1. mojeauto.pl >
  2. porady >
  3. Przepisy i prawo jazdy >
  4. Wyjazd na narty - przepisy w Europie

Wyjazd na narty - przepisy w Europie

Uczniowie szkół w niektórych województwach rozpoczęli już zimowe ferie. Za chwilę dołączą inne województwa, a okres ferii zimowych potrwa do końca lutego. Przez ten czas wiele osób wyjedzie na narty do europejskich kurortów. Zobacz, jakie przepisy obowiązują w najchętniej odwiedzanych przez Polaków krajach.

Wyjazd na narty - przepisy w Europie

Bardzo często ceny karnetów, noclegów czy jedzenia w polskich górach jest równy, a nawet wyższy niż za granicą. Między innymi dlatego wielu Polaków decyduje się na ferie zimowe poza granicami naszego kraju. Najwięcej wyjeżdża do Czech, Słowacji, Austrii, Niemiec, Francji czy Włoch. W tych państwach przybliżymy:

  • dopuszczalne wartości alkoholu we krwi,
  • konsekwencje wynikające z ich przekroczenia,
  • najważniejsze ograniczenia prędkości
  • oraz obowiązkowe wyposażenie pojazdu.

Ponad 80 proc. narciarzy dojeżdża na miejsce samochodem, dlatego znajomość najważniejszych przepisów drogowych jest tu kluczowa. Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo, ale też o portfel podróżnych, który może uszczuplić się nawet o 20 tys. zł!

Francja

Tutaj dopuszczalna ilość alkoholu we krwi jest dość wysoka - 0,5 prom. ale mandaty nie należą do najtańszych. Za przekroczenie tej wartości grozi mandat w wysokości 135 euro oraz możliwe zatrzymanie prawa jazdy do 3 lat. Drugi próg 0,8 prom. to już surowsze kary. Tutaj grozi natychmiastowa utrata prawa jazdy, w zależności od orzeczenia 3-5 lat, kara finansowa sięgająca nawet 4,5 tys. euro, a także konfiskata pojazdu. Posiadanie alkomatu nie jest wymagane, ale mocno rekomendowane. 

Jadąc samochodem osobowym przez Francję po autostradach możemy poruszać się z maksymalną prędkością 130 km/h, po drogach ekspresowych 110 km/h, po innych  drogach poza terenem zabudowanym 90 km/h oraz w mieście 50 km/h chyba, że oczywiście znaki mówią inaczej. Autostrady są płatne, zazwyczaj opłaty pobiera się przy bramkach.

Ważne, aby mieć przy sobie apteczkę, kamizelkę odblaskową oraz komplet zapasowych żarówek. Opony muszą być zimowe i mieć co najmniej 1,6 mm bieżnika. Na pokładzie musi się też znaleźć trójkąt ostrzegawczy. Zaleca się zabranie ze soba łańcuchów śniegowych, których można używać tylko w dozwolonych miejscach. Światła mijania nie są obowiązkowe, ale warto je włączyć. 

Austria

W tym kraju dopuszczalna ilość alkoholu we krwi wynosi 0,5 prom.  Jazda na "podwójnym gazie" skutkuje mandatem od 300 do nawet 5900 euro, utratą prawa jazdy na co najmniej 3 tygodnie lub koniecznością odbycia specjalnego szkolenia.

Po autostradach możemy jeździć maksymalnie z prędkością 130 km/h, po innych drogach 100 km/h. W terenie jest zabudowanym jest zazwyczaj 50 km/h, ale są wyjątki, jak w niektórych miastach w Polsce. Np. w Grazu obowiązuje 30 km/h. Przy wjeździe do Austrii konieczne są winiety. Najtańsza, 10-dniowa kosztuje 8,70 euro.

Każdy kierowca zobowiązany jest zaopatrzyć swój pojazd w apteczkę, trójkąt ostrzegawczy i odblaskową kamizelkę. Kontrola drogowa może zażądać ich okazania. W razie wypadku lub awarii kierowcy muszą założyć kamizelkę odblaskową. Podobnie, jak we Francji opony zimowe muszą mieć co najmniej 1,6 mm bieżnika. 

Włochy

We włoszech przepisy drogową są niemal identyczne, jak we Francji. Jedynie światła mijania poza terenem zabudowanym trzeba mieć włączone przez 24h. Opłaty za przejazd autostradami reguluje się gotówką bądź kartami magnetycznymi VIACARD o wartości 25, 50 i 75 Euro, które są ważne dla wszystkich rodzajów pojazdów i zachowują ważność do momentu wyczerpania kredytu. W sprzedaży są VIACARD o wartości 25 i 50 EUR.

Czechy

Czesi surowo podchodzą do prowadzących po alkoholu. Tutaj dopuszczalna ilość wynosi 0,0 prom. Nie zastosowanie się do tych przepisów grozi mandatem od 2500 do nawet 50.000 CZK.

Ograniczenie prędkości jest podobne jak w wielu innych, europejskich krajach. Na autostradach możemy jechać maksymalnie 130 km/h, na innych drogach (także ekspresowych) 90 km/h. Teren zabudowany to 50 km/h. W Republice Czeskiej obowiązują wyniety - 10-dniowa kosztuje 62,50 zł.

Na pokład samochodu trzeba zabrać: trójkąt ostrzegawczy
, apteczkę (w tym rękawice gumowe), komplet zapasowych żarówek, kamizelkę odblaskową. Głębokość bieżnika musi wynosić co najmniej 1,6 mm (letnie) i 4 mm (zimowe). Światła mijania muszą być włączone przez 24h. Identycznie jest na Słowacji. W tym kraju pamiętajmy też o bezpiecznikach. Tutaj za autostrady płacimy winietkami, najtańsza to koszto 10 euro.

Przypominamy! Ważne ubezpieczenie OC, przegląd pojazdu oraz opony zimowe są obowiązkowe we wszystkich państwach UE. Wierzymy, że korzystacie z pasów bezpieczeństwa, a dzieci wozicie w fotelikach!


Podobne wiadomości:

Jak jeździć zimą w górach? Samochodem na ferie

Jak jeździć zimą w górach? Samochodem na...

Bezpieczna jazda 2020-01-27

Zimowa jazda samochodem. O czym pamiętać?

Zimowa jazda samochodem. O czym pamiętać?

Bezpieczna jazda 2020-01-13

Komentuj:

~Natka 2016-01-19

Powinniście dodać jeszcze Szwecję - nie chcecie tam dostać mandatu. My od paru lat pływamy Unity Line ze świnoujścia, bo tutaj mieszkamy i w sumie to nam wygodniej niż jechać w polskie góryj. Dodamy od siebie to, co wiemy - może komuś się przyda:n1) dopuszczalne wartości alkoholu we krwi + 0,2 prom.n2) konsekwencje wynikające z ich przekroczenia + od wysokiego mandatu i odebrania prawa jazdy, aż do pozbawienia wolnościn3) najważniejsze ograniczenia prędkości:n - autostrady - 120 lub 110 km/hn - drogi ekspresowe - 100 lub 90 km/hn - pozostałe drogi - 80 lub 70 km/hn4) obowiązkowe wyposażenie pojazdu: n - trójkąt ostrzegawczy (w przypadku podróżowania z przyczepą - dwa trójkąty),n - opony zimowe z bieżnikiem min. 3 mm