1. mojeauto.pl >
  2. porady >
  3. Przepisy i prawo jazdy >
  4. Koniec wożenia dowodu rejestracyjnego i polisy OC – co w razie stłuczki?

Koniec wożenia dowodu rejestracyjnego i polisy OC – co w razie stłuczki?

Od 1 października kierowcy w Polsce nie są karani za brak dowodu rejestracyjnego i dowodu posiadania polisy OC. Jak to wygląda w praktyce?

Koniec wożenia dowodu rejestracyjnego i polisy OC – co w razie stłuczki?

Na początku października w życie weszły długo wyczekiwane zmiany. Teraz, za brak dowodu rejestracyjnego lub potwierdzenia opłacenia polisy OC, które zostały na przykład w domu czy w biurze, kierowca nie zostanie ukarany mandatem.

Chodzi o to, że kierowcy nie muszą wozić wspomnianych wyżej dokumentów. A to dlatego, że dane pojazdu i informacje o zawartej polisie gromadzone są w bazie CEPiK, czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Jak zapewnił nas podinsp. Radosław Kobryś z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, pod tym względem zmiany przepisów nie wymagają od funkcjonariuszy ani dodatkowego sprzętu, ani intensywnego szkolenia. Dostęp do tej bazy policja i inne uprawnione służby mają bowiem już teraz i korzystają z niej w odniesieniu zarówno do kierowców, jak i samych pojazdów.

Tym samym nie wydłuża to czasu drogowej kontroli, bowiem dane te funkcjonariusz i tak sprawdzał do tej pory. System pokaże czarno na białym, czy dany pojazd ma ważny przegląd i czy opłacona została polisa OC.

Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego

Jak odbywać się będzie teraz procedura zatrzymania dowodu rejestracyjnego, w przypadku niespełniania przez pojazd warunków bezpiecznej jazdy? Zmieni się niewiele, tyle że w razie braku dokumentu, nie będzie on zatrzymany fizycznie.

Od 1 października, w przypadku gdy pojazd nie spełnia wymagań ochrony środowiska, zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego, funkcjonariusz odnotuje zatrzymanie dokumentu w systemie informatycznym.
Informacja ta, o zatrzymaniu dokumentu, zostanie dalej przekazana do Centralnej Ewidencji Pojazdów, a kierujący otrzyma, tak jak dotychczas, odpowiednie pokwitowanie. Zwrot dokumentu, z wpisem do systemu, będzie mógł odnotować zarówno organ, który go wydał – np. urząd miasta, jak i dowolna jednostka w ramach podmiotu, który go zatrzymał.

Oznacza to ułatwienie dla kierowcy, któremu dowód został zatrzymany z dala od miejsca zamieszkania. „Odwieszenia” dowodu rejestracyjnego będzie mógł bowiem dokonać w dowolnym miejscu, tzn. urzędzie, w kraju.

Co w przypadku stłuczki czy kolizji?

Kiedy dojdzie do stłuczki, a jeden lub oboje kierowców nie będzie mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC, można oczywiście wezwać policję. Jednakże przy niewielkich kolizjach spowodowałoby to paraliż tej instytucji, która i tak każdego dnia wyjeżdża w całym kraju do średnio ponad tysiąca wezwań.

Przy niewielkich kolizjach sprawę można załatwić poprzez odpowiednie oświadczenie. Jak sprawdzić dane dotyczące polisy, czy auto sprawcy jest w ogóle ubezpieczone i kto jest wpisany jako właściciel? Rozwiązaniem jest skorzystanie ze strony internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) lub mobilnej aplikacji UFG „Na wypadek”.

Jak sprawdzić dane polisy sprawcy?

Jak można będzie zatem sprawdzić dane, potrzebne do spisania oświadczenia? A więc te, dotyczące polisy, tego czy auto sprawcy jest w ogóle ubezpieczone i kto jest wpisany jako właściciel. Rozwiązaniem jest skorzystanie ze strony internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) www.ufg.pl i użycie odpowiedniego formularza na niej zamieszczonego.

Na stronie głównej, w kilku miejscach znajdują się odnośniki, które umożliwiają sprawdzenie OC sprawcy kolizji, czy w ogóle dowolnego samochodu. Wystarczy wpisać numer rejestracyjny lub VIN pojazdu, następnie datę, dla której potrzebne są dane, kraj – w przypadku zdarzenia drogowego oraz wpisać kod zabezpieczający z obrazka i niezbędne informacje, w tym numer polisy, wyświetlą się na ekranie.

Aplikacja UFG „Na wypadek”

Jeszcze prościej będzie skorzystać z bardzo praktycznej i przejrzystej aplikacji „Na wypadek”, udostępnianej przez UFG na smartfony z systemami Android oraz iOS. Aplikacja mobilna nie tylko umożliwia sprawdzenie OC danego pojazdu, ale ma wiele innych, przydatnych w stresujących momentach funkcji.

W razie stłuczki, czy wypadku, aplikacja „Na wypadek” poprowadzi krok po kroku przez kolejne etapy, począwszy od instrukcji zabezpieczenia miejsca zdarzenia, poprzez bezpośrednie połączenie ze służbami ratunkowymi, aż po sporządzenie oświadczenia, wraz z dokumentacją zdjęciową, planem sytuacyjnym, itp.

BLS – Bezpośrednia Likwidacja Szkód

A co w przypadku, kiedy nie ma pod ręką smartfona i połączenie ze stroną internetową lub aplikacją UFG nie jest możliwe? Wtedy warto skorzystać z pomocy ubezpieczyciela. A jeśli dodatkowo jest on w systemie Bezpośredniej Likwidacji Szkód (BLS), poszkodowany zyskuje możliwość otrzymania odszkodowania od swojego ubezpieczyciela, gdy sprawca jest ubezpieczony w innej firmie.

Dzięki działaniu systemu BLS można zatem zgłosić szkodę do swojego ubezpieczyciela i to on wypłaci odszkodowanie, a rozliczenie z towarzystwem, w którym polisę wykupił sprawca, będzie już po jego stronie.

Kiedy dowód będzie konieczny?

Co istotne, kierowcy wciąż będą musieli mieć przy sobie dowód rejestracyjny podczas przeprowadzania obowiązkowego badania technicznego, wyjazdów zagranicznych czy przy sprzedaży pojazdu.

Inna sprawa to wożenie przy sobie prawa jazdy. Ten obowiązek nie zostaje póki co zniesiony, a za brak dokumentu grozi 50-złotowy mandat.

Tematy w artykule: przepisy ubezpieczenie OC kontrola

Podobne wiadomości:

Nowe przepisy na przejściach dla pieszych

Nowe przepisy na przejściach dla pieszych

Przepisy i prawo jazdy 2021-06-09

Jak jeździć po rondzie? Tajniki ruchu okrężnego

Jak jeździć po rondzie? Tajniki ruchu...

Przepisy i prawo jazdy 2021-03-23

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!