1. mojeauto.pl >
  2. porady >
  3. Serwis auta >
  4. Jak dbać o hamulce?

Jak dbać o hamulce?

Sprawnie działające hamulce to jeden z podstawowych warunków bezpiecznej jazdy samochodem. Dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o ich regularnej konserwacji i kontroli. Wadliwe hamulce lub stary płyn hamulcowy mogą niebezpiecznie wydłużyć drogę hamowania lub spowodować awarię całego układu. Ma to szczególne znaczenie w sytuacjach zagrożenia.

Jak dbać o hamulce?

Jeżeli podczas kontroli hamulców – jaką oferują np. warsztaty Bosch Service – zostanie stwierdzona usterka, należy zwrócić baczną uwagę na jakość zastosowanych części zamiennych. Bosch oferuje części zamienne o jakości wyposażenia fabrycznego, co oznacza większą niezawodność i większe bezpieczeństwo jazdy. Kompleksowa oferta firmy obejmuje ich wszystkie elementy: od układu uruchamiania hamulca i komponentów hydraulicznych, poprzez hamulce tarczowe i bębnowe aż po systemy elektroniczne.

Elementy układów hamulcowych Boscha są testowane w ośrodkach badawczych na całym świecie. Najpierw przeprowadzane są tzw. badania na stanowiskach, następnie, jeżeli wyniki tych testów są pozytywne przeprowadza się próby drogowe. Podczas prób sprawdza się przydatność eksploatacyjną, zużycie podczas pracy ciągłej, maksymalne obciążenie podczas jazdy w górach i tzw. komfort, czyli poziom drgań i hałasu. Podczas prac konstrukcyjno-badawczych zwraca się przede wszystkim uwagę na współdziałanie całego systemu z danym pojazdem oraz na jakość i funkcjonowanie poszczególnych elementów układu. W trakcie badań bardzo szczegółowo testowane są między innymi elementy cierne układów hamulcowych, takie jak tarcze i klocki, gdyż mają one decydujący wpływ na bezpieczeństwo oraz warunki jazdy. Właściwie dobrane pozwalają zminimalizować ryzyko wystąpienia drgań, hałasu i innych niepożądanych zjawisk podczas hamowania.

Bosch, jako wiodący dostawca układów hamulcowych, opracowuje i udoskonala również komponenty niezbędne do ich właściwego funkcjonowania oraz produkty techniki diagnostycznej. Na rynku polskim dostępny jest płyn hamulcowy DOT 4 HP opracowany i przeznaczony specjalnie do systemów bezpieczeństwa ABS, ASR, ESP.

Zadaniem płynu hamulcowego jest przeniesienie siły z pompy hamulcowej na hamulce kół, smarowanie komponentów hydraulicznych i ich ochrona przed korozją. Aby zapobiegać tworzeniu się niebezpiecznych pęcherzyków powietrza, płyn hamulcowy musi w każdych warunkach temperaturowych i eksploatacyjnych wykazywać się stałą gęstością i możliwie wysokim punktem wrzenia.

Dobór odpowiedniego płynu i jego regularna wymiana zapobiegają niebezpiecznym uszkodzeniom układu hamowania. Płyny hamulcowe Boscha spełniają wszystkie wymagania producentów samochodów. Ich niektóre parametry przewyższają nawet obowiązujące obecnie normy bezpieczeństwa.

W zależności od typu układu hamulcowego oraz zaleceń producenta Bosch oferuje kilka rodzajów płynów hamulcowych, których parametry są wyższe od aktualnie wymaganych norm:

- Płyn hamulcowy DOT 3 można spotkać w starszych pojazdach. Nie wolno go mieszać ani wymieniać na inny typ płynu. 
- Płyn hamulcowy DOT 4 gwarantuje największe bezpieczeństwo ze względu na wysoką temperaturę wrzenia. Jest stosowany w obecnie produkowanych modelach aut.
- DOT 4 Super to płyn hamulcowy jeszcze skuteczniej chroniący przed powstawaniem pęcherzyków powietrza w wysokich temperaturach pracy. Można go wymieniać rzadziej niż inne płyny.
- Płyn hamulcowy DOT 4 HP odznacza się niższą gęstością, która umożliwia szybszy wzrost i spadek ciśnienia w elektronicznie sterowanych systemach hamulcowych. Zapewnia w związku z tym jeszcze większy komfort i bezpieczeństwo. Przeznaczony jest szczególnie do stosowania w pojazdach wyposażonych w ABS, ASR, ESP.
- DOT 5.1 to standard o podobnych parametrach jak płyn DOT 4, ale o ulepszonej gęstości i minimalnym spadku temperatury wrzenia dzięki lepszym właściwościom higroskopijnym, a w związku z tym wymaga rzadszych wymian. DOT 5.1 to idealny płyn do wymagających zastosowań oraz dla miłośników sportowej jazdy. Płynu DOT 5.1 nie należy mylić ani mieszać z płynem DOT 5 (wariant amerykański).

Płyny hamulcowe Boscha spełniają wszystkie wymagania producentów samochodów, a w wielu punktach przewyższają nawet obowiązujące normy bezpieczeństwa. Przykładowo, punkt wrzenia na sucho, a więc punkt wrzenia nowego płynu hamulcowego DOT 4 Super firmy Bosch jest o 50°C wyższy w stosunku do obowiązującej normy DOT. Jeśli zaś chodzi o punkt wrzenia na mokro, z określoną zawartością wody, płyn Bosch DOT 4 Super posiada rezerwę bezpieczeństwa wyższą od zalecanej wartości o 25°C. Ponadto, płyny hamulcowe Bosch zapewniają niezmienne przenoszenie ciśnienia hamowania w całym okresie eksploatacji, optymalną gęstość we wszystkich temperaturach pracy, wysoki stopień ochrony przed tworzeniem pęcherzyków powietrza oraz, dzięki wysokiej jakości dodatkom uszlachetniającym, doskonałe właściwości smarujące i antykorozyjne.

Bosch radzi: Uważaj na hamulce

Wadliwe hamulce lub stary płyn hamulcowy mogą niebezpiecznie wydłużyć drogę hamowania lub spowodować awarię całego układu i doprowadzić do wypadku. Dlatego należy dopilnować, aby wszelkie elementy układu hamulcowego były regularnie sprawdzane, a usterki naprawiane.

Jeżeli konieczne okaże się stosowanie części zamiennych – zwracaj uwagę na ich jakość. Oznacza ona w przypadku np. tarcz i klocków także oszczędność, wynikającą z dłuższej żywotności. Pamiętaj, że na wysokie zużycie elementów układu hamulcowego ma wpływ styl i technika jazdy. Im gwałtowniej jeździmy, tym szybciej się zużywają – zwłaszcza klocki, które wytrzymują zwykle o połowę krócej niż tarcze.

Trzeba także dbać o odpowiednią konserwację układu hamulcowego. Zwróć uwagę na wymianę płynu hamulcowego (co 1-2 lata lub po przejechaniu 20-40 tys. km.) – jeśli tego nie zrobimy, grozi nam gwałtowny spadek ciśnienia w układzie i osłabienie siły hamowania

 

 


Podobne wiadomości:

Etykieta kierowcy samochodu elektrycznego

Etykieta kierowcy samochodu elektrycznego

Serwis auta 2020-08-24

Samochody elektryczne to w Polsce wciąż widok raczej egzotyczny. Tym bardziej już teraz warto zapoznać się z kiloma zasadami, które można nazwać "etykietą kierowcy samochodu elektrycznego".

Zaparowane szyby w samochodzie. Jak temu zaradzić?

Zaparowane szyby w samochodzie. Jak temu...

Bezpieczna jazda 2019-12-19

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Jak oczyszczane są spaliny nowych samochodów?
Jak oczyszczane są spaliny nowych samochodów?
By uzyskać niższą emisję szkodliwych substancji, producenci stosują złożone układy oczyszczania spalin. Najnowsze silniki spełniają surowe normy dzięki zastosowaniu złożonych rozwiązań technicznych wewnątrz silnika, ale przede wszystkim dzięki wydajnym i zaawansowanym systemom oczyszczania spalin.