1. mojeauto.pl >
  2. porady >
  3. Serwis auta >
  4. Książka serwisowa też może być fałszywa

Książka serwisowa też może być fałszywa

Kupno używanego auta wiąże się z wieloma ryzykami, głównie związanymi ze stanem technicznym nowego nabytku, faktycznym przebiegiem i próbą zafałszowania przez sprzedawcę jego wypadkowej przeszłości. W takich sytuacjach pomocna może być książka serwisowa, ale sprawdzajmy zawsze, czy ona na pewno jest prawdziwa.

Książka serwisowa też może być fałszywa
Książka serwisowa jest bardzo ważnym dokumentem, który sporo mówi o przeszłości samochodu. O jego przeszłości serwisowej, czyli o tym, jakie awarie miały miejsce, co i kiedy było naprawiane w aucie, a co zostało np. wymienione. Książka serwisowa jest potwierdzeniem, że dane auto było serwisowane w ASO, a tym samym, przynajmniej teoretycznie, mamy pewność, że wszystkie przeglądy, naprawy i wymiany części czy płynów eksploatacyjnych były przeprowadzone zgodnie ze standardami. Równie ważnym powodem, jeśli nie najważniejszym, jest uzyskiwana dzięki książce serwisowej pewność co do prawdziwego przebiegu samochodu.

Auta serwisowane w ASO, zwłaszcza takie, które mają udokumentowaną całą przeszłość serwisową, na rynku wtórnym z reguły dużo szybciej znajdują nowych nabywców. Co więcej, sprzedawca może liczyć na wyższą cenę sprzedaży.

Dlatego też książki serwisowe często stają się obiektem fałszerstwa, tym bardziej, że bez większych problemów można kupić niewypełnioną książkę serwisową każdej niemal marki. Problemem nie jest też zrobienie sobie pieczątki fikcyjnego serwisu samochodowego (najczęściej praktykuje się zagraniczne, ze względu na trudniejszą weryfikację). Najczęściej jednak podrabiane są oryginalne książki serwisowe aut, których właściciele w pewnym momencie przestali pojawiać się w ASO. Uzupełnia się po prostu wpisy w takiej książce do dnia dzisiejszego.

Tak jak w przypadku sprawdzania stanu technicznego auta, tak i w przypadku książki serwisowej są pewne metody, pozwalające sprawdzić jej autentyczność.

Najprostszym sposobem i bezpłatnym jest wstępne sprawdzenie podstawowych informacji za pośrednictwem usługi "Historia pojazdu", gdzie podajemy jedynie nr VIN, numer rejestracyjny i datę pierwszej rejestracji. Niestety, obecnie w bazie znajdziemy jedynie auta już zarejestrowane w Polsce, a i zakres otrzymywanych informacji nie jest specjalnie szeroki.

Kolejnym krokiem, który możemy wykonać zawsze, jest kontakt z autoryzowanym serwisem danej marki, gdzie po podaniu numeru VIN możemy prosić o sprawdzenie historii auta i weryfikacji jej z danymi w książce serwisowej. W zależności od serwisu możemy próbować kontaktować się telefonicznie, mejlowo lub podczas wizyty kontrolnej w celu sprawdzenia stanu interesującego nas samochodu.

Sama wizyta w ASO generować będzie jakieś koszty, nie mówiąc o poświęconym czasie, dlatego warto dokonać wstępnej oceny książki serwisowej samodzielnie. Oto kilka sposobów, które pomogą nam ocenić autentyczność książki serwisowej samochodu:

Sprawdź wpisane w książce dane
Niewypełnione pola książki, które powinny znajdować się wpisy, mogą świadczyć, że książka została źle wypełniona. Z reguły w serwisach takich pomyłek, zwłaszcza gdy jest ich więcej, nie popełnia się.

Przetłumacz zagraniczną książkę
Naturalnie nikt nie będzie prosił o przetłumaczenie całej książki serwisowej. Ale dobrze poprosić kolegę znającego dany język, czy wpisy w książce są sensowne, czy np. nie zostały uzupełnione jakieś wzajemnie wykluczające się pola.

Sprawdź dany serwis
Jeśli auto było serwisowane poza granicami kraju, spróbujmy znaleźć, czy w ogóle taka firma istnieje. Jeśli znajdziemy jakieś namiary (adres mejlowy bądź telefon) potwierdźmy w miarę możliwości, czy dane auto było u nich serwisowane.

Podobieństwo wpisów
Porównajmy wpisy z poszczególnych lat. Czy są pisane jednym charakterem pisma, czy takim samym kolorem. Najstarsze powinny być bardziej wyblakłe. Podobnie sytuacja ma się z kolorem tuszu pieczątek i stopniem ich wyblaknięcia.

Rodzaj książki serwisowej
Na przestrzeni lat w każdej marce zmienia się wzór książki serwisowej. Sprawdźmy, nawet w internecie, jaki wygląd miała książka w roku, w którym dany samochód został wyprodukowany.

Data wydania książki serwisowej
Rok wydrukowania książki serwisowej powinien być w jakimś miejscu widoczny. Data ta powinna być taka sama bądź starsza niż rok produkcji samochodu.

Porównanie książki z innymi dokumentami
Książka serwisowa powinna mieć wygląd adekwatny, a nawet bardziej zużyty w porównaniu np. do instrukcji obsługi.

Tematy w artykule: ksiazka serwisowa

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Kia Stonic GT Line - namiastka sportu
Kia Stonic GT Line - namiastka sportu
Kia Stonic GT Line prezentuje się bardzo sportowo i ma nawiązywać do takich modeli marki, jak Stinger GT czy Ceed GT. Pod maską sportu jest jednak niewiele, bo gama zaczyna się od 100-konnej jednostki.