mojeauto.pl > porady > Serwis auta > Mycie silnika

Mycie silnika

Myć czy nie myć - oto jest pytanie. Można by sparafrazować znany cytat ze znanego dramatu. Ale faktycznie, stojąc przed problemem umycia silnika rodzi się sporo wątpliwości, jak to zrobić fachowo, by nic nie uszkodzić, tym bardziej, że ewentualnych awarii może nie objąć gwarancja.

Mycie silnika

Zanim jednak przejdziemy do kwestii, jak umyć silnik, warto zwrócić uwagę, że wielu fachowców, mowa tu np. o mechanikach samochodowych odradza tej czynności, dopóki nie staje się ona koniecznością. "Silniki, szczególnie te w nowszych samochodach, są naszpikowane elektroniką, która, jak wiadomo, za wodą nie przepada. A ponieważ elementom silnika nie przeszkadza, że są pokryte z wierzchu kurzem, warstwą błota, czy innym brudem, więc warto poważnie zastanowić się nad umyciem silnika. Jeśli jednak jesteśmy już zdecydowani, to nie należy tego robić samemu w domowych warunkach, tylko powierzyć specjalistycznym myjniom. Postępując nieumiejętnie możemy bowiem uszkodzić nawet cały silnik" - mówi Artur Romański, mechanik samochodowy.

Kiedy więc warto, czy też jest taka potrzeba, by jednak umyć silnik? Z pewnością zaleca się je, gdy zauważymy jakieś wycieki np. oleju. Przy brudnym silniku zlokalizowanie nieszczelnego miejsca może się okazać niemożliwe i dopiero po umyciu dowiemy się, skąd kapie. Mycie silnika zalecane jest także przy bardzo, ale to bardzo zabrudzonej jednostce napędowej. Najczęściej tego typu sytuacje dotyczą aut, które jeździły w terenie, po np. bagnach czy błocie. I jeszcze powinniśmy umyć silnik przed przystąpieniem do jego remontu, a zwłaszcza gdy będzie on wymontowywany. Przy brudzie, zalegających grudkach błota trudniej dotrzeć do niektórych jego elementów i nie sposób także uniknąć wpadnięcia nieczystości do jego wnętrza.

Decydując się na mycie silnika powinniśmy jednak zawierzyć specjalistycznym myjniom z doświadczeniem. Po pierwsze mają do tego odpowiednie środki i odpowiedni sprzęt, wiedzą, które elementy, głównie elektronikę, i jak zabezpieczyć. No i czynności tej dokonywali już niejednokrotnie.

Jeśli samemu zdecydujemy się na mycie silnika, bo np. ktoś nam powiedział, że także sam umył i nic się złego nie stało, to pamiętajmy o kilku ważnych radach. Nie należy myć gorącego silnika, ani w żadnym wypadku pracującego (!). Do tej czynności należy wykorzystać jeden z licznych dostępnych na rynku środków czyszczących przeznaczonych oczywiście do mycia silnika i postępować (rozrobić go) zgodnie z instrukcją. Przed samym myciem, i to jest chyba najważniejsze, należy odpowiednio zabezpieczyć najbardziej wrażliwe elementy - wszelkie połączenia elektryczne (najlepiej nawet je omijać podczas mycia), elementy elektroniczne, jak komputer, alarm, odpiąć akumulator.

Samo mycie zaczynamy od pokrycia silnika środkiem chemicznym, który powinien rozpuścić brud. Trudno dostępne miejsca, zakamarki powinniśmy wyczyścić wręcz ręcznie. I na koniec wszystko spłukujemy wodą. Jednak nie mocnym strumieniem, gdyż może on zniszczyć niektóre np. plastikowe elementy.

Po samym myciu, a zwłaszcza kiedy nie jesteśmy pewni, czy dobrze wszystko zabezpieczyliśmy, powinniśmy przed uruchomieniem silnika wszystko dobrze wysuszyć (na myjni zrobią to strumieniem sprężonego powietrza). Nie zaszkodzi też nałożyć warstwę jakiegoś środka konserwującego.

Komentuj:

~Pewne-Czesci.sstore.pl 2019-02-22

Pytanie czy aby na pewno przedłużasz w ten sposób żywotność silnika, bo moim zdaniem nie tędy droga. Pytanie jest inne, czy przypadkiem bardziej go nie uszkodzisz, nad tym polecam się zastanowić. Pewne-Czesci.sstore.pl

~tokarz 2018-10-17

Ja swój silnik czyszczę płukanką K2 Motor Flush przez co przedłużam mu żywotność https://youtu.be/fk4aeRkkMlM

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Toyota buduje humanoidalne roboty
Toyota buduje humanoidalne roboty
W 2017 roku Toyota pokazała robota T-HR3. Trwające prace doskonalące ten projekt znajdą finał podczas tegorocznych Igrzysk Olimpijskich w Tokio.