1. mojeauto.pl >
  2. porady >
  3. Przepisy i prawo jazdy >
  4. Za co stracisz prawo jazdy?

Za co stracisz prawo jazdy?

W ostatnim czasie pojawia się sporo informacji na temat tego, że policja zabiera kierowcom prawo jazdy za przekroczenie prędkości. Okazuje się, że uprawnienia można stracić nawet nie wsiadając za kółko.

Za co stracisz prawo jazdy?
W ostatnim czasie władza znalazła kolejny straszak na kierowców, mający wymusić spokojniejszą jazdę, a tym samym lepsze statystyki dotyczące bezpieczeństwa na drogach. Gdy popełnimy wykroczenie polegające na przekroczeniu dopuszczalnej prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym, policja kieruje wniosek o zatrzymanie uprawnień na trzy miesiące, a w przypadku recydywy podczas trwania zakazu wsiadania za kółko, kara powiększa się automatycznie o kolejne trzy miesiące. Według nowych przepisów również przewożenie nadprogramowej liczby pasażerów skutkuje zatrzymaniem uprawnień na kilka miesięcy. Jednak to nie jedyny powody, za które można stracić prawo jazdy.

Podstawowym i najczęstszym powodem przez który zostanie nam zabrane prawo jazdy są wykroczenia drogowe, za które zbieramy punkty. W przypadku gdy posiadamy prawo jazdy dłużej niż rok i nazbieramy ponad 24 punkty karne, musimy liczyć się z informacją o starosty o konieczności zwrotu blankietu oraz skierowaniu nas na egzamin sprawdzający kwalifikacje. W innym wypadku nasze uprawnienia zostają zawieszone. Kierowcy ze stażem krótszym niż rok muszą uważać żeby nie przekroczyć limitu 20 punktów, ponieważ czeka ich całkowita utrata uprawnień, a to oznacza konieczność uczestnictwa w kursie od nowa.

Zakaz prowadzenia pojazdów może zostać orzeczony przez sąd w przypadku kierowców, którzy spowodowali wypadek. Szczególnie, gdy ktoś został ranny lub zginął lub doszło do dużych strat materialnych. Innym powodem do utraty dokumentu jest jazda na podwójnym gazie. Dotyczy to zarówno stanu po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila), jak i nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila). W przypadku pierwszym można stracić uprawnienia nawet na trzy lata. Minimalna kara to okres sześciu miesięcy bez prawa jazdy. Do tego trzeba doliczyć grzywnę w wysokości kilku tysięcy złotych oraz możliwy areszt.

Prawo jazdy może zostać zatrzymane również ze względów zdrowotnych. W tym przypadku nie musimy nawet wsiadać za kółko. Wystarczy, że lekarz  wyśle odpowiednią informację do starostwa, o konieczności przeprowadzenia dodatkowego badania kontrolnego stanu zdrowia kierowcy i podczas niego okaże się, że istnieją przeciwskazania zdrowotne do kierowania pojazdem.

Jeżeli sąd zatrzymał prawo jazdy na okres krótszy niż rok, po upływie tego terminu możemy odzyskać dokument bez konieczności ponownego zadawania egzaminu. Jeżeli uprawnienia zostały cofnięte na dłużej, kierowcę czeka zdawanie egzaminów z każdej kategorii, którą posiadał. W przypadku zatrzymania dokumentu za jazdę po alkoholu, po spowodowaniu wypadku lub przekroczeniu limitu punktów karnych, konieczne będzie zaliczenie testów psychotechnicznych.
Tematy w artykule: prawo jazdy mandaty

Podobne wiadomości:

Nowy taryfikator punktów karnych od września

Nowy taryfikator punktów karnych od września

Przepisy i prawo jazdy 2022-04-22

Mandaty za jazdę na czerwonym świetle

Mandaty za jazdę na czerwonym świetle

Bezpieczna jazda 2020-02-12

Komentuj:

~Nękanie mandatami i poczwórne karanie za pekrocz 2015-07-02

Przepisy o odbieraniu prawa jazdy za przekroczenie prędkości są niekonstytucyjne i za to należy skreślać PO z list wyborczych przy najbliższych wyborach. Są na ten temat opinie prawne ale nie-rząd ma to głęboko w poważaniu. Pani Kopacz to uporczywe nękanie kierowców i z bezpieczeństwem nie ma nic wspólnego. Z państwa podobno demokratycznego staliśmy się państwem totalitarno- policyjnym gdzie policjant może zabić bezkarnie na drodze a Pan Dziewulski go spokojnie wytłumaczy. Grupa paru osób bezlitośnie łupi nas na drogach , to istny mafijny reket. Palny mandatów dla policji to paranoja. Zlikwidowaliście przemysł a teraz dochód narodowy ma być z kar i mandatów nakładanych na społeczeństwo za najgłupsze wykroczenia. NIE MA NA TO ZGODY , PO TO MAFIA