1. mojeauto.pl >
  2. porady >
  3. Serwis auta >
  4. Jak serwisować i używać klimatyzację w samochodzie

Jak serwisować i używać klimatyzację w samochodzie

Za chwilę czeka nas sezon wakacyjny, a co za tym idzie, długie podróże samochodem w upalne dni. Warto już teraz zadbać o układ klimatyzacji w naszym samochodzie, żeby wycieczka nie stała się koszmarem.

Jak serwisować i używać klimatyzację w samochodzie
Podczas chłodniejszych dni często nie zwracamy uwagi na to, jak działa klimatyzacja w naszym samochodzie. Dopóki szyby podczas jazdy nie parują, może się wydawać, że z układem jest wszystko w porządku. Przed sezonem powinniśmy pamiętać o wymianie filtra kabinowego, który wyłapuje wszystkie zanieczyszczenia z powietrza. Jednak zbierają się na nim również bakterie, a przede wszystkim grzyby, które mogą powodować nieprzyjemny zapach dostający się do kabiny.

Jednym z elementów układu klimatyzacji, który może ulegać uszkodzeniu, a tym samym wpływać na jej działanie jest skraplacz zwany również chłodnicą. Jest on zwykle umieszczony za zderzakiem, a jego zadaniem jest oddawanie ciepła. Jednak jest on narażony na uszkodzenia mechaniczne, a dostająca się do niego sól sprzyja korozji, która może powodować ubytki. Drugim wymiennikiem ciepła, o który trzeba zadbać jest parownik. Odpowiada za rozprężanie czynnika chłodzącego, co pozwala na uzyskanie niskiej temperatury w układzie. Podczas tej reakcji dochodzi do wytwarzania wilgoci, co z kolei powoduje rozwój bakterii, grzybów i pleśni. Parownik powinien być co jakiś czas, czyszczony w specjalnych preparatach chemicznych. W innym wypadku, może on w dużej mierze odpowiadać za nieprzyjemny zapach w kabinie.

Jednak najczęstszym powodem nieprawidłowo działającej klimatyzacji jest nieodpowiednia ilość czynnika chłodzącego. Nie dość, że co roku po trochę ubywa go z układu (nawet, gdy jest sprawny) to jeszcze co kilka lat traci on swoje właściwości. W większości aut układ klimatyzacji używa czynnika r134a. Jego wymiana kosztuje od 180 do 250 zł, w zależności od ilości. Niektórzy producenci stosują już sporo droższy czynnik HFO-1234yf, spełniający nowe normy europejskie. Jego wymiana może kosztować nawet tysiąc złotych. Jest on podobno bardziej wytrzymały od poprzednik. Warto pamiętać o uzupełnianiu czynnika. Zbyt mała ilość może prowadzić do zatarcia kompresora klimatyzacji, gdyż jest on nośnikiem oleju smarującego cały układ.

Jak szybko schłodzić samochód latem?


Po uruchomieniu silnika otwieramy wszystkie okna i staramy się czym szybciej ruszyć. Dzięki temu opór powietrza szybko przewietrzy rozgrzane powietrze w kabinie, zmniejszając temperaturę. Wtedy możemy włączyć klimatyzację na maksymalne obroty, by nagrzane powietrze wydostało się z kanałów wentylacyjnych. Następnie staramy się ustawić zmieniając co kilka minut o stopień temperaturę bliską optymalnej, a następnie zamknąć okna. Pomagając w ten sposób klimatyzacji zaoszczędzimy nie tylko czas potrzebny do jej efektywnego działania, ale także energię, która nie będzie marnowana na chłodzenie dużo większej masy powietrza.

Nie powinniśmy od razu po wejściu do samochodu i uruchomieniu go skręcać temperaturę na minimalną. To najszybsza droga do rozchorowania się. Taka zabawa w najlepszym wypadku zakończy się bólem głowy, zatok lub przeziębieniem, ale osoby o obniżonej odporności mogą odczuć dużo poważniejsze konsekwencje. Różnica temperatur pomiędzy tym co jest na dworze, a w kabinie samochodu wynosi kilkanaście stopni Celsjusza. Specjaliści mówią, że optymalny zakres temperatury w kabinie samochodu to 20-23 stopnie Celsjusza.
Tematy w artykule: klimatyzacja układ klimatyzacji

Podobne wiadomości:

Klimatyzacja. Jak z niej korzystać?

Klimatyzacja. Jak z niej korzystać?

Serwis auta 2019-05-30

Klimatyzacja - jej przegląd to podstawa

Klimatyzacja - jej przegląd to podstawa

Serwis auta 2016-05-05

Komentuj:

MagnetiMarelli 2017-06-30

A dlaczego mnie, jakie są przeciwwskazania aby to zrobić? Generalnie warto serwisować klimatyzację 2 razy w roku, po sezonie letnim oraz zimowym, nie tylko ją nabijając ale również odgrzybiając cały układ.

~Karelitta 2017-06-30

"Nie powinniśmy od razu po wejściu do samochodu i uruchomieniu go skręcać temperaturę na minimalną." - tu chyba miało pisać "maksymalną" :) Dziękuję i pozdrawiam!

~Kamil 2017-06-09

Cenię przyjemność podczas jazdy samochodem, cenię kiedy rozumiane są moje potrzeby a samochód odpala bez problemu.nW moim przypadku to zasługa serwisu Sowier w Krakowie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Volkswagen ID.3 dostał pięć gwiazdek Euro NCAP
Volkswagen ID.3 dostał pięć gwiazdek Euro NCAP
Volkswagen ID.3 otrzymał w teście zderzeniowym organizacji Euro NCAP (European New Car Assessment) maksymalną ocenę pięciu gwiazdek.