mojeauto.pl > porady > Serwis auta > [Auto Zimą] Klimatyzacja zimą

[Auto Zimą] Klimatyzacja zimą

Klimatyzacja to w samochodzie duże udogodnienie. Jednak należy o nią dbać nie tylko w okresie letnim, ale także w zimie, kiedy staje się pomocna np. podczas odparowywania szyb.

[Auto Zimą] Klimatyzacja zimą

Zima to doskonały okres na sprawdzenie stanu układu klimatyzacyjnego z dwóch powodów. Po pierwsze minęły ciepłe miesiące, w których klimatyzacja używana była bardzo często, co mogło spowodować pojawienie się jakichś wad. Po drugie, ewentualny przegląd urządzenia w okresie zimowym jest z reguły tańszy. Serwisy oraz salony samochodowe właśnie wtedy organizują promocje, dzięki którym za taką usługę można zapłacić znacznie mniej niż w lecie. Jest jeszcze jeden istotny element o którym mówi Cezary Grys, właściciel serwisu Bosch Car Service z Głogowa.

"Utarła się opinia, że przegląd klimatyzacji to pora przed sezonem letnim. Jednak nic bardziej mylnego. Nowe systemy posiadają sprężarki bez tradycyjnych sprzęgieł elektromagnetycznych, co oznacza, że układ pracuje stale "zapięty", więc sprawność działania jest równie ważna w okresie letnim jak i zimowym."

I to właśnie sprężarka jest jednym z najważniejszych elementów klimatyzacji, która podczas przeglądu zostaje poddana szczególnej kontroli. W sprężarce znajduje się sprzęgło i olej, które także podlegają dokładnemu przeglądowi. Podczas przeglądu sprawdza się, czy szczelność całego układu, przyłączy i zaworów działa poprawnie, aby nie dochodziło do najdrobniejszych wycieków oleju, które mogą okazać się zabójcze dla sprężarki. A wówczas nie pozostaje nic innego, jak całkowita wymiana elementu z kosztami sięgającymi nawet 2 500 tys. zł.

"Podczas przeglądu klimatyzacji sprawdzane jest także ciśnienie robocze panujące w układzie, po stronie wysokiego i niskiego ciśnienia" - dodaje Cezary Grys. "Ten pomiar pozwala stwierdzić poprawność działania praktycznie całego systemu. Do czynności kontrolnych zalicza się także sprawdzenie wentylatora chłodnicy klimatyzacji oraz pomiar temperatury wewnątrz pojazdu."

W zimie kierowcy często muszą walczyć z zaparowanymi szybami. Tutaj bardzo przydaje się sprawnie działająca klimatyzacja oraz jej filtr kabinowy, który minimum raz w roku musi zostać wymieniony na nowy. Aby układ klimatyzacyjny działał poprawnie, powinno się go włączać przynajmniej raz na tydzień, na minimum 10-15 minut. Filtr kabinowy zapewnia ponadto świeże powietrze w aucie, pozbawione pyłków i drobnoustrojów.

Specjaliści zalecają przeprowadzanie przeglądu klimatyzacji co rok. Koszt takiego zabiegu wynosi średnio 150 zł.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Volkswagen Motorsport kończy ze spalinowym ściganiem
Volkswagen Motorsport kończy ze spalinowym ściganiem
Volkswagen Motorsport zapowiada odejście od silników spalinowych w sporcie motorowym. Zamiast tego marka skoncentruje się na ściganiu aut elektrycznych.