanie zwrócona w kraju.

Kolejną ważną kwestią w podróży są pieniądze. Najlepiej jeśli będziemy mieć ze sobą dwa rodzaje środków płatniczych, np. gotówkę, kartę kredytową lub czeki gotówkowe, których absolutnie nie powinniśmy trzymać razem. Miejmy też przy sobie numery do banku, abyśmy mogli w razie potrzeby zastrzec kartę po jej utracie. Warto też porobić sobie ksero najważniejszych dokumentów. W razie zgubienia lub kradzieży oryginałów łatwiej będzie nam udowodnić swoją tożsamość. Analogicznie jak z dokumentami, weźmy ze sobą drugi komplet kluczyków do auta. Oczywiście trzymajmy go w innym miejscu. Może zdarzyć się, iż to właśnie dzięki niemu będziemy w stanie kontynuować jazdę.

Z dniem 1 maja 2004 zniknęły również granice celne pomiędzy krajami Unii Europejskiej a Polską. Turyści podróżujący po krajach Unii nie będą podlegali żadnym ograniczeniom dotyczącym ilości zakupionych i przewożonych towarów pod warunkiem, że są one przeznaczone do użytku osobistego i nie podlegają odsprzedaży. Pojęcie „do użytku osobistego” zawiera w sobie przeznaczenie przewożonych towarów na prezenty, jednakże ich sprzedaż jest naruszeniem prawa i grozi ich konfiskatą oraz dodatkową karą. Oto przykładowe ilości towarów, których przewóz przez granice jest zgodny z prawem: 800 papierosów (przy wjeździe do Austrii, Danii, Finlandii, Niemiec, Szwecji, Irlandii i Wielkiej Brytanii - 200 papierosów), 200 cygar, 1 kg tytoniu, 10 l spirytusu, 20 l wina ze zwiększoną zawartością alkoholu (np. sherry lub porto), 90 l wina (w tym do 60 l wina musującego) i 110 l piwa. Osoby poniżej 17 roku życia nie mogą przewozić wyrobów alkoholowych ani tytoniowych.


Podobne wiadomości:

Daleka podróż bez noclegu? Nie ryzykuj

Daleka podróż bez noclegu? Nie ryzykuj

Bezpieczna jazda 2019-08-15

Wyjazd na narty - przepisy w Europie

Wyjazd na narty - przepisy w Europie

Przepisy i prawo jazdy 2016-01-18

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Toyota Mirai drugiej generacji w 2020 roku
Toyota Mirai drugiej generacji w 2020 roku
Pierwsza odsłona Toyoty Mirai była dużym krokiem w kierunku popularyzacji napędu wodorowego. Druga generacja modelu ma być pod każdym względem lepsza.