1. mojeauto.pl >
  2. porady >
  3. Serwis auta >
  4. Wiosenne porządki

Wiosenne porządki

Wraz z wiosennymi porządkami w naszych domach warto zadbać także i o nasze samochody. I nie chodzi tu tylko i wyłącznie o kwestie estetyki, ale o znacznie ważniejsze, bo o zabezpieczenie nadwozia i podwozia przed zgubnym działaniem różnych substancji, jakie w okresie zimowym pojawiały się na drogach.

Wiosenne porządki

Przede wszystkim zalecane jest dokładne umycie nadwozia. Ci kierowcy, którzy nie czynią tego regularnie, a już zimą w ogóle, powinni zapewnić swojemu autu bardzo dokładne mycie. Jazda po ulicach posypanych solą, piaskiem, po śniegu i błocie pośniegowym z pewnością pozostawiła ślady na naszej karoserii. Sól oraz inne środki chemiczne, które mają zapewnić, by nasze drogi były czarne, przyczyniają się do szybszego procesu rdzewienia. Wizyta na myjni w tym przypadku jest wręcz terapią, która ma zapobiec tym następstwom.

Będąc na myjni warto także poddać myciu podwozie naszego auta. To tam, w wielu zakamarkach potrafią jeszcze przez kilka miesięcy, niczym jakieś złośliwe wirusy, przechować się resztki soli i innych substancji chemicznych przyspieszając proces korozji. Tym bardziej, że po umyciu podwozia będzie można uważniej przyjrzeć się poszczególnym podzespołom i dostrzec ewentualne ubytki.

Wraz z umyciem nadwozia powinniśmy się dokładniej przyjrzeć karoserii. Piasek, żwir, błoto mogły zostawić różne ślady w postaci rys i odprysków na lakierze. Na szczęście w sprzedaży dostępnych jest sporo produktów (np. pasty polerskie), które pomogą nam zakamuflować choć częściowo te ubytki. Czyszczenie auta to także doskonały moment, by nasmarować zamki, uszczelki, zawiasy i inne tego typu elementy oraz całą karoserię poddać zabiegom konserwującym.

Zimą i wiosną do wnętrza kabiny dostaje się szczególnie dużo wody. Najczęściej dostaje się ona wraz z pasażerami, którzy wnoszą ją na butach, na odzieży, często jest to także efekt nieszczelnych uszczelek drzwi czy bagażnika. Woda z dywaników i wykładzin w chłodne i wilgotne dni trudniej odparowuje, szczególnie gdy nasz układ klimatyzacji lub wentylacji szwankuje, dlatego też przy pierwszych cieplejszych dniach, weekendach warto dokładnie wywietrzyć i wysuszyć kabinę pasażerską. A przy okazji można dokładniej wyczyścić całą kabinę, wszelkie zakamarki (okolice zawiasów drzwi, progi), których nie dosięgnęły szczotki myjni.

Leniwi kierowcy, albo ci, którzy nie mają nigdy na nic czasu zawsze mogą skorzystać z usług coraz bardziej profesjonalnych myjni ręcznych. Wystarczy tylko zostawić auto wraz z kluczykami i po jakimś czasie odebrać czyściutki i lśniący samochód. Z pewnością w promieniach wiosennego słońca jazda takim autem sprawi nam dużo większą przyjemność.


Podobne wiadomości:

Mycie samochodu zimą

Mycie samochodu zimą

Serwis auta 2015-12-08

Przygotowanie auta na wiosnę

Przygotowanie auta na wiosnę

Serwis auta 2007-03-21

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe, szybsze i łatwiejsze do zainstalowania ładowarki samochodowe
Nowe, szybsze i łatwiejsze do zainstalowania ładowarki samochodowe
Powstanie gęstej sieci publicznych ładowarek do aut elektrycznych będzie możliwe znacznie szybciej, niż się dotąd wydawało.