mojeauto.pl > porady > Serwis auta > Pielęgnacja karoserii

Pielęgnacja karoserii

Auto umyte, warstwa błota, soli czy innego brudu usunięta z powierzchni karoserii, lecz to dla wielu nie koniec procesu czyszczenia samochodu. Dopiero teraz zaczyna się woskowanie, polerowanie oraz pozostałe zabiegi upiększające.

Pielęgnacja karoserii

Choć można oczywiście na myjni wybrać program z woskowaniem, to jednak nic tak nie zastąpi dokładnej pielęgnacji karoserii jak "ręczna robota". W sprzedaży znajdziemy całą masę środków przeznaczonych właśnie do pielęgnacji naszego samochodu. Już do samego mycia możemy wykorzystać szampon woskujący, jeśli użyliśmy natomiast zwykłego szamponu, to kolejnym krokiem po wysuszeniu, chyba że mamy wosk na mokry lakier, powinno być nałożenie nawet dwóch warstw (szczególnie przed zimą) wosku. Do tego celu możemy wykorzystać wosku w paście lub emulsji, a także wosku o podwyższonej twardości. Kupując, warto sprawdzić, czy aby na pewno dany wosk nadaje się do naszego lakieru. Niektóre bowiem mogą być nieodpowiednie dla np. lakierów metalizowanych.

Woskowanie, niczym zabieg kosmetyczny, ma nie tylko upiększyć nasze auto, ale również zabezpieczyć przed zgubnym upływem czasu. "Regularnie woskując nadwozie zachowamy dłużej jego oryginalną barwę, lakier będzie wyglądał niczym nowy, co może mieć duże znaczenie przy np. odsprzedaży naszego samochodu" - radzi Jerzy Będziński z jednej z auto myjni z Wrocławia. Samo woskowanie wykonujmy, co chyba oczywiste, na umytej wcześniej powierzchni. Wosku nie należy nakładać na trudno dostępne powierzchnie, jak i przy pełnym słońcu, możemy mieć wówczas problem z jego usunięciem i wypolerowaniem. Najlepiej woskowanie przeprowadzić w ciepły (ok. 20 st. C.) i suchy dzień. Wosk należy nakładać cienkimi warstwami (jednak nie od razu na całą karoserię), a następnie miękką ściereczką (najlepiej bawełnianą) kolistymi ruchami wcierać go w lakier.

"Częste mycie skraca życie" - nie podzielamy oczywiście tej opinii, ale jednak coś w tym krótkim zdaniu jest. To samo tyczy się i mycia nadwozia. Częste wizyty w myjni, bez dodatkowej pielęgnacji karoserii, mogą doprowadzić do matowienia lakieru i utraty jego połysku. Na szczęście dość łatwo można temu zaradzić. Najprościej to udać się do specjalistycznego zakładu, ale nie chcąc wydawać zbyt dużych środków pieniężnych można uczynić to we własnym zakresie. Ważny jest wybór właściwego środka, tu nie powinniśmy decydować się na najtańszy. Odpowiednia pasta polerska, kilka ściereczek oraz kilka godzin spędzonych przy aucie i auto będzie wyglądać jak nowe. No prawie, bo jednak upływu czasu nie da się do końca zatuszować.

Po dokładnym umyciu auta często możemy natrafić na różne rysy, odpryski czy inne uszkodzenia lakieru powstałe na skutek uderzenia kamykiem, zahaczenia o gałąź czy też zarysowania przez inną osobę. Jeśli nie są one zbyt głębokie, to za pomocą odpowiednich środków (pasty, mleczka) można je usunąć lub znacznie zniwelować. Oczywiście nie ma potrzeby polerowania wówczas całego auta, wystarczy jedynie zniszczony fragment nadwozia. Głębsze rysy należy potraktować już bardziej profesjonalnie - zaprawką lub wręcz polakierować cały element (np. drzwi). Pewnym sposobem na tego typu uszkodzenia są dostępne na rynku kredki, którymi można spróbować zamalować rysę, jednak z bliska będzie ona nadal widoczna. Problemem może być także dostępność niektórych mniej popularnych kolorów.

I jeszcze na koniec, przy próbie odrestaurowania bardzo zniszczonego lakieru, przy dużych rysach pozostaje nam jego renowacja, tzw. operacja plastyczna. W tym celu fachowa firma może usunąć mikronowej grubości warstwę lakieru. Czynność ta to już jednak ostateczność, pamiętajmy, iż praktycznie można wykonać ją tylko jednokrotnie.

Jeśli pomimo wszystkich powyższych czynności, nadal stan lakieru jest niezadowalający, to pozostaje nam tylko i wyłącznie ponowne polakierowanie danego elementu lub wręcz całości auta. Ale to już koszty sięgające nawet kilku tysięcy złotych, co przy starszych autach może przewyższać ich wartość.


Podobne wiadomości:

Mycie samochodu zimą

Mycie samochodu zimą

Serwis auta 2015-12-08

Przygotowanie auta na wiosnę

Przygotowanie auta na wiosnę

Serwis auta 2007-03-21

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Volkswagen pokazał robota do ładowania akumulatorów
Volkswagen pokazał robota do ładowania akumulatorów
Koniec z poszukiwaniem miejsca do ładowania samochodu elektrycznego. Volkswagen ma na to sposób – mobilny robot, który podjedzie do zaparkowanego auta.