1. mojeauto.pl >
  2. porady >
  3. Przepisy i prawo jazdy >
  4. Dziecko w foteliku - zmiany weszły w życie!

Dziecko w foteliku - zmiany weszły w życie!

W ostatnich dniach weszły w życie nie tylko zmiany dotyczące karania kierowców za niektóre rażące wykroczenia drogowe. Zmieniły się również regulacje w kwestii przewożenia dzieci. Przypominamy najważniejsze zmiany dotyczące przewożenia dzieci w fotelikach.

Dziecko w foteliku - zmiany weszły w życie!
Przeprowadzone zmiany były w dużej mierze wymuszone koniecznością dostosowania polskich przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym do przepisów unijnych, które określają zasady przewożenia dzieci w samochodach. Co ciekawe, część zmian wprowadza bardziej restrykcyjne wymagania, część łagodzi obowiązujące przepisy. Można powiedzieć, że jak zwykle, zmiany spotkały się ze sporym sprzeciwem ekspertów od bezpieczeństwa.

Ważny wzrost, a nie wiek

Do tej pory możliwość przejścia przez nasze dziecko z fotelika dziecięcego na fotel czy kanapę auta, determinował wiek lub wzrost dziecka. Wraz z wejściem w życie nowych przepisów zniknęło kryterium wieku dziecka, a pozostało jedynie kryterium wzrostu, tj. poniżej 150 cm. Tak więc również dziecko, które ukończyło 12 lat, a jednocześnie nie osiągnęło wymaganego wzrostu, powinno być przewożone w foteliku bezpieczeństwa lub urządzeniu przytrzymującym dla dzieci.

Odstępstwa od zasad

Wprowadzonych zostało również kilka odstępstw od ogólnych zasad przewożenia dzieci. Dopuszczono m.in., aby dzieci mieszczące się w przedziale wzrostu 135–150 cm, podczas przewożenia na tylnym siedzeniu były przytrzymywane za pomocą pasów bezpieczeństwa pojazdu, a więc bez fotelika oraz urządzenia przytrzymującego, jeżeli ze względu na masę i wzrost tego dziecka nie jest możliwe zapewnienie mu odpowiedniego urządzenia. W praktyce dotyczy to przewożenia dziecka mieszczącego się w powyższym przedziale wzrostu, którego waga ciała przekracza 36 kg, a więc przewidzianą w przepisach maksymalną wagę dla urządzenia przytrzymującego dla dziecka. Powyższe wyłączenie nie dotyczy przewożenia dziecka na przednim siedzeniu pojazdu, co powinno każdorazowo odbywać się z wykorzystaniem fotelika lub urządzenia przytrzymującego.

Kolejny wyjątek od ogólnych zasad przewożenia dzieci samochodem osobowym oraz małym samochodem ciężarowym dopuszcza przewożenie na tylnym siedzeniu trzeciego dziecka w wieku co najmniej 3 lat, przytrzymywanego za pomocą pasów bezpieczeństwa pojazdu, w przypadku, gdy dwoje dzieci jest przewożonych w urządzeniach przytrzymujących zainstalowanych na tylnym siedzeniu i nie ma możliwości zainstalowania trzeciego urządzenia. W praktyce ten przepis ma zastosowanie dla przewozu typowym samochodem osobowym, a więc przeznaczonym dla maksymalnie 5 osób łącznie z kierowcą. W samochodach osobowych o liczbie miejsc 6-9 i dwóch rzędach tylnych siedzeń, ze względu na odpowiednio duże wymiary (w tym szerokość siedzeń), zainstalowanie urządzenia przytrzymującego dla każdego przewożonego dziecka nie stwarza już żadnych problemów.  

Konieczny fotelik i pasy bezpieczeństwa

Nowe przepisy zakazują przewożenia dziecka w wieku poniżej 3 lat w pojeździe niewyposażonym w pasy bezpieczeństwa i fotelik lub w pasy bezpieczeństwa i inne urządzenie przytrzymujące (np. niektóre pojazdy zabytkowe). Aktualny pozostaje zakaz przewożenia dziecka tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu, z tą jednak różnicą, że przepis ten dostosowano do postępu technicznego. Nie jest już istotny sam fakt wyposażenia pojazdu w poduszkę powietrzną dla pasażera, co dotychczas wykluczało możliwość przewożenia dziecka w taki sposób, lecz to, czy jest ona aktywna. Ponadto - w odróżnieniu od dotychczasowego brzmienia - przepis ten umożliwia przewożenie dziecka na przednim siedzeniu pojazdu z wykorzystaniem zarówno fotelika bezpieczeństwa, jak również innego urządzenia przytrzymującego.

Foteliki w taksówkach, autobusach...

Bez zmian pozostały dotychczasowe wyjątki dotyczące przewożenia dzieci pojazdami takimi jak taksówka, karetka oraz pojazd Policji, Straży Granicznej lub straży miejskiej.

Zniesiono natomiast wyłączenie dotyczące przewożenie dziecka autobusem. W związku z tym przewożenie dziecka tego rodzaju pojazdem podlega tylko wyłączeniu ogólnemu (brak pasów bezpieczeństwa w autobusie) oraz wyłączeniom szczególnym, uregulowanym w art. 39 ust. 2 pkt 10 – 11 ustawy – Prawo o ruchu drogowym.

Ponadto istotną zmianą jest nałożenie, obok obowiązku przewożenia dzieci w fotelikach bezpieczeństwa lub w innych urządzeniach przytrzymujących, obowiązku dostosowania urządzenia do masy i wzrostu dziecka, zgodności tego urządzenia z właściwymi warunkami technicznymi, jak również jego prawidłowego zamontowania - zgodnie z zaleceniami producenta. Niespełnienie jednego z powyższych obowiązków zagrożone jest karą grzywny.

Przypomnijmy, że nie zmieniły się kwestie karania za łamanie powyższych przepisów. Za niewłaściwie zabezpieczone dziecko zapłacimy mandat w wysokości 150 zł. Do tego otrzymamy 6 punktów karnych.

Podobne wiadomości:

Bezpieczny wyjazd na weekend

Bezpieczny wyjazd na weekend

Bezpieczna jazda 2021-06-18

Tablet jak cegła - Volvo ostrzega przed zagrożeniem

Tablet jak cegła - Volvo ostrzega przed...

Bezpieczna jazda 2021-06-10

Komentuj:

~jozef 2015-05-25

moja kobieta do fotelika dam bo ma 148cm wzrostu

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Kia Ceed przeszła face lifting
Kia Ceed przeszła face lifting
Kia Ceed została poddana face liftingowi. Pięciodrzwiowy hatchback, kombi i shooting brake mają zmieniony przód, sportowe detale z tyłu, nowe aluminiowe felgi, a także odświeżone kolory nadwozia i wnętrza.