1. mojeauto.pl >
  2. porady >
  3. Przepisy i prawo jazdy >
  4. Jazda na podwójnym gazie - zobacz, co Ci grozi!

Jazda na podwójnym gazie - zobacz, co Ci grozi!

Jazda na podwójnym gazie jest jednym z najczęstszych przewinień wśród polskich kierowców. W każde święta lub długie weekendy policja alarmuje, że złapała tysiące takich osób. W skali roku jest ich nawet 150 tysięcy. Zobacz, co się z tym wiąże.

Jazda na podwójnym gazie - zobacz, co Ci grozi!
Trzeba jednak mieć świadomość, że policja wyłapuje tylko część kierowców, którzy jeżdżą po pijaku. Ci, którzy zostali złapani, mogą zostać podzieleni na dwie grupy: robiących to z premedytacją oraz tzw. wczorajszych kierowców, którzy nie mieli świadomości, że w ich organizmie jeszcze znajduje się niedozwolona ilość alkoholu we krwi.

W przypadku tych drugich bardzo złudne bywa przekonanie o dobrym samopoczuciu na drugi dzień lub wyliczenia w stylu, że organizm człowieka spala ok. 0,15 promila na godzinę. Niestety, nie ma na to uniwersalnej recepty. Wszystko zależy od wielu czynników jak waga, stan zdrowia czy metabolizm.

Najlepiej upewnić się przed jazdą przy pomocy podręcznego alkomatu, czy mamy wciąż alkohol we krwi. Jednak nie jest to rozwiązanie idealne. Tanie urządzenia są często rozkalibrowane lub pokazują nieprawidłowe wskazania. Najbardziej wiarygodne badanie daje alkomat policyjny. Jeżeli mamy możliwość odwiedzenia lokalnego komisariatu, to warto skorzystać z tej możliwości. Bardzo często jednak na miejscu możemy usłyszeć odmowę np. z powodu braku ustników lub gdy urządzenie znajduje się w terenie.

Najbezpieczniej jednak, gdy założymy, że od czasu skończenia spożywania alkoholu miną 24 godziny, zanim ponownie wsiądziemy za kółko.

Jeżeli podczas policyjnej kontroli alkomat wykryje jakąkolwiek zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, badanie zostanie powtórzone. Jeżeli stężenie wyniesie od 0,2 do 0,5 promila popełniamy wykroczenie za które grozi grzywna w wysokości od 50 do 5000 złotych oraz kara utraty prawa jazdy na okres od 6 miesięcy do 3 lat. W kodeksie wykroczeń mowa jest także o areszcie od 5 do 30 dni. Jednak jest to kara stosowana bardzo rzadko.

Większe problemy zaczynają się, gdy zawartość alkoholu przekracza 0,5 promila. Wtedy jesteśmy karani na podstawie kodeksu karnego jak za przestępstwo. Sąd może wtedy orzec dużo większą grzywnę oraz zabrać uprawnienia od roku do 10 lat. Jeżeli spowodujemy wypadek, to grozi nam kara więzienia od 2 do nawet 10 lat.

Warto też wiedzieć o tym, że w przypadku spowodowania kolizji lub wypadku ubezpieczyciel najpierw pokryje popełnione przez nas szkody, a następnie wystąpi z tzw. regresem do sprawcy czynu. To oznacza, że czeka nas rozprawa sądowa, którą najpewniej przegramy, a następnie widmo pokrycia kwoty odszkodowania bardzo często sięgającego setek tysięcy złotych, jeżeli w wypadku ktoś zginął lub były osoby ranne.
Tematy w artykule: alkohol pijani kierowcy

Podobne wiadomości:

Alkohol i prowadzenie samochodu - kiedy można jechać?

Alkohol i prowadzenie samochodu - kiedy można...

Bezpieczna jazda 2020-07-20

Niebezpieczna jazda kierowcy? Zwróć mu uwagę

Niebezpieczna jazda kierowcy? Zwróć mu uwagę

Bezpieczna jazda 2019-11-29

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Zespół Alfa Romeo Racing ORLEN zaprezentował bolid w Warszawie
Zespół Alfa Romeo Racing ORLEN zaprezentował bolid w Warszawie
Po raz pierwszy w historii globalna prezentacja bolidu Formuły 1 miała miejsce w Polsce. W wydarzeniu Kimi Räikkönen, Antonio Giovinazzi i Robert Kubica zaprezentowali nowy model C41.