1. mojeauto.pl >
  2. porady >
  3. Serwis auta >
  4. Jak dobrze wybrać klocki i tarcze hamulcowe?

Jak dobrze wybrać klocki i tarcze hamulcowe?

Sprawne hamulce zawsze są podstawą bezpiecznej jazdy samochodem. Dlatego kierowca szczególną uwagę powinien zwrócić na układ hamulcowy, by utrzymywać go w dobrej kondycji. Gdy przyjdzie moment, w który należy wyminięć jego elementy do warto wiedzieć jak dobrze wybrać klocki i tarcze hamulcowe.

Jak dobrze wybrać klocki i tarcze hamulcowe?
Właściwe serwisowanie układu hamulcowego sprawi, że auto nie tylko będzie bezpiecznie hamować, ale i posłuży nam przez długie lata. Oczywiście klocki hamulcowe i tarcze to elementy, które ulegają zużyciu. Na okres ich trwałości wpływa wiele czynników. Warto wiedzieć kiedy wymienić okładziny i tarcze.

W nowoczesnych samochodach o konieczności wymiany klocków hamulcowych informuje nas odpowiednia kontrolka zapalająca się na desce rozdzielczej. Auto jest wyposażone w czujnik, który analizuje stopień zużycia klocków hamulcowych. Gdy warstwa ścieralna zbliży się do granicznej wartości, to czujnik reaguje i wysyła impuls do komputera, a ten rozświetla odpowiednią kontrolkę.

Szybkość zużycia okładzin zależy m.in. od stylu jazdy kierowcy i jakości samych klocków hamulcowych. Jeśli nasz samochód nie jest wyposażony w czujnik to o zużytych klockach hamulcowych dowiemy się przez charakterystyczny pisk wydobywający się z kół, wywołuje go sam klocek, który posiada metalowy "czujnik", który trze o powierzchnie tarczy.Klocki hamulcowe możemy wymienić sami, a przy wyborze odpowiednich klocków bierzemy pod uwagę model oraz markę auta. Zawsze wymieniamy okładziny parami, gdyż siła hamowania powinna być zbliżona po obu stronach osi. Musimy także pamiętać, że jeśli zamontujemy klocki wykonane ze zbyt miękkiego materiału to wpłynie to na efektywność hamowania oraz na żywotność samych klocków. Dobrej jakości produkty posiadają również specjalną warstwę pomiędzy materiałem ciernym, a płytką nośną, która tłumi drgania wzmacniając dodatkowo połączenia między płytką i okładziną.

"Przy wyborze odpowiednich klocków nie koniecznie sprawdza się zasada, że najdroższy produkt będzie tym najlepszym czy też najbardziej trwałym. Z drugiej zaś strony, odradzamy również inwestowanie w produkty tzw. „bez firmowe”, których jakość nie jest w żaden sposób gwarantowana przez producenta tych elementów. Według polskiego prawa wszystkie klocki powinny posiadać homologację ECE R90 określającą standard jakościowy, która to norma jednak nie jest zbyt surowa.

W związku z tym należy szukać produktów których stosunek jakości do ceny będzie najbardziej korzystny. W tym celu można poprosić o rade mechanika lub sprzedawcę w sklepie z częściami samochodowymi" – skomentował Damian Tybuszewski, Product Manager z Auto Partner SA.

Tarcze hamulcowe to element, który wymieniamy rzadziej niż klocki, ale też ulega on zużyciu i uszkodzeniu. Pęknięta tarcza hamulcowa kwalifikuje się do wymiany, jak również taka, która posiada wyszczerbienia lub wybrzuszenia. Tarcze hamulcowe również wymieniamy parami i najlepiej aby były to produkty tego samego producenta oraz z tej samej partii produkcyjnej.

"Na rynku do wyboru są tarcze producentów, których nazwa jest gwarancją jakości, zaś z drugiej strony znajdują się również produkty zdecydowanie mniej znane. Jakość tarcz tych drugich firm jest różna, co nie oznacza, że wszystkie te produkty to buble. Kłopot jednak w tym, że trudno określić ich standard w momencie kupna poprzez dokładne przyjrzenie się tarczy wyjętej właśnie pudełka. Dlatego istotne jest szukanie podzespołów u renomowanych sprzedawców mogących zapewnić odpowiednio wysoką ich jakość" – przekonuje Damian Tybuszewski. 
Tematy w artykule: hamulce

Podobne wiadomości:

Niesprawne hamulce to plaga na polskich drogach

Niesprawne hamulce to plaga na polskich...

Serwis auta 2019-03-18

Jak dbać o hamulce?

Jak dbać o hamulce?

Serwis auta 2007-12-20

Komentuj:

~domnel 2017-07-18

Zobacz sobie z delphi. To zamienniki ale wysokiej jakościl.

~jA 2017-07-06

Czy ktoś podrzuci mi jakiegoś solidnego niedrogiego producenta klocków?

~jA 2017-07-06

Czy ktoś podrzuci mi jakiegoś solidnego niedrogiego producenta klocków?