mojeauto.pl > porady > Serwis auta > Co to jest tuning?

Co to jest tuning?

Dla jednych tuning samochodowy oznacza po prostu przerabianie i rasowanie aut. Dla drugich jest to z kolei przejaw mody lub stylu życia, pokazywanie swojej indywidualności i w pewnym sensie niezależności. W zasadzie rację można przyznać obu stronom bowiem tuning - w j. angielskim oznacza regulację lub strojenie -, to nic innego jak dokonywanie modyfikacji w seryjnych pojazdach i czynienia z nich unikatowych egzemplarzy. W ostatnich latach ta dziedzina motoryzacja rozwinęła się tak dynamicznie, iż nomenklatura tuningu poszerzyła się o wiele nowych kategorii.

Co to jest tuning?
Środowisko tuningowców przyznaje zgodnie, że przerabiać w samochodach można wszystko, a  jedynymi czynnikami, które mogą ograniczać chęć zmian jest zasobność portfela kierowcy i profil przeznaczenia samochodu.

Każda forma „przeróbek” ma jednak swoje miejsce w słowniku tuningowym. Najczęściej tuning dzieli się na dwie podstawowe kategorie: tuning mechaniczny i tuning optyczny (zamiennie nazywany jako muckowy). Początkowo ortodoksyjni tuningowcy uznawali słuszność posługiwania się słowem tuning jedynie w przypadku zmian mechanicznych podpierając się argumentami iż prawdziwym tuningiem można nazywać jedynie te przeróbki, które są w stanie zwiększyć osiągi samochodu czy to jeśli chodzi o prędkość maksymalną, przyspieszenie czy też zwiększanie momentu obrotowego.

Komercjalizacja tego środowiska spowodowała jednak, że dziś tuning dotyczy także elementów stylistycznych samochodu, a więc zmian w wyglądzie pojazdu poprzez zastosowanie spojlerów, specjalnie projektowanych zderzaków, zmian we wnętrzu i systemach car-audio itp.

Wraz z rozwojem technologicznym aut, a tym samym pojawieniu się w konstrukcjach zaawansowanej elektroniki, świat tuningu również oponował i tą poddziedzinę motoryzacji, stając się szczególnie w nowszych samochodach podstawą do rozpoczęcia jakichkolwiek modyfikacji. Tuning elektroniczny polega podobnie jak tuning mechaniczny na ulepszaniu właściwości trakcyjnych i auta oraz zwiększaniu jego mocy jednak odnosi się głównie do oprogramowania jednostki napędowej, które odpowiedzialne jest za szereg „funkcji życiowych” silnika. Najczęściej stosowanym rodzajem jest tzw. tuning chipowy dokonywany w sterownikach motoru lub mówiąc kolokwialnie, w komputerze silnika.
Tematy w artykule: tuning samodzielny tuning

Podobne wiadomości:

Tuning mechaniczny

Tuning mechaniczny

Serwis auta 2007-06-05

Chip tuning

Chip tuning

Serwis auta 2007-06-05

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Toyota GR Yaris. Premiera 261-konnego hot-hatcha
Toyota GR Yaris. Premiera 261-konnego hot-hatcha
Podczas salonu samochodowego w Tokio swój debiut ma Toyota GR Yaris. Samochód zbudowany w nawiązaniu do rajdowego Toyoty Yaris WRC.