mojeauto.pl > porady > Serwis auta > Przygotowanie auta do zimy

Przygotowanie auta do zimy

Przełom października i listopada to ostatni dzwonek, by poczynić przygotowania w naszym samochodzie przed zbliżającą się zimą, a właściwie okresem jesienno-zimowym.

Przygotowanie auta do zimy

Szczególnie, iż w naszej strefie klimatycznej już w listopadzie czy na początku grudnia można spodziewać się pierwszych ataków zimy, o czym mogliśmy się już przekonać w tym roku. Nie tylko przecież śnieg utrudnia nam jazdę w tym okresie - padające częściej niż zwykle deszcze, często zamarzające, gołoledź, mgły, szybko zapadający zmrok, przymrozki to warunki, w jakich problemy mogą mieć najbardziej doświadczeni kierowcy. Dlatego odpowiednio przygotowane auto może nam pomóc w tych ekstremalnych warunkach atmosferycznych.

"Generalnie przygotowanie auta do sezonu zimowego powinniśmy powierzyć warsztatom mechanicznym, szczególnie jeśli nie serwisujemy regularnie naszego auta" - wyjaśnia Adam Zych, mechanik samochodowy z warsztatu "Elektromechanika. Opel. Dariusz Kasprzak".

I rzeczywiście, jeśli regularnie bywamy w serwisach, bez znaczenia czy autoryzowanych, czy też niezależnych, to podstawowe elementy czy też układy są sprawdzane na bieżąco i nie ma potrzeby, by przed zimą dokonywać jeszcze jakichś dodatkowych przeglądów. W takim przypadku pozostaje nam tylko wymiana opon na zimowe, uzupełnienie lub wymiana płynów na zimowe (choć obecnie stosowane są już wszelkie płyny wielosezonowe) i spokojnie możemy oczekiwać na ataki zimy.

Najważniejszym krokiem przed nadchodzącą zimą wydaje się być zmiana opon na zimówki. Coraz więcej kierowców zdaje się rozumieć tę potrzebę i już nie próbuje przejeździć całego roku na "uniwersalnych" oponach. Specjalna mieszanka, z której wykonane są "zimówki", rzeźba bieżnika sprawiają, iż już przy temperaturze poniżej 7 st.C. są one bardziej efektywne. Nawet jeśli posiadamy samochody z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi w zakresie wspomagania kierowcy (np. ESP czy ABS), to bez odpowiednich opon ich działanie jest dużo niższe. Jeśli posiadamy opony starsze to już właściwy czas, by sprawdzić, czy nic im się nie stało przez sezon letni i przygotować je do użytkowania. Pamiętajmy, by po każdorazowej zmianie opon sprawdzona została ich zbieżność!

Jeśli jednak nie dbamy aż tak o nasze auto, a nie należy już ono do młodzieniaszków, to wizyta w warsztacie samochodowym jest jak najbardziej wskazana. "Zalecane czynności podczas przygotowania samochodu do zimy to przede wszystkim sprawdzenie działania akumulatora, sprawność ładowania alternatora oraz tętnienia regulatora napięcia - tłumaczy Cezary Grys z Bosch Car Service w Głogowie. - W odpowiednio wyposażonym warsztacie możemy też sprawdzić pomiar temperatury wrzenia płynu hamulcowego oraz temperatury krzepnięcia płynu chłodzącego. Sprawdzimy ponadto działanie, niezwykle ważnego zimą, układu hamulcowego, systemu ESP/ABS czy też układu klimatyzacji. Spośród różnych filtrów, w jakie wyposażone są obecnie auta, przed zimą powinniśmy wymienić przede wszystkim filtr kabinowy, celem uzyskania jak najlepszej sprawności systemu odparowania przedniej szyby."

Część czynności możemy jednak wykonać sami, nawet nie posiadając jakichkolwiek podstaw z techniki motoryzacyjnej. "Sprawdźmy sami działanie świateł, wycieraczek (w tym okresie będą szczególnie często wykorzystywane) - po ich wyglądzie, czy dokładnie zbierają wodę, czy cicho pracują - i dodatkowo zakonserwujmy nasz samochód - dodaje Adam Zych. - Przede wszystkim całe nadwozie warto posmarować odpowiednimi pastami, woskami czy innymi środkami, co powinno ochronić lakier karoserii przed zgubnym działaniem soli. Gumowe uszczelki w drzwiach posmarujmy którymś z dostępnych w sprzedaży środków, jak chociażby wazeliną techniczną. Podobnie uczyńmy z zamkami w drzwiach."

Warto tu zwrócić uwagę, iż nawet dobrze zakonserwowane nadwozie nie zwalnia nas z rozsądnego korzystania zimą z myjni. Unikajmy mycia samochodu przy dużych mrozach, nigdy nie dosuszymy dokładnie całości, a woda zbierze się w takich szczelinach jak dziurka w zamku czy w innych zakamarkach. Jeśli już jesteśmy zmuszeni do umycia samochodu zimą, to postarajmy się wytrzeć te podatne na zamarzanie miejsca. Nie zaszkodzi także ponowne posmarowanie ich odpowiednimi środkami.

Takie przygotowanie auta do zimy sprawi, iż nawet podczas największych mrozów nie powinniśmy obawiać się, że zawiedzie nas w najbardziej nieoczekiwanym momencie.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Mandaty za jazdę na czerwonym świetle
Mandaty za jazdę na czerwonym świetle
Wielu kierowców, widząc żółte światło na sygnalizatorze, przyspiesza. Tymczasem jazda na „późnym żółtym” może zakończyć się mandatem, ale i wypadkiem.