mojeauto.pl > porady > Przepisy i prawo jazdy > Niezbędne wyposażenie auta

Niezbędne wyposażenie auta

Przed wyruszeniem w daleką podróż większość chyba kierowców zwraca uwagę na stan techniczny swojego pojazdu. Przy tej czynności warto także zwrócić uwagę, czy posiadamy wszystkie niezbędne elementy wyposażenia auta i jaki jest ich stan.

Niezbędne wyposażenie auta

Oczywiście nie dotyczy to tylko i wyłącznie dalekich wyjazdów wakacyjnych. Także przy codziennym przemieszczaniu się z domu do pracy i z powrotem nie można zapomnieć o najważniejszym wyposażeniu. Jednak w mieście zawsze ktoś nam pomoże, a będąc gdzieś w trasie możemy być zdani wyłącznie na siebie.

Przede wszystkim musimy mieć ze sobą gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy. Nie tylko z tego powodu, iż wynika to z przepisów prawnych i za ich brak możemy zapłacić mandat, lecz przede wszystkim z tego względu, że mogą one nam lub naszym bliskim uratować życie lub zapewnić bezpieczeństwo. Wielu kierowców jest zdania, że gaśnice, które są wożone w naszych autach, są zbyt małe, by ugasić pożar silnika. I owszem. Lecz w razie jakiegoś większego wypadku do pomocy z pewnością zatrzymają się i inni kierowcy, a wówczas siła kilku gaśnic może być już znacząca.

Z gaśnicą w samochodzie związane są jeszcze dwie istotne sprawy. Po pierwsze musi być ona umieszczona w łatwo dostępnym miejscu. Na pewno nie może to być bagażnik, a miejsce pod lub obok siedzenia kierowcy. Druga sprawa to termin ważności. Każda gaśnica ma określony jej termin, który przy badaniu okresowym jest sprawdzany w stacjach obsługi. Jeśli musimy nabyć nową, bo starą np. wykorzystaliśmy, to lepiej kupić ją u jakiegoś autoryzowanego sprzedawcy niż od znajomego, który ma jakąś nie używaną w piwnicy. W końcu może ona uratować komuś życie.

Jeśli chodzi o trójkąt ostrzegawczy, to może zapewnić on nam, a także innym kierowcom bezpieczeństwo, jeśli będziemy musieli niespodziewanie zatrzymać się na drodze. A takie sytuacje wcale nie należą do rzadkości. Nagła, niespodziewana awaria, złapanie gumy, brak paliwa, stłuczka, a w pobliżu brak jest parkingu czy nawet pobocza. Wówczas, by ostrzec nadjeżdżających z tyłu wystawiamy właśnie trójkąt ostrzegawczy. Wykorzystanie trójkąta nabiera większego znaczenia przy ograniczonej widoczności. Noc, zapadające ciemności, zakręty - tylko właściwe umieszczenie trójkąta może nas ustrzec przed jeszcze większymi kłopotami.

W sytuacji konieczności nagłego zatrzymania samochodu przydatne mogą okazać się kamizelka odblaskowa (obowiązkowa np. w Austrii, Chorwacji, Hiszpanii i Włoszech), a także flara sygnalizacyjna (szczególnie przy ograniczonej widoczności).

Ważnym elementem wyposażenia samochodu, którego nie powinno zabraknąć, jest apteczka samochodowa. Wbrew przypuszczeniom posiadanie jej nie jest prawnie wymagane, jednak wobec konieczności niesienia pomocy poszkodowanym w wypadku drogowym staje się niezbędne. Apteczka samochodowa nie powinna być wyposażona w żadne leki, które przez dłuższy czas nie używania tracą swoją ważność. Dodatkowo leżąc w samochodzie przy temperaturach od minus kilkudziesięciu do plus kilkudziesięciu stopni mogą zajść w nich niekorzystne zmiany chemiczne. Najważniejszymi elementami wyposażenia są: jednorazowe rękawiczki, maseczka lub specjalne rurka do sztucznego oddychania, specjalny koc chroniący zarówno przed przegrzaniem, jak i wychłodzeniem organizmu, chusta trójkątna, bandaże, opaski elastyczne i uciskowe oraz nożyczki lub nóż, który może być wykorzystany do przecięcia pasów bezpieczeństwa lub elementów ubrania.

Wybierając się w podróż, nawet po sprawdzeniu uprzednim stanu technicznego naszego samochodu, zawsze musimy się liczyć z możliwością nieprzewidzianych zdarzeń. Oczywiście w obecnych czasach możemy wezwać za pomocą komórki odpowiednią pomoc, jednak oczekiwanie może zająć sporo czasu, a dodatkowo uszczuplone zostaną nasze finanse. Dlatego nie może zabraknąć w naszym wyposażeniu podstawowych narzędzi. Mało jest już osób lubiących samemu pogrzebać przy swoim samochodzie. Ponadto wszechobecna elektronika, zakazy jakiegokolwiek "dłubania" w silniku przez producenta powodują, iż w razie większej awarii trzeba udać się do serwisu. Ale już wymiana koła, to czynność, z którą każdy kierowca powinien sobie poradzić. Musi mieć oczywiście odpowiednie narzędzia, no i koło zapasowe.

Dopuszcza się w celu krótkotrwałego użycia koło zapasowe o odmiennych parametrach (mniejsze) niż parametry stosowanego normalnie koła, pod warunkiem, iż jest to koło wchodzące w skład fabrycznego wyposażenia pojazdu. A więc w takim przypadku, po wymianie koła, należy niezwłocznie udać się do najbliższego zakładu wulkanizacyjnego w celu naprawy uszkodzonej opony. Zachowywać należy przy tym podane przez producenta maksymalne prędkości. Przed wyjazdem należy więc sprawdzić ciśnienie we wszystkich kołach, także w tym zapasowym.

Jadąc głównymi drogami, czy to w Polsce, czy gdzieś w Europie, co kilka, kilkanaście kilometrów możemy natrafić na stacje benzynowe. Jeśli jednak zapuścimy się w mniej uczęszczane tereny, a będąc pod wpływem wakacyjnego słońca, może nam się zdarzyć, że nagle w baku zabraknie paliwa. Dlatego, jeśli mamy w miarę pojemny bagażnik, można wziąć mały kanister. Przy zbyt dużej ilości bagażu powinniśmy uważniej śledzić wskazówkę ilości paliwa w baku. Nie zaszkodzi mieć przy sobie także (tu już nie można się tłumaczyć brakiem miejsca) kompletu zapasowych żarówek - ich brak może nas kosztować nawet mandat - a także linki holowniczej. Nigdy nie wiadomo, co się może przydarzyć...

Pamiętajmy również o naszych dzieciach. Do 12 roku życia konieczne jest ich przewożenie w specjalnych fotelikach. Foteliki w zależności od modelu oraz samochodu przymocowujemy za pomocą specjalnych zaczepów lub zwykłych pasów bezpieczeństwa. Jeśli chcemy przewieźć dziecko na przednim siedzeniu pasażera, pamiętajmy, że nie możemy tego robić, jesli auto posiada przednią poduszkę dla pasażera. Chyba, że istnieje możliwość jej dezaktywacji. W przeciwnym razie, w razie kolizji i otwarcia się poduszki, przewożonemu dziecku grozi z jej strony dodatkowe niebezpieczeństwo.

No i na koniec o jeszcze jednym małym drobiazgu. Jeśli nie posiadamy tablic z umieszczonym na nich symbolem PL (m.in. stare, „czarne” tablice), a zamierzamy wybrać się poza granice kraju, to bezwzględnie o takową nalepkę powinniśmy się zaopatrzyć.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Toyota Mirai drugiej generacji w 2020 roku
Toyota Mirai drugiej generacji w 2020 roku
Pierwsza odsłona Toyoty Mirai była dużym krokiem w kierunku popularyzacji napędu wodorowego. Druga generacja modelu ma być pod każdym względem lepsza.