mojeauto.pl > porady > Serwis auta > Latem też dbajmy o akumulator

Latem też dbajmy o akumulator

Samochodowe akumulatory ciężki żywot mają przede wszystkim zimą przy dużych mrozach. Jednak dbać o nie powinniśmy cały rok, bo nawet latem, gdy za oknem upały, mogą odmówić nam posłuszeństwa.

Latem też dbajmy o akumulator
Obrazek, gdy o poranku nie możemy uruchomić naszego auta, najczęściej pojawia się zimową porą, gdy na termometrze słupek rtęci spada wyraźnie poniżej zera. Rzadziej z takimi samymi sytuacjami mamy do czynienia latem. Ponieważ jednak ryzyko istnieje, warto dbać o baterie naszego auta również, gdy temperatury są na plusie. I to na dużym plusie.

Podczas wakacyjnych wojaży, ale i w czasie codziennej eksploatacji w letnie miesiące większe niż zazwyczaj bywa zapotrzebowanie na prąd w naszym aucie. Przede wszystkim korzystamy z większym natężeniem z klimatyzacji, do gniazdka 12V częściej podłączamy nawigację lub ładowarkę telefonu. Wpływ na większe zużycie energii mają również takie błahe czynności jak otwieranie okien czy korzystanie z radia.

Podczas jazdy źródłem prądu jest alternator, doładowuje on też akumulator, z akumulatora z kolei energia czerpana jest po wyłączeniu z silnika. Oba te elementy mają bardzo duży wpływ na wzajemne działanie. Gdy alternator nie jest już w pełni sprawny, nie "daje" już odpowiedniego prądu i nie jest w stanie doładować w pełni akumulatora. Z kolei gdy mamy stary, niedoładowany akumulator, alternator w czasie próby jego naładowania może się "przegrzać".

- Może to trochę zaskakujące, ale latem częściej zdarzają się usterki alternatora niż akumulatora - wyjaśnia Adam Zych z Auto Serwis Pińska we Wrocławiu.

Latem, tak jak w każdej innej porze roku, najbardziej niebezpieczne dla akumulatora jest pokonywanie wyłącznie krótkich odcinków. Alternator nie zdąży go do pełna doładować i grozi nam, że przy intensywnej eksploatacji auta w pełni się on rozładuje. Częstsza jazda z niedoładowanym akumulatorem może doprowadzić do jego zasiarczenia, stopniowego zmniejszania jego pojemności i w konsekwencji sprawić, że akumulator będzie do wymiany.

Warto więc, co jakiś czas, kontrolować stan akumulatora, mierząc jego napięcie ładowania i porównując z zalecanym fabrycznym poziomem. Gdy pomiar wykaże za niski poziom napięcia, warto skorzystać np. z prostownika i doładować akumulator. Czynność tę warto wykonywać co najmniej raz w roku. Zaszkodzić nie zaszkodzimy, a jest szansa, że akumulator nas nie zawiedzie w najmniej oczekiwanym momencie. Jeśli mimo doładowania mamy problem z rozruchem bądź po kilku dniach ponownie poziom napięcia znacząco się obniża, jest to dla nas oznaka, że powoli kończy się żywot naszego akumulatora bądź występują jakieś problemy w układzie elektrycznym, trwale rozładowujące baterie. Bez wizyty w warsztacie się nie obejdzie. Przy okazji dodajmy, że niekorzystne dla akumulatora jest również zbyt duże napięcie ładowania.

- Akumulator posłuży nam długo bez większych problemów jeśli będziemy przestrzegać kilku zasad – tłumaczy Andrzej Świątkowski, Kierownik Centrum Obsługi Samochodów w Feu Vert. – Po pierwsze, akumulator powinien być utrzymany w stanie suchym i czystym, a przy każdym przeglądzie należy zlecić serwisowi kontrolę poziomu naładowania akumulatora. Po drugie, akumulator musi być dobrze zamocowany w pojeździe, a zaciski biegunowe dobrze zaciśnięte i zabezpieczone warstwą wazeliny bezkwasowej. W końcu, aby uniknąć całkowitego wyładowania akumulatora nie zostawiajmy włączonych odbiorników prądu po wygaszeniu silnika, a jeżeli nie używamy akumulatora, dobrze jest go sprawdzić i ewentualnie doładować co kilka tygodni.
Tematy w artykule: akumulator prąd

Podobne wiadomości:

Zadbaj o akumulator także latem

Zadbaj o akumulator także latem

Serwis auta 2016-05-12

Rozładowany akumulator. Jak o niego zadbać?

Rozładowany akumulator. Jak o niego zadbać?

Serwis auta 2016-01-07

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Samochodem na narty. Jak bezpiecznie jeździć zimą?
Samochodem na narty. Jak bezpiecznie jeździć zimą?
Zimowa jazda jest dla kierowców bardzo wymagająca. Wspólnie z ekspertami radzimy, jak bezpiecznie dotrzeć zimą do celu.