Karty paliwowe

Posiadanie samochodu wykorzystywanego w działalności gospodarczej to wiele obowiązków związanych z jego ewidencją oraz, co oczywiste, także masa wydatków. Jednym z rozwiązań, które mogą nam w tym pomóc są karty paliwowe.

Karty paliwowe

Jeszcze jakiś czas temu przywilej posiadania i korzystania z kart paliwowych, nie mylić z kartami do zbierania punktów za dokonanie zakupu na stacji benzynowej, należał wyłącznie do dużych firm, które dysponowały określoną liczbą aut w swoich flotach. Sytuacja ta odchodzi powoli w niepamięć. Obecnie prawie każda firma, także z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, po spełnieniu określonych warunków, może korzystać z karty paliwowej i związanych z nią przywilejów.

"Karty umożliwiają bezpieczne zakupy towarów i usług dostępnych na stacjach bez konieczności posiadania gotówki. - wyjaśnia Mieczysław Jabłoński Card Sales Manager w Statoil Poland - Firma posiadająca nasze karty korzysta z nieoprocentowanego kredytu kupieckiego, a dodatkowo oferujemy pomoc w odzyskaniu zwrotu podatku VAT zapłaconego razem z nabywanymi towarami i usługami za granicą. Otrzymanie zbiorczego zestawienia zawierającego szczegóły wszystkich tankowań kierowców znacznie ułatwia i skraca pracę księgowości, eliminując konieczność czasochłonnego rozliczania zaliczek dla kierowców. Jest to również ułatwienie dla szefów flot, którzy na bieżąco mogą prowadzić kontrolę wydatków i zarządzać flotą. Wraz z fakturą klient może otrzymać szczegółowy raport elektroniczny w formie umożliwiającej jego otworzenie w dowolnej aplikacji."

Podstawowym warunkiem, jaki musi spełniać firma, by otrzymać kartę, to deklarowany miesięczny pobór paliwa na wszystkie auta. I tak, w przypadku koncernu Statoil wynosi on minimum 400 litrów dla całej firmy. Dostępne są różne typy karty - od takiej, która umożliwia zakup jedynie oleju napędowego, aż po takie, którą zapłacimy za wszystkie produkty na stacji. Z kolei decydując się na kartę flotową PKN Orlen, możemy zaprogramować różne limity, w zależności od potrzeb - liczbę dziennych wizyt na stacjach, ilość tankowań w danym okresie, wartość zakupionych produktów i usług, a także różne pakiety produktowe. Na kartę koncernu Shell możemy zdecydować się, jeśli miesięczne wydatki na paliwa w naszej firmie przekraczają 1.000 zł.

Dostępne są różne rodzaje kart: imienne (na konkretnego użytkownika), na okaziciela, na konkretne auto (na numer rejestracyjny pojazdu). Każda karta, zgodnie z życzeniem klienta może zawierać także dodatkowe opcje:
- podawania numeru rejestracyjnego pojazdu (w przypadku kart imiennych);
- podawania stanu licznika;
- podawania zarówno numeru rejestracyjnego pojazdu, jak i stanu jego licznika. Informacje te, podawane w momencie zawierania transakcji, zostają wydrukowane na fakturze VAT i zawarte są w pliku elektronicznym.

Aby starać się o uzyskanie karty wymagany jest najczęściej następujący komplet dokumentów:
- kopia aktualnego odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego lub zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej (nie starsze niż trzy miesiące),
- kopia dokumentu nadania numeru REGON,
- kopia dokumentu nadania numeru NIP,
- oryginał aktualnej opinii bankowej banku, prowadzącego rachunek firmy (nie starszy niż jeden miesiąc),
- aktualne zaświadczenia z ZUS i Urzędu Skarbowego o nie zaleganiu z opłatami (nie starsze niż jeden miesiąc).
Różnie wygląda natomiast stosowanie zabezpieczeń - najczęściej decyzje o ewentualnym zabezpieczeniu są podejmowane indywidualnie, w zależności od klienta.

Dodatkowym udogodnieniem korzystania z kart paliwowych jest możliwość sprawdzania w internecie, po uprzednim zalogowaniu się, transakcji dokonanych daną kartą, ilości zakupionego paliwa, sprawdzeniu stanu należności i wystawionych faktur, zamówienia oraz zablokowania karty.

Wszystkie liczące się i działające w naszym kraju koncerny paliwowe mają w swojej ofercie także karty, którymi można dokonywać płatności poza granicami kraju. "Dla swoich klientów Statoil oferuje kartę Statoil Firma a dla tych, którzy podróżują zarówno w Polsce jak i poza granicami kraju przygotowano kartę Statoil EuroFIRMA, która umożliwia bezgotówkowe tankowanie, zakup wybranych towarów i usług dostępnych na ponad 500 stacjach na terenie Polski i 17.000 stacji w 36 krajach Europy. Można nią także płacić za przejazdy autostradami, tunelami i mostami. Firma posiadająca kartę Statoil EuroFIRMA korzysta z nieoprocentowanego kredytu kupieckiego a Statoil oferuje pomoc w odzyskaniu podatku VAT zapłaconego razem z nabywanymi towarami i usługami za granicą." - wyjaśnia Mieczysław Jabłoński.

Jak widać, różnorodność oferty kart paliwowych, jakie są dostępne na naszym rynku, jest duża i dlatego decydując się na którąkolwiek z nich warto dość dokładnie prześledzić szczegóły oferty. Ważne mogą okazać się takie czynniki pozacenowe jak bliskość stacji benzynowej, liczba stacji w kraju, ich dostępność w rejonie działalności firmy. Wybór danej karty bowiem, a więc przywiązanie się de facto do jednej wybranej marki, ma nam pomóc w naszej działalności zminimalizować koszty związane z tankowaniem paliwa.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Seat Leon. Premiera czwartej generacji
Seat Leon. Premiera czwartej generacji
Seat zaprezentował nową generację Seata Leona. Kompaktowy model korzysta z rozwiązań użytych w nowym Volkswagenie Golfie czy nowej Skodzie Octavii.