1. mojeauto.pl >
  2. porady >
  3. Serwis auta >
  4. Jak przygotować samochód do jazdy po dłuższym postoju?

Jak przygotować samochód do jazdy po dłuższym postoju?

W czasie pandemi koronawirusa większość z nas porzuciła swoje auta na rzecz zamknięcia w domach. Tymczasem nieużywane długo samochody wymagają przed uruchomieniem kilku zabiegów.

Jak przygotować samochód do jazdy po dłuższym postoju?

W ostatnim czasie na całym świecie drogi opustoszały – według niektórych szacunków do takich miast, jak Madryt, Paryż, Berlin czy Rzym wjeżdżało o ok. 75 proc. mniej pojazdów, a ruch transgraniczny zmniejszył się wręcz o ok. 80 proc.

Obecnie powoli wracamy do tzw. normalności, co wiąże się również z częstszym korzystaniem z aut. Jeśli jednak samochód nie był użytkowany przez kilka tygodni, należy go odpowiednio przygotować do bezpiecznej jazdy. Oto kilka najważniejszych zasad.

1. Sprawdź poziomy płynów

Przed uruchomieniem silnika koniecznie sprawdź poziom oleju silnikowego i płynu chłodniczego. Upewnij się również, czy na ziemi pod pojazdem nie znajdują się żadne wycieki, szczególnie w miejscu bezpośrednio pod silnikiem.

– Po uruchomieniu pojazdu należy odczekać kilkadziesiąt sekund przed ruszeniem. Dzięki temu wszystkie płyny dotrą do odpowiednich części samochodu – zaleca ekspert.

2. Sprawdź ciśnienie w oponach

Gdy samochód nie jest użytkowany przez dłuższy czas, ciśnienie w oponach może się znacząco zmniejszyć. Dzieje się tak z powodu naturalnego procesu przenikania gazu przez powierzchnię opon – każdego dnia, szczególnie latem, ubywa z nich trochę powietrza.

Jeżeli przed uruchomieniem pojazdu nie sprawdzimy ciśnienia powietrza, ciężar samochodu może doprowadzić nawet do uszkodzenia felgi i deformacji koła.

– Jeśli wiemy, że nasze auto będzie stało zaparkowane przez dłuższy okres, najlepiej napompować opony do maksymalnej pojemności zalecanej przez producenta i od czasu do czasu kontrolować ciśnienie. Koniecznie sprawdźmy też jego poziom bezpośrednio przed wyruszeniem w drogę – radzi ekspert.

3. Skontroluj najważniejsze części i funkcje

Po dłuższym postoju samochodu pamiętajmy o sprawdzeniu stanu wszystkich elementów używanych podczas jazdy, w tym świateł, kierunkowskazów, szyb, wycieraczek i wszelkich urządzeń elektronicznych. Powiadomienia o nieprawidłowościach często wyświetlają się na ekranie systemu multimedialnego pojazdu.

– Jeśli coś nie działa poprawnie, lampka ostrzegawcza na wyświetlaczu wskaże, co należy sprawdzić. Warto też upewnić się, że wszystkie funkcje wspomagania jazdy, z których korzystamy, są poprawnie ustawione – wyjaśnia ekspert.

Skontrolujmy także stan hamulców. W tym celu należy nacisnąć pedał przez kilka sekund i obserwować, czy utrzymuje pozycję. Na koniec zalecane jest sprawdzenie, czy silnik po uruchomieniu nie wydaje żadnych nietypowych dźwięków.

4. Zdezynfekuj powierzchnie

W obecnej sytuacji bardzo ważna jest dbałość o czystość pojazdu. Warto szczególnie zwrócić uwagę na obszary największego kontaktu, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz samochodu.

Od początku. Zacznijmy od zdezynfekowania zewnętrznych i wewnętrznych klamki drzwi, kierownicy, dźwigni zmiany biegów, ekranu dotykowego i wszystkich przycisków. Nie zapomnijmy o tych sterujących szybami oraz uchwycie do kontroli położenia fotela.

Deska rozdzielcza. To jeden z najważniejszych elementów, ponieważ przy kichaniu lub kaszlu pasażerowie często mają twarz zwróconą w kierunku deski rozdzielczej.

Maty podłogowe. Ze względu na ciągły kontakt z podeszwami butów gromadzi się na nich brud, który warto usunąć.

Wentylacja. Aby zapewnić wysoką jakość powietrza w samochodzie, otwory wentylacyjne nie mogą być zasłonięte. Poza przeprowadzeniem dezynfekcji należy usunąć zalegający kurz za pomocą pędzla lub odkurzacza.

Elementy na zewnątrz. Użytkownicy samochodów zwykle nie zdają sobie sprawy, jak wielu elementów dotykają na zewnątrz samochodu. Niektórzy opierają się o okna, inni zamykają drzwi, popychając je w dowolnym miejscu. Przy myciu postarajmy się nie pominąć żadnej z takich powierzchni.

Podczas mycia pojazdów należy zastosować odpowiednie środki czyszczące: mieszankę wody z łagodnym mydłem oraz specjalne produkty do pielęgnacji samochodów. Korzystanie z płynów zawierających 70 proc. alkoholu ograniczmy do powierzchni, których dotykamy szczególnie często.

Tematy w artykule: bezpieczenstwo serwis serwis opon

Podobne wiadomości:

Ciągniki rolnicze na drogach - uwaga na zagrożenie

Ciągniki rolnicze na drogach - uwaga na...

Bezpieczna jazda 2022-08-05

Stan budowy dróg w Polsce - wakacje 2022

Stan budowy dróg w Polsce - wakacje 2022

Bezpieczna jazda 2022-07-05

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!