1. mojeauto.pl >
  2. porady >
  3. Serwis auta >
  4. Zadbaj o akumulator także latem

Zadbaj o akumulator także latem

Akumulator w samochodzie nie ma lekkiego życia. Kiedy już zima i mrozy ustąpią, czeka go kolejny ciężki okres. Letnie upały także mogą pozbawić go "życia". Zobacz, jak dbać o akumulator samochodowy podczas lata.

Zadbaj o akumulator także latem

Zimowy poranek, idziesz do samochodu pełny niepewności, czy Twoje auto dziś zapali. Taki obrazek mamy w głowie chyba wszyscy. Jednak wysokie temperatury także mogą uśmiercić Twój akumulator.

Podczas długich, wakacyjnych podróży, czy nawet krótkodystansowych przejażdżek, gdy temperatura sięga 30 stopni Celsjusza, nasz akumulator jest bardziej obciążony. Włączona klimatyzacja, radio, inne sprzęty wymagające ładowania w gniazdku 12V - to wszystko ma wpływ na większe zużycie energii.

Gdy samochód jest w ruchu, prąd wytwarzany jest przez alternator. On jest też odpowiedzialny za ładowanie akumulatora. Oba te elementy mają bardzo duży wpływ na wzajemne działanie. Gdy alternator nie jest już w pełni sprawny, nie spełnia już swojej funkcji i nie ładuje w pełni akumulatora. Z kolei gdy mamy wyeksploatowany akumulator, alternator w czasie próby jego naładowania może się "przegrzać".

Szczególnie latem nasz akumulator nie lubi pokonywania krótkich tras. Alternator nie zdąży go w pełni doładować i powstaje zagrożenie, że przy intensywnej eksploatacji auta w pełni się on rozładuje. Częstsza jazda z niedoładowanym akumulatorem może doprowadzić do jego zasiarczenia, stopniowego zmniejszania jego pojemności, co skutkuje całkowitą "śmiercią" akumulatora.

Zalecamy, aby dbać o nasz akumulator, sprawdzać jego stan, mierząc napięcie ładowania i porównując z zalecanym fabrycznym poziomem. Najłątwiej jest sprawdzić to specjalnym próbnikiem, dostępnym w sklepie motoryzacyjnym. Próbnik to opornica ze wskaźnikiem. Wystarczy podłączyć dwa przewody (jeden do plusa, drugi do minusa) i przełączyć na próbniku odpowiedni program. Jeśli wykryjemy braki w napięciu, wówczas należy skorzystać z prostownika i doładować akumulator. Gdy mimo doładowania pojawia się problem z rozruchem, bądź po kilku dniach ponownie poziom napięcia znacząco się obniża, to dla nas oznaka, że powoli kończy się żywot naszego akumulatora. 

Tematy w artykule: akumulator ładowanie aut

Podobne wiadomości:

Rozładowany akumulator. Jak o niego zadbać?

Rozładowany akumulator. Jak o niego zadbać?

Serwis auta 2016-01-07

Latem też dbajmy o akumulator

Latem też dbajmy o akumulator

Serwis auta 2015-07-30

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Ford oferuje zdalne aktualizacje do Mustanga Mach-E
Ford oferuje zdalne aktualizacje do Mustanga Mach-E
Ford Mustang Mach-E oferować będzie system bezprzewodowej zdalnej aktualizacji oprogramowania, który pozwoli na doskonalenie Mustanga Mach-E, nie wymagając od właściciela nawet wychodzenia z domu.

Podkast VW Podkast VW