1. mojeauto.pl >
  2. porady >
  3. Serwis auta >
  4. Przygotowanie auta na wiosnę

Przygotowanie auta na wiosnę

Marzec jest właściwym momentem, żeby dokonać przeglądu oraz dokładnych przygotowań naszego samochodu, zanim na dobre ociepli się aura. Przyjazne warunki atmosferyczne spowodują, że będzie on teraz więcej w ruchu niż na osiedlowym parkingu.

Przygotowanie auta na wiosnę

Wprawdzie ubiegłoroczna zima nie utrzymywała arktycznych temperatur przez całe trzy miesiące, ale było kilka poważnych ataków śniegu, które narobiły nie lada problemu osobom, które maksymalnie długo zwlekały ze zmianą opon na zimowe. Teraz, kiedy od kilku tygodni temperatury są plusowe warto pomyśleć o zmianie opon na letnie, gdyż jazda na zimowych przyspiesza ich degradację, a także apetyt samochodu na paliwo, nie mówiąc już o bezpieczeństwie jazdy. Coraz więcej kierowców zaczyna rozumieć tą potrzebę, wobec czego mniej aut jeździ na "uniwersalnych" oponach. Specjalna mieszanka, z której wykonane są "zimówki" , powoduje, że przy temperaturze powyżej 7 st.C. są one mało efektywne.

To, co nieodłącznie wiąże się z zaśnieżonymi drogami, to piasek i sól, która jest obecna po zimie niemalże w każdym zakamarku podwozia naszego samochodu. Dlatego też po każdej zimie powinniśmy się udać do specjalistycznego warsztatu i myjni, które nie tylko oczyszczą powłoki blacharskie, lecz także odpowiednio je zakonserwują, dzięki czemu korozja nie będzie postępować zbyt szybko.

Generalnie jednak przygotowując auto do sezonu powinniśmy całą sprawę powierzyć warsztatom mechanicznym, które potrafią przeprowadzić kompleksowe czynności. I rzeczywiście, jeżeli odwiedzamy regularnie serwisy, bez znaczenia czy autoryzowane, czy też nie, to podstawowe elementy oraz układy są sprawdzane na bieżąco. Nie ma wtedy potrzeby, żeby przed wiosną dokonywać dodatkowych przeglądów. W takim wypadku pozostaje nam tylko wymiana opon, uzupełnienie lub wymiana płynów również na letnie(choć obecnie stosowane są już wszelkie płyny wielosezonowe) i spokojnie będziemy mogli cieszyć się ładną pogodą i co najważniejsze, sprawnie działającym samochodem.

Jeśli jednak nasz samochód pierwsze wiosny ma już dawno za sobą, a wizyty w warsztatach to dla nas zło konieczne, trzeba będzie się przełamać. W odpowiednio wyposażonym warsztacie zostanie dokonany pomiar temperatury wrzenia płynu hamulcowego, a także sprawność działania układu hamulcowego, systemu ESP/ABS oraz układu klimatyzacji. Warto też sprawdzić stan amortyzatorów i układu zawieszenia, który przez zimowe dziury wychodzące spod śniegu jest narażony na poważne uszkodzenia. Pamiętajmy o tym , gdyż są to czynniki kluczowe dla naszego bezpieczeństwa oraz podróżujących z nami pasażerów. W warsztacie powinien zostać wymieniony filtr kabinowy, dzięki czemu układ wentylacyjny nabierze większej sprawności przy odparowywaniu szyby.

Poza wizytą w serwisie samochodowym są jeszcze czynności, których możemy dokonać we własnym zakresie. Bez większej wiedzy możemy sprawdzić działanie świateł, wycieraczek, szczególnie po ich wyglądzie. Powinniśmy zaobserwować jak dokładnie zbierają wodę oraz czy cicho pracują. Przede wszystkim całe nadwozie warto posmarować odpowiednio wyczyścić, a następnie nawoskować, co powinno ochronić lakier karoserii. Gumowe uszczelki w drzwiach posmarujmy którymś z dostępnych w sprzedaży środków, jak chociażby wazeliną techniczną, gdyż po zimie mogą stwardnieć, a promienie słoneczne mają na nie również zgubny wpływ.

Odpowiednie przygotowanie samochodu do bardziej intensywnego sezonu spowoduje, że na drodze ominą nas przykre niespodzianki.


Podobne wiadomości:

Wiosenne porządki

Wiosenne porządki

Serwis auta 2007-03-21

Pielęgnacja karoserii

Pielęgnacja karoserii

Serwis auta 2007-02-19

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe, szybsze i łatwiejsze do zainstalowania ładowarki samochodowe
Nowe, szybsze i łatwiejsze do zainstalowania ładowarki samochodowe
Powstanie gęstej sieci publicznych ładowarek do aut elektrycznych będzie możliwe znacznie szybciej, niż się dotąd wydawało.