1. mojeauto.pl >
  2. porady >
  3. Serwis auta >
  4. Jazda na światłach przez cały rok

Jazda na światłach przez cały rok

Statystyki pokazują, że każdego roku na polskich drogach ginie ponad 5 tysięcy osób. W 2006 r. prawie 58% wypadków drogowych miało miejsce w okresie od marca do września, czyli w czasie dobrej widoczności.

Jazda na światłach przez cały rok

•  Stosowanie świateł w dzień przez cały rok:
-  może zmniejszyć liczbę wypadków z udziałem co najmniej dwóch pojazdów 5-15%*; 
-  może zredukować liczbę wypadków z udziałem motocykli o 32%*; 
-  pozwala pieszym szybciej dostrzec zbliżający się pojazd, lepiej ocenić odległość oraz prędkość; 
-  używanie świateł w dzień przez cały rok na terenie UE może doprowadzić do spadku liczby zabitych w wypadkach z udziałem dwóch pojazdów o 20%, a ogół zabitych o 7% (dla UE oznacza to 3 500 osób uratowanych rocznie)**.

•  Stosowanie świateł w dzień zawsze polepsza widoczność pojazdu (wielokrotne powiększenie kontrastu w stosunku do pojazdów z wyłączonymi światłami), nigdy natomiast nie pogarsza. Typowe sytuacje poprawy widoczności to:
-  jazda w cieniu np. po drodze obsadzonej drzewami w słoneczny dzień, szczególnie na łukach i zakrętach. 
-  wjeżdżanie i wyjeżdżanie z lasu. 
-  jazda pod słońce rano i przed zachodem słońca, szczególnie na wzniesieniach. Jadący pod słońce jest oślepiany, a nadjeżdżające pojazdy są w cieniu. Jadący tyłem do słońca widzą bardzo dobrze i nie zdają sobie sprawy że są bardzo źle widoczni.

•  Szacuje się, że rzeczywiste zużycie paliwa przy włączonych światłach mijania wzrasta dla samochodów osobowych jedynie o ok. 1% - 1,5%. Zakładając przebieg roczny 10000 km bez jazdy w nocy dodatkowe koszty związane z używaniem świateł mijania wyniosą ok. 100 – 200 zł rocznie. Są więc pomijalne w porównaniu do kosztów eksploatacji pojazdu: paliwo, ubezpieczenie, wymiana opon, przeglądy, naprawy.
Inne przykłady wzrostu zużycia paliwa:
-  bardzo głośny radioodtwarzacz pobiera ponad 100 W mocy i zużywa dodatkowo podobną ilość paliwa jak światła mijania. 
-  klimatyzacja pobiera moc nawet kilku kW co oznacza nawet ponad 10% większe zużycie paliwa. 
-  nieekonomiczny sposób jazdy zwiększa zużycie paliwa nawet ponad 15%.

•  Szybsze przepalanie żarówek świateł mijania to, w zależności od rodzaju zastosowanych żarówek i stanu instalacji elektrycznej, około jeden dodatkowy komplet żarówek rocznie. Najbardziej ekonomiczne są żarówki o wydłużonej trwałości, specjalnie skonstruowane do jazdy w dzień. Należy zwracać uwagę przy nabywaniu żarówek na potwierdzoną homologację i znane źródło pochodzenia.

 

Informacja została przygotowana na podstawie materiałów Instytutu Transportu samochodowego. Więcej informacji: www.swiatlacalyrok.com.pl

*Źródło: Raport Komisji Europejskiej ds. Energii i Transportu (DG TREN) - "Daytime Running Lights, Final Report" TNO Human Factor 2003
**Żródłó: SWOV Institute for Road Safety Research, Impact Assessment Road Safety Action Program, 2005

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe, szybsze i łatwiejsze do zainstalowania ładowarki samochodowe
Nowe, szybsze i łatwiejsze do zainstalowania ładowarki samochodowe
Powstanie gęstej sieci publicznych ładowarek do aut elektrycznych będzie możliwe znacznie szybciej, niż się dotąd wydawało.