1. mojeauto.pl >
  2. porady >
  3. Serwis auta >
  4. Wiosenny przegląd klimatyzacji

Wiosenny przegląd klimatyzacji

Wiosna to czas kiedy przypominamy sobie o istnieniu układu klimatyzacji. Pierwsze słoneczne dni szybko weryfikują jej działanie i wtedy przychodzi czas na przygotowanie tego układu na letnie upały.

Wiosenny przegląd klimatyzacji
Klimatyzację warto używać nie tylko latem. Oprócz chłodzenia układ służy przede wszystkim do osuszania powietrza, co jest bardzo przydatne zimą. Nawet jeśli nie zamierzamy jej używać zimą, to i tak należy od czasu do czasu ją uruchomić. I to co najmniej raz w tygodniu. Układ klimatyzacji wykorzystuje olej, który smaruje i uszczelnia elementy. Jeżeli nie będziemy go używać przez dłuższy czas, to może dojść do rozszczelnienia. Wtedy naprawa może pochłonąć od kilkuset do nawet 2 tys. zł.

Jak poznać, że z klimatyzacją jest coś nie tak? Przede wszystkim po niższej efektywności. Jeżeli powietrze wydobywające się z kratek zamiast lodowatego jest delikatnie chłodne, to znak, że trzeba odwiedzić serwis. To samo dotyczy coraz częstszego parowania szyb czy nieprzyjemnych zapachów wydobywających się w czasie pracy układu.

Podczas wizyty w serwisie pierwszą czynnością jest sprawdzenie poziomu czynnika i uzupełnienie go. Co kilka lat należy go całkowicie wymieniać, ponieważ traci on swoje właściwości. Większość samochodów jeżdżących po naszych drogach używa czynnika r134a. Jest on niedrogi, dlatego wymiana będzie kosztować w okolicach 180-250 zł. Od kilku lat niektórzy producenci stosują czynnik HFO-1234yf, który spełnia nowe normy europejskie. Jego producenci jednak narzucili bardzo wysokie ceny, przez co wymiana czynnika może kosztować nawet tysiąc złotych. Ma on podobno większą wytrzymałość i całkowita wymiana możę się odbywać co pięć lat, a nie tak jak w przypadku dotychczasowego, którego zalecana wymiana powinna nastąpić po 2-3 latach.

Podstawowy serwis układu klimatyzacji to jednak nie wszystko. Warto co sezon zainteresować się wymianą filtra kabinowego. T oton odpowiada, żeby do wnętrza samochodu dostało się jak najmniej zanieczyszczeń. Jest on jednak idealnym siedliskiem dla bakterii, które potem dostają się do obiegu. Koszt wymiany filtra kabinowego w najgorszym przypadku kwota w okolicach 100 złotych.

Jeżeli z nawiewu wydostaje się nieprzyjemny zapach to klimatyzację trzeba zdezynfekować. Na rynku dostępne są różnego rodzaju specyfiki, które niestety niewiele dają. Najlepiej zlecić to specjalistycznemu zakładowi. Dezynfekcja układu z wykorzystaniem ultradźwięków lub ozonowania to koszt w okolicach 100 zł.
Tematy w artykule: serwis klimatyzacja

Podobne wiadomości:

Jak jeździć oszczędnie w czasie upału?

Jak jeździć oszczędnie w czasie upału?

Akcesoria samochodowe 2022-07-05

Samochód hybrydowy plug-in w zimie. Jak korzystać?

Samochód hybrydowy plug-in w zimie. Jak...

Serwis auta 2021-01-29

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!