1. mojeauto.pl >
  2. porady >
  3. Przepisy i prawo jazdy >
  4. Znamy nowe pytania na prawo jazdy

Znamy nowe pytania na prawo jazdy

Szykujesz się do egzaminu teoretycznego? A może po prostu chciałbyś sprawdzić swoją wiedzę z przepisów ruchu drogowego? Jest już gotowa nowa baza pytań egzaminacyjnych na prawo jazdy.

Znamy nowe pytania na prawo jazdy
Egzamin teoretyczny na prawo jazdy zawsze był uważany za tę łatwiejszą część uzyskania uprawnień do prowadzenia samochodu. Ale od dwóch lat, od wejścia w życie ustawy o kierujących pojazdami w styczniu 2013 r., również i na tym etapie nie jest już tak prosto.

Przede wszystkim kandydat na kierowcę musi odpowiadać na pytania wybierane losowo w czasie rzeczywistym przez system komputerowy. Nie ma możliwości opuszczenia trudniejszego pytania i powrotu do niego na zakończenie egzaminu. Tym samym nie ma możliwości późniejszej poprawy odpowiedzi. Niektóre pytania są w formie filmików, na których wyświetlane są sytuacje z codziennego ruchu drogowego. Egzamin teoretyczny trwa 25 minut.

Część teoretyczna egzaminu na prawo jazdy składa się z 20 pytań z wiedzy podstawowej i 12 z wiedzy specjalistycznej, różniących się w zależności od kategorii prawa jazdy. Zaletą nowego systemu jest to, że każde pytanie ma tylko jedną poprawną odpowiedź. Na wcześniejszych egzaminach liczba poprawnych odpowiedzi mogła być różna.


Różnica polega również na tym, że pytania egzaminacyjne mają różną wartość punktową, która uzależniona jest od znaczenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego:
- 3 punkty – pytanie o wysokim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego,
- 2 punkty – pytanie o średnim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego,
- 1 punkt – pytanie o niskim znaczeniu dla bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego.

Podczas egzaminu, w części ogólnej, jest 10 pytań za 3 punkty, 6 pytań za 2 punkty i 4 pytania za 1 punkt. W części specjalistycznej dochodzi do tego 6 pytań za 3 punkty, 4 pytania za 2 punkty i 2 pytania za 1 punkt. Jak można wyliczyć, do zdobycia są łącznie 74 punkty, jednak aby zdać egzamin z teorii wystarczy uzyskać wynik minimum 68-punktowy.

Baza pytań jest większa niż wcześniej i początkowo pytania nie były nigdzie publikowane, aby uniknąć sytuacji, że kursanci uczyli się ich na pamięć. Obecnie jednak resort infrastruktury i rozwoju takie pytania udostępnia, a najnowsza baza, na którą składają się 2663 pytania, trafiła do wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego 11 maja br.


Podobne wiadomości:

Hulajnogi elektryczne - na co muszą uważać kierowcy?

Hulajnogi elektryczne - na co muszą uważać...

Bezpieczna jazda 2022-06-03

Nowe przepisy na przejściach dla pieszych

Nowe przepisy na przejściach dla pieszych

Przepisy i prawo jazdy 2021-06-09

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!