mojeauto.pl > porady > Serwis auta > Tuning auta

Tuning auta

Moda na tuningowanie samochodów przywędrowała do Polski z Zachodu, a dokładniej z Ameryki Północnej. Tam indywidualizm wyróżnia się tym, czym się jeździ. Nic więc dziwnego, że amatorów różnorakich spojlerów, futurystycznie zaprojektowanych zderzaków, podświetlonych podwozi i głośnych układów wydechowych przybywa także w naszym kraju. Tuning, szczególnie ten optyczny to moda, która zmienia się z sezonu na sezon.

Tuning auta

Trudno jest więc jednoznacznie określić jak powinien wyglądać optycznie podrasowany samochód. Elementów w karoserii czy we wnętrzu pojazdu, które można poddać przeróbkom jest bez liku, a firmy specjalizujące się w dostarczaniu na rynek właśnie takich gadżetów prześcigają się z pomysłami aby kierowcy mogli uatrakcyjnić swoje auta w jeszcze bardziej oryginalny (choć to kwestia gustu), a zarazem unikatowy sposób.

Na rynku do kupienia w spektralnym przedziale cenowym i zróżnicowanym pod względem stylistyki są: spojlery, nakładki, progi, alu-felgi, lakiery i grafiki do karoserii, siatki na grille, lusterka, różne elementy oświetlenia i masa elementów z chromu, aluminium czy nawet karbonu. Dosłownie od koloru do wyboru, oczywiście wszystko w granicach dostępnego budżetu.

Trzeba mieć jednak na uwadze to, że nie wszystkie wymienione powyżej gadżety są legalne, a ich montaż jest niezgodny z prawem. Dotyczy to między innymi szyb przyciemnianych folią, która musi posiadać określoną przepuszczalność światła i atest, różnego rodzaju neonów i stroboskopów montowanych pod podwoziem, świateł diodowych w reflektorach lub osłonach piór wycieraczek. Zabroniona jest też ingerencja w reflektory, wyjątkiem jest zmiana wyglądu tylnych kloszy i żarówek o barwie białej o ile produkty takie posiadają homologację. To samo dotyczy systemu nagłaśniającego. Oczywiście słuchanie muzyki z podrasowanego car-audio nie jest zabronione jednak należy pamiętać, że cisza nocna trwa od godz. 22:00 do 6:00, a w tym czasie wręcz dyskotekowa frekwencja decybeli płynąca z subbusowych głośników jest łamaniem prawa.

Pozostając jeszcze przy kwestii car-audio warto powiedzieć również kilka słów o tuningowaniu tych systemów, które dodatkowo można rozbudować o multimedia: odwtarzacze DVD czy inne tunery. Jednym z popularniejszych urządzeń montowanych w samochodach jest tzw. kombajn. Jest to zintegrowany amplituner i odtwarzacz DVD, w którym dodatkowo zamontowano jeszcze ciekłokrystaliczny wyświetlacz. W skład takiego urządzenia poza wspomnianym odtwarzaczem, sprzęt oferować będzie możliwość odsłuchiwania płyt audio oraz kompaktów z plikami w formacie MP3. Nierzadko w zestawie otrzymamy również zintegrowany wzmacniacz oraz tuner radiowy i telewizyjny.

Istotną rolę podczas tunigowania systemów car-audio odgrywa montaż. To w głównej mierze od miejsca usytuowania nagłośnienia oraz rzecz jasna wyboru samego sprzętu zależeć będzie jakość docierających do naszych uszu brzmień.

Więcej na ten temat w motoEkspercie mojeauto.pl - Car Audio/Multimedia

Aranżowanie tuningowanych samochodów nie odbywa się tylko na zewnątrz. O tym czy w aucie ma panować typowo sportowy czy elegancki i komfortowy klimat świadczyć będą użyte materiały. Zmianom najczęściej ulega tapicerka, zegary oraz fotele. Przy projektowaniu wyglądu wnętrza ograniczeniem jest tylko fantazja. Dostępność kolorów tapicerek, podświetlanych zegarów czy bocznych obić drzwi, paneli dla centralnej konsoli, nakładek na pedały, gałek na drążek skrzyni biegów czy dźwignię hamulca ręcznego jest ultra-bogata. Jakość wykonania i jakość użytych materiałów uwarunkowana jest jak zwykle ceną. Niestety wysoka cena nie jest gwarantem, że po wielu zabiegach auto będzie powalać na kolana wyglądem dlatego koncepcję wykonania wnętrza radzimy przemyśleć bardzo dokładnie.

Zaletą płynącą z takich zmian może być automatycznie doposażenie samochodu o szereg elementów uprzyjemniających podróżowanie. Dla przykładu jeśli nasz pojazd nie miał do tej pory ogrzewanych foteli nic nie stoi na przeszkodzie aby ubogie wyposażanie urozmaicić o takie właśnie rozwiązanie. A fotele z funkcją masażu? Żaden problem.

Tematy w artykule: tuning chiptuning samodzielny tuning

Podobne wiadomości:

Co to jest tuning?

Co to jest tuning?

Serwis auta 2007-06-05

Tuning mechaniczny

Tuning mechaniczny

Serwis auta 2007-06-05

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Citroën ? najważniejsze wydarzenia w historii marki
Citroën ? najważniejsze wydarzenia w historii marki
Citroën w 2019 roku świętował 100-lecie istnienia, a to idealna chwila, aby przypomnieć najważniejsze wydarzenia z historii tej marki.

Rajd DAKAR 2020 Rajd DAKAR 2020