mojeauto.pl > porady > Przepisy i prawo jazdy > Koszty eksploatacji samochodu

Koszty eksploatacji samochodu

Bez wątpienia największymi wydatkami przy zakupie oraz eksploatacji samochodu są koszty nabycia oraz zakupu paliwa do auta. Z punktu widzenia prowadzonej działalności obie te grupy wydatków są jednak nieco dyskryminowane.

Koszty eksploatacji samochodu

W przypadku kupna auta do firmy nie można, poza kilkoma wyjątkami, tego wydatku zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu. Konieczne jest przeprowadzanie odpisów amortyzacyjnych, które dopiero stanowią koszt uzyskania przychodu. Dodatkowo od zdecydowanej większości aut, dostępnych na polskim rynku, nie można odliczyć pełnego VAT-u, a jedynie 60% i maksymalnie do 6 tys. zł (art. 86 ust. 3).

W przypadku tej grupy aut, bez możliwości odliczenia podatku VAT przy zakupie, zgodnie z art. 88 ust 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług nie można także odliczać VAT zawartego w cenie paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu. Całą kwotę brutto w tej sytuacji wliczamy do kosztów. Warto pamiętać, iż na fakturze dokumentującej zakup paliwa do auta musi być wykazany numer rejestracyjny samochodu i to zarówno osobowego, jak i ciężarowego.

Wszelkie inne wydatki związane z bieżącą eksploatacją samochodu, który wpisany jest do ewidencji środków trwałych, stanowią koszty uzyskania przychodu. Można do nich zaliczyć takie wydatki jak np. myjnia, wymiana oleju, opon, przegląd techniczny. Oczywiście w przypadku płatnika podatku VAT, do kosztów zaliczane są wydatki w kwocie netto, zaś VAT wykazany na fakturze pomniejsza VAT należny.

Osobna kwestia to wydatki na ubezpieczenie samochodu będącego środkiem trwałym. Oczywiście wszelkie poniesione wydatki, na ubezpieczenie obowiązkowe (OC), jak i dobrowolne (AC, NNW) można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Jednak z pewnym wyjątkiem. W przypadku samochodu osobowego do kosztów podatkowych nie zaliczamy tej części składki przypadającej proporcjonalnie do wartości auta przyjętej na potrzeby ubezpieczenia ponad równowartość 20 tys. euro.

Zupełnie odmiennie wygląda sytuacja w przypadku używania na potrzeby prowadzonej działalności samochodu osobowego stanowiącego prywatną własność właściciela firmy, który nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Warunkiem koniecznym zaliczenia wszelkich wydatków (paliwo, wymiana opon, oleju, kupno części zamiennych, myjnia itp) jest prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu. Do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć tylko wydatki do wysokości wynikającej z przemnożenia liczby przejechanych kilometrów oraz obowiązującej stawki za 1 km. Obecnie stawki te wynoszą:
- dla samochodu osobowego o pojemności silnika do 900 cm sześc. - 0,4894;
- dla samochodu osobowego o pojemności silnika powyżej 900 cm sześc. - 0,7846;
- dla motocykla - 0,2161;
- dla motoroweru - 0,1297.
Jeśli faktycznie poniesione wydatki były wyższe niż kwota wynikająca z ewidencji, to do kosztów można zaliczyć tylko tę kwotę. W przeciwnym razie do kosztów wpisujemy równowartość poniesionych wydatków. Co ważne, ewidencję tę prowadzić należy narastająco od początku roku, dzięki czemu nie zaliczone do kosztów w jednym miesiącu wydatki, mogą zostać zaliczone w następnym. Analogicznie ma się sprawa z zaliczeniem do kosztów uzyskania przychodu wydatków na ubezpieczenie - z ograniczeniem wynikającym z przemnożenie liczby kilometrów i stawki oraz w proporcji do równowartości 20.000 euro.

O ile istnieje możliwość zaliczenia określonych wydatków do kosztów uzyskania przychodu, to możliwe jest także odliczenie naliczonego podatku VAT (poza oczywiście paliwem oraz gazem). Przy czym nie liczy się tu nie zaliczenie do kosztów wydatków z powodu przekroczenia kwoty będącej iloczynem liczby przejechanych kilometrów i stawki za 1 km.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Ranking niezawodności wg Consumer Reports
Ranking niezawodności wg Consumer Reports
Japońskie auta są najbardziej niezawodne, wynika z danych najnowszego rankingu, opracowanego przez Consumer Reports. Całe podium zajęły marki z Japonii.