1. mojeauto.pl >
  2. porady >
  3. Przepisy i prawo jazdy >
  4. Kiedy wypadek, a kiedy kolizja?

Kiedy wypadek, a kiedy kolizja?

Bardzo często przy zdarzeniach drogowych w nieodpowiedni sposób używamy pojęć wypadku i kolizji, używając ich zamiennie. Przepisy jednak bardzo konkretnie precyzują obie sytuacje.

Kiedy wypadek, a kiedy kolizja?
Głównym kryterium podziału pomiędzy wypadkiem, a kolizją jest ciężar skutków. W kategorii wypadków istnieje jeszcze pojęcie katastrofy drogowej.

Żeby rozwiać wątpliwości wystarczy zajrzeć do kodeksu karnego, gdzie definicja wypadku jest opisywana jako „zdarzenie drogowe w ruchu lądowym w postaci nieumyślnego naruszenia obowiązujących zasad bezpieczeństwa czego skutkiem jest zniszczenie mienia oraz śmierć jednego z uczestników lub obrażenia ciała powodujące naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwające dłużej niż 7 dni".

Nawet nieumyślne spowodowanie wypadku niesie za sobą konsekwencje prawne. Ich ciężar zależy od skutków wypadku . Jeśli osoba, która w nim uczestniczyła doznała średniego uszczerbku, to sprawcy grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. Jeśli poszkodowany poniósł śmierć, kara pozbawienia wolności może wynieść nawet 8 lat.

Jeżeli kierowca jechał pod wpływem alkoholu lub środków odurzających i spowodował wypadek to wtedy kwalifikacja zmienia się na umyślną.

„W przypadku, gdy zdarzenie drogowe miało charakter umyślny, czyli uczestnik był świadomy konsekwencji i mimo to doprowadził do zdarzenia, wtedy takie zdarzenie określane jest już jako przestępstwo przeciwko życiu lub zdrowiu" - tłumaczy instruktor ŠKODA Auto Szkoła, Radosław Jaskulski.

W systemie SEWIK ( System Ewidencji Wypadków i Kolizji) definicja opisuje wypadek drogowy jako zdarzenie drogowe, które pociągnęło za sobą ofiary w ludziach, w tym także u sprawcy tego zdarzenia, bez względu na sposób zakończenia sprawy.

W hierarchii zdarzeń drogowych najmniejszy ciężar niesie kolizja drogowa. Według definicji jest to zdarzenie w ruchu lądowym, spowodowane poprzez nieumyślne naruszenie obowiązujących zasad bezpieczeństwa, którego skutkiem są wyłącznie straty materialne.

Najcięższym pojęciem jest katastrofa drogowa. Jest to takie zdarzenie w ruchu, które już spowodowało znaczne szkody w mieniu, a równocześnie groziło w momencie jego przebiegu życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, tym bardziej, gdy nastąpiła śmierć lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób lub szkody w mieniu w wielkich rozmiarach.

Podobne wiadomości:

Uderzenie w tył samochodu

Uderzenie w tył samochodu

Bezpieczna jazda 2019-11-15

Bezpieczna podróż ze zwierzętami

Bezpieczna podróż ze zwierzętami

Bezpieczna jazda 2017-05-29

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Odcinkowy pomiar prędkości na A1
Odcinkowy pomiar prędkości na A1
Odcinkowy pomiar prędkości już 20 stycznia zacznie funkcjonować na budowanej autostradzie A1. Ze względu na trwające prace budowlane obowiązuje tam obecnie ograniczenie prędkości do 70 km/h.