1. mojeauto.pl >
  2. porady >
  3. Przepisy i prawo jazdy >
  4. Kiedy wypadek, a kiedy kolizja?

Kiedy wypadek, a kiedy kolizja?

Bardzo często przy zdarzeniach drogowych w nieodpowiedni sposób używamy pojęć wypadku i kolizji, używając ich zamiennie. Przepisy jednak bardzo konkretnie precyzują obie sytuacje.

Kiedy wypadek, a kiedy kolizja?
Głównym kryterium podziału pomiędzy wypadkiem, a kolizją jest ciężar skutków. W kategorii wypadków istnieje jeszcze pojęcie katastrofy drogowej.

Żeby rozwiać wątpliwości wystarczy zajrzeć do kodeksu karnego, gdzie definicja wypadku jest opisywana jako „zdarzenie drogowe w ruchu lądowym w postaci nieumyślnego naruszenia obowiązujących zasad bezpieczeństwa czego skutkiem jest zniszczenie mienia oraz śmierć jednego z uczestników lub obrażenia ciała powodujące naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwające dłużej niż 7 dni".

Nawet nieumyślne spowodowanie wypadku niesie za sobą konsekwencje prawne. Ich ciężar zależy od skutków wypadku . Jeśli osoba, która w nim uczestniczyła doznała średniego uszczerbku, to sprawcy grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. Jeśli poszkodowany poniósł śmierć, kara pozbawienia wolności może wynieść nawet 8 lat.

Jeżeli kierowca jechał pod wpływem alkoholu lub środków odurzających i spowodował wypadek to wtedy kwalifikacja zmienia się na umyślną.

„W przypadku, gdy zdarzenie drogowe miało charakter umyślny, czyli uczestnik był świadomy konsekwencji i mimo to doprowadził do zdarzenia, wtedy takie zdarzenie określane jest już jako przestępstwo przeciwko życiu lub zdrowiu" - tłumaczy instruktor ŠKODA Auto Szkoła, Radosław Jaskulski.

W systemie SEWIK ( System Ewidencji Wypadków i Kolizji) definicja opisuje wypadek drogowy jako zdarzenie drogowe, które pociągnęło za sobą ofiary w ludziach, w tym także u sprawcy tego zdarzenia, bez względu na sposób zakończenia sprawy.

W hierarchii zdarzeń drogowych najmniejszy ciężar niesie kolizja drogowa. Według definicji jest to zdarzenie w ruchu lądowym, spowodowane poprzez nieumyślne naruszenie obowiązujących zasad bezpieczeństwa, którego skutkiem są wyłącznie straty materialne.

Najcięższym pojęciem jest katastrofa drogowa. Jest to takie zdarzenie w ruchu, które już spowodowało znaczne szkody w mieniu, a równocześnie groziło w momencie jego przebiegu życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, tym bardziej, gdy nastąpiła śmierć lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób lub szkody w mieniu w wielkich rozmiarach.

Podobne wiadomości:

Uderzenie w tył samochodu

Uderzenie w tył samochodu

Bezpieczna jazda 2019-11-15

Bezpieczna podróż ze zwierzętami

Bezpieczna podróż ze zwierzętami

Bezpieczna jazda 2017-05-29

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!