mojeauto.pl > porady > Przepisy i prawo jazdy > Ruch lewostronny - jakie kraje i jak jeździć?

Ruch lewostronny - jakie kraje i jak jeździć?

Przyzwyczajeni do ruchu prawostronnego doznajemy sporego szoku, gdy przyjdzie nam zasiąść za kierownicą auta np. w Wielkiej Brytanii. Ruch lewostronny wiąże się bowiem z nieco innymi zasadami jazdy. Zobacz także, w jakich innych państwach jeździ się "pod prąd".

Ruch lewostronny - jakie kraje i jak jeździć?
Problem ruchu lewostronnego nas Polaków jeszcze jakąś dekadę temu niewiele obchodził. Wiedzieliśmy, że gdzieś tam w dalekiej Anglii i w paru innych krajach jeździ się drugą stroną ulicy, ale tak naprawdę niewielu z nas miało okazję przekonać się o tym na własnej skórze. Sytuacja diametralnie zmieniła się po otwarciu granic, po masowej emigracji Polaków na Wyspy Brytyjskie i w wyniku częstszych podróży naszych rodaków poza europejski kontynent.

Okazuje się bowiem, że obecnie prawie 1/4 wszystkich pojazdów porusza się lewą stroną drogi. Ruch taki obowiązuje naturalnie w Wielkiej Brytanii, a w Europie również w Irlandii oraz na Cyprze i Malcie. Poza naszym kontynentem wciąż ruch lewostronny obowiązuje w wielu państwach, które kiedyś były koloniami brytyjskimi.

Azja: Indie, Japonia, Tajlandia, Indonezja, Malezja, Pakistan, Sri Lanka, Hongkong, Makau

Oceania: Australia, Nowa Zelandia, Fidżi, Samoa, Papua Nowa Gwinea, Tonga

Afryka: RPA, Kenia, Namibia, Mauritius, Mozambik, Tanzania, Uganda, Zambia, Zimbabwe

Ameryka Środkowa: Jamajka, Bahama, Barbados, Dominika, Wyspy Dziewicze, Trynidad i Tobago

Ameryka Południowa: Gujana, Surinam

W Europie najpóźniej na ruch prawostronny przerzuciły się Szwecja (1967) i Islandia (1968).

Poruszając się po drogach o ruchu lewostronnym trzeba liczyć się z nieco innymi zasadami. Generalnie należy pozbyć się przyzwyczajeń i najlepiej poćwiczyć trochę na drogach z mniejszym natężeniem ruchu. Jedziemy pasem najbliżej lewej krawędzi jezdni. Wyprzedzamy inny pojazd z jego prawej strony. Na rondach poruszamy się zgodnie ze wskazówkami zegara. Zapomnijmy też o regule prawej ręki na skrzyżowaniach równorzędnych. Na drogach brytyjskich, jeśli znaki tego nie określają, nie ma ustalonego pierwszeństwa przejazdu.

Podobne wiadomości:

Wyjazd na narty - przepisy w Europie

Wyjazd na narty - przepisy w Europie

Przepisy i prawo jazdy 2016-01-18

Znamy nowe pytania na prawo jazdy

Znamy nowe pytania na prawo jazdy

Przepisy i prawo jazdy 2015-05-18

Komentuj:

~angol 2015-04-17

kwestia przyzwyczajenia, po paru dniach już śmigałem tu w Anglii jakbym jeździł w Polsce, początkujący muszą wyzbyć się jednak nawyków, więc mlodzi kierowcy, ci co mniej jeździli w kraju, mogą mieć łatwiej z przestawieniem

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Car of the Year 2019 – lista kandydatów
Car of the Year 2019 – lista kandydatów
Organizatorzy plebiscytu Car of the Year opublikowali pełna listę modeli, które będą brane pod uwagę w tegorocznej edycji. Zwycięzcę poznamy na salonie samochodowym w Genewie wiosną 2019 roku.