mojeauto.pl > porady > Serwis auta > Ekologiczna sonda lambda

Ekologiczna sonda lambda

Regularna kontrola i wymiana sond lambda powoduje redukcję zużycia paliwa nawet do 15 proc., co przy średnim przebiegu 15 tys. km rocznie daje oszczędność około 1 tys. zł, i co więcej, zapobiega przedwczesnemu zużyciu katalizatora. Sprawna sonda zapewnia ponadto równomierną pracę silnika, dzięki czemu jazda staje się przyjemniejsza, a samochód jest bardziej dynamiczny. Dlatego powinno się zwracać większą uwagę na ten element układu wtryskowego podczas przeglądu pojazdu.

Ekologiczna sonda lambda

Nowoczesne systemy wtryskowe, oprócz minimalizowania zużycia paliwa i optymalizacji pracy silnika, umożliwiają także redukcję emitowanych spalin. Szeroko stosowanym rozwiązaniem, które pozwala na zmniejszenie ilości szkodliwych substancji w spalinach, jest użycie trójdrożnego katalizatora. Jego prawidłowe działanie wiąże się nierozerwalnie z ciągłą regulacją i pomiarami współczynnika lambda. Czujnikiem, który dokonuje tych pomiarów jest umieszczona w kolektorze wydechowym sonda lambda.

Aby wyjść naprzeciw wymaganiom rynkowym Bosch wprowadził w 2000 roku tzw. uniwersalne sondy lambda, których 9 typów pasuje do większości modeli samochodów dostępnych na naszym rynku. .  

Uniwersalna sonda podłączana jest do instalacji auta poprzez oryginalną wtyczkę zużytej, wymienianej sondy. Montaż uniwersalnej sondy lambda odbywa się poprzez zastosowanie dodatkowej opatentowanej złączki. Jest ona wodoodporna, wytrzymała na wysokie temperatury oraz obciążenia wibracyjne, całkowicie spełnia wymagania producentów samochodów i daje stuprocentową pewność prawidłowego i trwałego podłączenia. W przeciwieństwie do innych rozwiązań oferowanych na rynku, instalowanie uniwersalnej sondy nie wymaga dodatkowych specjalistycznych narzędzi. Czas jej wymiany jest podobny jak w przypadku sondy standardowej, a w razie pomyłki przy połączeniu przewodów, wtyczkę można z łatwością zdemontować i złączyć ponownie bez obniżenia jakości połączenia.

Bosch radzi: regularna wymiana i właściwy wybór

Sondy lambda stosowane są w samochodach osobowych już od 30 lat i służą do regulacji składu mieszanki w silnikach spalinowych. W ciągu ostatnich trzech dziesięcioleci czujniki te były doskonalone, dzięki czemu mają obecnie bardzo długi okres eksploatacji. Mimo to błędy sprzętowe, jak np. zerwany przewód, zwarcie do „+” lub do „–”, skażenie paliwem zawierającym ołów, zanieczyszczenie nagarem, zbyt duże obciążenie termiczne wskutek przerywanego spalania lub uszkodzenia mechaniczne, powstałe np. w wyniku uderzeń kamieniami, mogą prowadzić do zakłóceń działania lub wręcz spowodować awarię sondy lambda. Możliwymi rezultatami są: pogorszone przyspieszenie, problem przy zmianie biegów, niestabilne obroty silnika na biegu jałowym, podwyższone zużycie paliwa oraz zwiększona emisja zanieczyszczeń. Sprawność sond lambda należy zatem regularnie sprawdzać w warsztacie, średnio po przejechaniu 30 tys. kilometrów.

W razie konieczności wymiany sondy, należy bezwzględnie dobierać je za pomocą katalogu producenta, ponieważ sondy różnią się między sobą pod względem takich kryteriów, jak m.in. sposób wyprowadzenia masy, moc grzałki czy amplituda sygnału. Szczególnie trzeba uważać na zakupy sond na aukcjach i w sklepach internetowych, gdzie dla zachęty podaje się prosty sposób ich dobór według jednego kryterium – liczby przewodów. Nieprawdą jest, że sonda z 4 przewodami pasuje do każdego samochodu, w którym zamontowany jest produkt o takiej samej liczbie przewodów. Taki zakup to wyrzucone pieniądze – po zamontowaniu nieodpowiedniej sondy silnik nie będzie działać.


Podobne wiadomości:

Zaparowane szyby w samochodzie. Jak temu zaradzić?

Zaparowane szyby w samochodzie. Jak temu...

Bezpieczna jazda 2019-12-19

SIlnik nie chce odpalić - co robić?

SIlnik nie chce odpalić - co robić?

Serwis auta 2015-05-06

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Jazda na niewłaściwych światłach - mandaty i punkty karne
Jazda na niewłaściwych światłach - mandaty i punkty karne
Światła do jazdy dziennej w deszczu i mgle, czy przeciwmgłowe podczas dobrej widoczności – to często powtarzane błędy, za które grozi mandat.