1. mojeauto.pl >
  2. porady >
  3. Serwis auta >
  4. Rozładowany akumulator. Jak o niego zadbać?

Rozładowany akumulator. Jak o niego zadbać?

Zima rozkręciła się na dobre. Za oknami temperatury poniżej zera, więc mocno wzrasta ryzyko, że rano nie odpalimy samochodu z powodu rozładowanego akumulatora. Dlaczego tak się dzieje? Jak temu zaradzić?

Rozładowany akumulator. Jak o niego zadbać?

Nowoczesne samochody potrzebują sprawnego akumulatora. Bez niego nie tylko nie uruchomimy samochodu, ale także nie będzie możliwe sprawne działanie wszystkich elektronicznych urządzeń na jego pokładzie. Mało łaskawa zima to sprawdzian dla baterii w samochodzie. Warto wiedzieć, co zrobić, żeby w mroźny poranek nie zostać zaskoczonym.

Warto wiedzieć o tym, że średni okres użytkowania akumulatora wynosi około pięciu lat. Jeśli w zimowe poranki sprawia nam coraz więcej kłopotów, a doładowywanie nie pomaga, trzeba rozważyć jego wymianę.

Dlaczego akumulator rozładowuje się zimą?

Im mniejsza temperatura otoczenia, tym gorsza przewodność elektrolitu w akumulatorze, a tym samym słabną reakcje chemiczne, dzięki którym dostarcza prąd. Mróz na dworze skutecznie obniża pojemność akumulatora, dlatego dużo łatwiej go rozładować zostawiając np. samochód z włączonym radiem lub światłami.

Nie powinniśmy dopuszczać do stanu, w którym akumulator ulega całkowitemu rozładowaniu. Szczególnie zimą, gdy może dojść do zamarznięcia elektrolitu, co doprowadzi do trwałego uszkodzenia baterii.

Jak zadbać o akumulator zimą?

Większość kierowców podróżuje każdego dnia na bardzo krótkich, kilkukilometrowych odcinkach. Nie tylko silnik, ale akumulator nie mają wtedy łatwego życia. Gdy jednostka napędowa pracuje, a alternator jest sprawny, akumulator się doładowuje. Jednak jeżeli działa on pod sporym obciążeniem (światła, radio, ogrzewanie szyby i fotele, wentylator nagrzewnicy), to prądnica nie będzie w stanie skutecznie go podładować.

Dlatego w miarę możliwości warto przynajmniej raz w tygodniu podłączyć do akumulatora prostownik na kilka godzin. Baterię powinniśmy ładować stosując natężenie nie wyższe niz 1/10 pojemności baterii. Dla przykładu, jeżeli posiadamy akumulator 80 Ah to do jego ładowania powinniśmy użyć prąd o natężeniu nie większym jak 8A. Takie ładowanie potrwa dłużej, ale z pewnością będzie bezpieczniejsze dla akumulatora.

Warto przede wszystkim zadbać o czystość baterii. Klemy akumulatora powinny być czyste i zabezpieczone np. wazeliną techniczną. Warto również obejrzeć od czasu do czasu jego obudowę, czy nie dochodzi do wycieku elektrolitu. Większość sprzedawanych obecnie akumulatorów jest bezobsługowa, ale braki elektrolitu powinniśmy uzupełniać wyłącznie wodą destylowaną. Poziom cieczy w akumulatorze powinien być w przedziale od 10 do 15 mm ponad krawędzie płyt.

Jak „pożyczać” prąd z innego samochodu?

Zanim podłączymy kable rozruchowe, musimy pamiętać o wyłączeniu silnika w samochodzie "pożyczającym” prąd. Na początek podłączamy kabel plusowy (biegun dodatni) w sprawnym akumulatorze z plusem w rozładowanym akumulatorze drugiego samochodu. Następnie podłączamy kabel minusowy, z tą różnicą, że 'minusowa' klema sprawnego akumulatora jest łączona z metalowym elementem silnika, czyli tak zwaną masą, zamiast akumulatorem. Dlaczego podłączać w ten sposób zamiast do bieguna w rozładowanym akumulatorze? Kontakt z minusową klemą może doprowadzić do pojawienia się iskier na stykach przewodów, a to może spowodować nawet zapłon gazów wydostających się z akumulatora. Demontaż kabli rozruchowych przebiega z kolei w odwrotnym kierunku: najpierw odłączamy kabel od ujemnych biegunów, później od dodatnich. Proces odpinania zaczynamy od pojazdu użyczającego energię.

Tematy w artykule: akumulator

Podobne wiadomości:

Zadbaj o akumulator także latem

Zadbaj o akumulator także latem

Serwis auta 2016-05-12

Latem też dbajmy o akumulator

Latem też dbajmy o akumulator

Serwis auta 2015-07-30

Komentuj:

~Automaniak 2016-03-07

Niby tak...mam już trzecie używane auto…I każde jeździło bez zarzutu. Ale nigdy nie kupuję w ciemno. Biorę takie auto do sprawdzonego mechanika z serwisu Euromastera w Konstancinie-Jeziornej (bo w tej miejscowości mieszkam :D) który wiem że powie mi choćby najgorsza prawdę. Moja technika jak do tej pory sprawdza się :D

~tomek 2016-01-13

mniej problemow gdy auto swieze, sam kupilem z kredytem w Getin i malo to ze mam auto z malym przebiegiem to jeszcze oszczedniejsze o 2 litry na 100

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Mercedes Klasy S – ceny w Polsce
Mercedes Klasy S – ceny w Polsce
Na początku września Mercedes-Benz zaprezentował nowe wcielenie swojej flagowej linii modelowej – Klasy S. Teraz poznaliśmy cennik modelu.