1. mojeauto.pl >
  2. porady >
  3. Serwis auta >
  4. Diesel w zimie. Jak dbać o ten silnik

Diesel w zimie. Jak dbać o ten silnik

Wiemy, że silniki Diesla nie tolerują zimy i niskich temperatur. Zobacz, jak zadbać o jednostkę wysokoprężną, żeby nie mieć rano problemów z odpalaniem.

Diesel w zimie. Jak dbać o ten silnik

W Europie diesle stanowią ponad połowę wszystkich zarejestrowanych aut osobowych. W naszym kraju jest podobnie, więc problemy z odpaleniem dotyczą wielu Polaków. Użytkownicy nawet kilkuletnich samochodów z silnikami wysokoprężnymi mogą borykać się z tą kwestią.

Sprawny akumulator
Jedną z podstawowych rzeczy jest dobry akumulator. Swoją pełną moc osiąga przy temperaturze ok. 27C, a przy -18C jego wydajność spada nawet o 56%. Mówimy tu o nowych akumulatorach. W przypadku kilku letnich jego moc drastycznie spada. Dzieje się tak po pierwsze dlatego, że przy niskich temperaturach zmniejsza się jego pojemność, a po drugie, olej i płyny w nim zawarte gęstnieją - konsystencją przypominają zastygły miód. W rezultacie możesz mieć nawet 5-krotnie większy problem z odpaleniem niż w przypadku sprawnego akumulatora. Warto więc zaopatrzyć się w dobry sprzęt. Koszt? Wszystko zależy od mocy, pojemności, wielkości i technologii, w jakiej wykonany jest akumulator.

Dobre paliwo
Dziś w Polsce z jakością paliw nie ma już większych problemów, tak jak to był kiedyś. Ale mimo wszystko zalecamy tankowanie na renomowanych, większych stacjach. Mamy tam większą pewność, że tankowane paliwo jest dobrej jakości. A to ma znaczenie w przypadku diesla. Jeśli w ropie znajduje się wiele "niechcianych" substacji, konsystencja paliwa może znacznie się zmienić, a ciecz zamarznie szybciej. Podaje się, że ropa naftowa zamarza przy temp. ok. -36C (norma EN 590). Przy okazji warto też zadbać o filtr paliwa, jeśli zamarznie w nim paliwo, jesteśmy pod ścianą. 

Świece żarowe
O świece najlepiej zadbać jeszcze zanim przyjdą mrozy. Ich stan można sprawdzić w każdym warsztacie samochodowym. Jeśli chociaż jedna jest niesprawna, warto ją wymienić, żeby nie być zaskoczonym rano podczas odpalania. 

Płyny
O dobrym stanie oleju silnikowego nie wspominamy, bo liczymy, że wymieniacie go na czas. Przed zimą warto też wymienić lub mieć na dolewkę płyn chłodniczy. Przy niskich temperaturach jego objętość znacznie maleje. Radzimy zainwestować w ten lepszy (G12+ lub G13). Płyn do spryskiwaczy, choć nie wpływa na rozruch silnika też warto wymienić, bowiem letni może zamarznąć i rozsadzić zbiornik oraz silniczek. 

Odpalanie diesla w skrócie

  • wyłącz wszystkie niepotrzebne urządzenia, aby pobór prądu był jak najmniejszy (radio, nawiew, oświetlenie)
  • przekręć kluczyk w pozycję zapłonu i poczekaj aż świece się zagrzeją
  • jeśli kontrolka zgaśnie, spróbuj odpalić silnik
  • zapalaj auto na "luzie", chyba, że elektronika wymaga wciśniętego sprzęgła
  • kręć silnik przez kilka sekund, jeśli nie odpala wyłącz zapłon
  • po kilku sekundach przerwy, powtórz czynność
  • jeśli po kilku próbach nic z tego, dalsze odpalanie może tylko uszkodzić świece i głowicę silnika

Podobne wiadomości:

Jak jeździć zimą w górach? Samochodem na ferie

Jak jeździć zimą w górach? Samochodem na...

Bezpieczna jazda 2020-01-27

Zimowa jazda samochodem. O czym pamiętać?

Zimowa jazda samochodem. O czym pamiętać?

Bezpieczna jazda 2020-01-13

Komentuj:

~Pewne-Czesci.sstore.pl 2019-02-22

Diesle zima wymaga szczególnej uwagi i co do tego pełna zgoda, warto nawet przed mrozami wymienić olej na świeży plus tankować dobrej klasy paliwo. Codo samego oleju jak i części do Waszego auta możemy pomóc, zobaczcie na Pewne-Czesci.sstore.pl

Sklep-Kia_pl 2018-10-11

Jeżeli ktoś posiada filtr cząstek stałych to jak najbardziej również polecam, bo nie zaszkodzi a może pomóc. Dodatkowo koniecznie sprawdź poziom oleju, wymień płyn oraz opony. Sklep-Kia.pl

~Patryk Galczak 2018-10-05

Proponuję przed zimą zastosować jakiś dobry środek do regeneracji filtra cząstek stałych takiego jak od K2 - https://k2.com.pl/produkty/k2-dpf-cleaner-500-ml ,, znakomity jak za taką cenę.

~LadneFelgi_pl 2018-09-20

Najlepiej garażować takie auto z silnikiem diesla i nie powinno być problemu z jego użytkowaniem zimą. Druga sprawa to jakość paliwa, polecam premium z różnymi dodatkami, w przypadku starszych jak i nowszych silników może okazać się doskonałym wyborem.

~Tymek 2018-08-24

najlepsza płukanka dla mnie w tym momencie to K2 motor flush, nowość ale robi swoje https://bit.ly/2BDDwRl

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Opel Vivaro Kombi – ceny w Polsce
Opel Vivaro Kombi – ceny w Polsce
Opel Vivaro Kombi to dziewięć miejsc siedzących, trzy długości do wyboru oraz standardowa wysokość poniżej 1,9 m, umożliwiająca dostęp do parkingów podziemnych.