mojeauto.pl > porady > Serwis auta > Jak czyścić wnętrze auta

Jak czyścić wnętrze auta

Nie można mówić o czystym, zadbanym aucie tylko i wyłącznie na podstawie wyglądu zewnętrznego. Równie ważny, a może i ważniejszy, bo w końcu to tu siedzimy my - kierujący pojazdem, jest panujący porządek wewnątrz kabiny.

Jak czyścić wnętrze auta

Dlatego też gruntowne czyszczenie auta nie może się ograniczyć zaledwie do umycia karoserii, choćbyśmy nie wiem jak dokładnie to uczynili.

Porządkować wnętrze samochodu można już zacząć podczas wizyty w myjni, w trakcie lub tuż po umyciu nadwozia. Szczególnie myjnia automatyczna nie domyje wszystkich zakamarków, jak np. progi czy okolice zawiasów drzwi. A nie wygląda to najlepiej, kiedy po otwarciu drzwi czystego i lśniącego wręcz samochodu naszym oczom ukażą się zabłocone progi. Również już podczas wizyty na myjni można wyczyścić dywaniki. Z gumowymi nie ma żadnego problemu, wystarczy spłukać je wodą i pozostawić do wyschnięcia, natomiast do wyczyszczenia welurowych będziemy zmuszeni wykorzystać już odkurzacz.

Rzadko zdarza się, choć nie znaczy to, że nie można zobaczyć już takiego widoku, że bierzemy domowy odkurzacz, podłączamy się za pomocą kilku połączonych przedłużaczy przez okno do gniazdka domowego. Dużo lepiej pod tym względem mają tu właściciele garaży czy też domków jednorodzinnych. Pozostałym polecamy skorzystać z odkurzaczy dostępnych na większości myjni, często gratisowo po umyciu auta. Ponieważ odkurzacz z reguły uruchamiany jest na kilka minut po wrzuceniu żetonu, więc aby nie marnować czasu wcześniej należy przygotować wnętrze - wyjąć i wPytrzepać dywaniki, usunąć wszelkie przedmioty z siedzeń i bagażnika, które mogą nam utrudniać dostęp.

Kolejnym krokiem do gruntownego wyczyszczenia wnętrza powinno być pranie tapicerki, siedzeń, ale także wewnętrznych obić drzwi, podsufitki czy podłóg. Tej czasochłonnej już nieco czynności nie będziemy oczywiście przeprowadzać przy każdej wizycie na myjni, no chyba że myjemy auto raz na rok. Porządne pranie wnętrza dobrze jest wykonać np. wraz z wiosennymi porządkami.

Aby wnętrze było estetyczne powinnismy także przy okazji porządków przeczyścić pulpit oraz wszystkie ine elementy plastikowe znajdujące się w środku. Odpowiednie środki antyelektrostatyczne spowodują, że kurz nie będzie na nich zalegał, a środki nabłyszczające zadbają o ich ładny i estetyczny wygląd.

Dla kierowców, którzy nie lubią się uwijać z odkurzaczem pod siedzeniami, coraz więcej myjni oferuje także usługi kompleksowego czyszczenia wnętrza (od odkurzania po pranie tapicerki). Wprawdzie potrwa to dłużej i będzie nas kosztować trochę więcej, to jednak końcowy efekt powinien być więcej niż zadowalający.

I jeszcze na koniec kilka rad, jak na codzień dbać o porządek w aucie. Po pierwsze, unikajmy palenia w samochodzie. Z jednej strony nie ryzykujemy wówczas, że spadający żar może wypalić dziurę w tapicerce czy dywaniku, a z drugiej trudno jest pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, jaki utrzymuje się w samochodzie. Przewożąc zwierzęta, zwłaszcza psy, gdyż do przewozu mniejszych często wykorzystuje się specjalnych pojemników, podłóżmy cokolwiek pod nie. W sprzedaży dostępne są różne maty, którego pomogą nam uniknąć nawet kilkugodzinnego ślęczenia w aucie i usuwania sierści z siedzeń. W okresie zwiększonych opadów deszczu czy śniegu często suszmy dywaniki.

Choć może brzmi to jak banał, to jednak czyste wnętrze razem z różnymi dostępnymi środkami zapachowymi znacznie zwiększa przyjemność z prowadzenia samochodu. Dodatkowo w przypadku odsprzedaży auta, stanowi niebagatelną zaletę.


Podobne wiadomości:

Mycie samochodu zimą

Mycie samochodu zimą

Serwis auta 2015-12-08

Przygotowanie auta na wiosnę

Przygotowanie auta na wiosnę

Serwis auta 2007-03-21

Komentuj:

~Marian 2020-02-07

Jak lubimy swoje auto to trzeba w nie nieco zainwestować i dopieszczać :) Ja lubię kupować kosmetyki na https://mrcleaner.pl/ bo też zawsze chłopaków dopytam co i jak i pomogą wybrać najlepszą opcję, której potrzebuję. Raz się zdarzyło, że nie do końca byłem zadowolony, ale to rozbijało się o kwestie zapachu, którego nie lubię.

~Avde.pl 2018-12-17

Tutaj pełna zgoda, podstawą jest wybór dobrej jakości kosmetyków, chemii do pielęgnacji naszego auta, polecam wybrać te sprawdzone, skuteczne z wyższej półki, zobaczcie na www.Avde.pl

vita21 2018-10-27

Warto także używać odpowiednich kosmetyków do czyszczenia :) Dobre kosmetyki dają gwarancję dobrej pielęgnacji :) Sam od jakiegoś czasu jestem przekonany akurat do tej firmy: https://sklep.car-spa.pl :) Mają ciekawy wybór i preparaty w dobrej cenie, za bardzo dobrą jakość!

~toczek30 2018-10-26

ja o wnętrze auta dbam dosyć mocno ponieważ mam tapicerkę skórzaną któa wymaga regularnej pielegnacji... do jej konserwacji stosuje k2 auron strong mega dobry srodek https://youtu.be/fk4aeRkkMlM

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Toyota GR Yaris. Premiera 261-konnego hot-hatcha
Toyota GR Yaris. Premiera 261-konnego hot-hatcha
Podczas salonu samochodowego w Tokio swój debiut ma Toyota GR Yaris. Samochód zbudowany w nawiązaniu do rajdowego Toyoty Yaris WRC.