1. mojeauto.pl >
  2. porady >
  3. Ubezpieczenie samochodu >
  4. Odszkodowanie, gdy sprawcą szkody jest cudzoziemiec

Odszkodowanie, gdy sprawcą szkody jest cudzoziemiec

Do zdarzenia drogowego może dojść w przeróżnych, nie dających się przewidzieć sytuacjach, na które nie mamy często żadnego wpływu. Podobnie jak ze sprawcą szkody. Podpowiadamy, co należy czynić, gdy sprawcą wypadku lub kolizji drogowej był cudzoziemiec.

Odszkodowanie, gdy sprawcą szkody jest cudzoziemiec
Wszystkie pojazdy poruszające się po polskich drogach - również te zarejestrowane za granicą - muszą posiadać odpowiednie ubezpieczenie OC. W przypadku pojazdów zarejestrowanych na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego - EOG (kraje Unii Europejskiej oraz Islandii i Lichtenstein), a także Szwajcarii, Andory i Chorwacji - nie jest wymagane dodatkowe potwierdzenie faktu zawarcia umowy ubezpieczenia OC. Przyjmuje się, że jeżeli pojazd ma tablice rejestracyjne - to jest ubezpieczony.

W przypadku pojazdów zarejestrowanych w krajach poza EOG, ale należących do Systemu Zielonej Karty - potwierdzeniem zawarcia umowy ubezpieczenia OC jest tzw. Zielona Karta. Z kolei w przypadku pojazdów zarejestrowanych poza EOG i nie należących do Systemu Zielonej Karty, wymagane jest wykupienie tzw. ubezpieczenia granicznego, obowiązującego co najmniej 30 dni.

Gdy sprawca wypadku (kolizji) miał niezbędne ubezpieczenie OC, sprawa jest dość prosta. Zgłoszenie szkody wygląda podobnie, gdy winowajcą jest polski kierowca. Jeśli natomiast sprawca kolizji lub wypadku w momencie zdarzenia nie posiada ważnej polisy OC – odszkodowanie wypłaci Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, ale tylko obywatelom polskim. Niezbędne jest też odpowiednie zgłoszenie szkody.

W przypadku zdarzenia z udziałem pojazdu zarejestrowanego na terenie Unii Europejskiej, ale również Szwajcarii, Andory lub Chorwacji należy:
- spisać dokładną datę i miejsce zdarzenia oraz numer rejestracyjny, markę i model pojazdu sprawcy,
- wezwać policję lub wspólnie ze sprawcą sporządzić oświadczenie o zdarzeniu (jeżeli są poszkodowani, niezbędne będzie wezwanie policji),
- jeżeli nie wiadomo, czy sprawca był ubezpieczony, zgłosić szkodę w najbliższym oddziale PZU SA lub Warta SA. W takim przypadku sprawę przejmuje Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (www.pbuk.pl),

Jeśli w ciągu 90 dni (od dnia zgłoszenia szkody) nie zostanie odnaleziony zagraniczny ubezpieczyciel sprawcy i nie wypłaci on odszkodowania – zrobi to Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

W przypadku zdarzenia z udziałem pojazdu z kraju należącego do Systemu Zielonej Karty powinniśmy postępować podobnie jak w przypadku pojazdów zarejestrowanych na terenie EOG. Jeśli sytuacja budzi wątpliwości, czy cudzoziemiec ma odpowiednie ubezpieczenie, należy zgłosić szkodę w PZU SA lub Warta SA. Podobnie jak wyżej, jeżeli w ciągu 90 dni nie zostanie odnaleziony zagraniczny ubezpieczyciel sprawcy i nie wypłaci on odszkodowania – zrobi to Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

W przypadku zdarzenia, którego sprawca powinien mieć ubezpieczenie graniczne, spisz dokładną datę i miejsce zdarzenia oraz numer rejestracyjny, markę i model pojazdu sprawcy, a także wezwij policję lub sporządź wspólnie ze sprawcą stosowne oświadczenie o zdarzeniu.

Procedura likwidacji takiej szkody przebiega jak w przypadku szkody komunikacyjnej, której sprawca jest nieubezpieczony. Szkodę możemy zgłosić do dowolnej firmy ubezpieczeniowej (będącej członkiem UFG), która przekaże sprawę do Funduszu, który z kolei wypłaci nam odszkodowanie, a sam będzie dochodził jego zwrotu od sprawcy wypadku (kolizji).

Poszkodowany cudzoziemiec


Jeżeli to jednak Ty spowodowałeś wypadek, w którym poszkodowana jest cudzoziemiec, a nie masz ważnej polisy komunikacyjnej OC – straty poszkodowanego pokryje jedna z międzynarodowych instytucji. Licz się jednak z koniecznością zwrotu wypłaconego odszkodowania.

Odszkodowanie dla poszkodowanego cudzoziemca wypłaci tzw. organ odszkodowawczy, zazwyczaj odpowiednik UFG za granicą. Następnie jednak wystąpi on do Ciebie  – poprzez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny – o zwrot wypłaconego odszkodowania.


Podobne wiadomości:

Wzrosną kary za brak polisy OC

Wzrosną kary za brak polisy OC

Ubezpieczenie samochodu 2018-11-23

UOKiK interweniuje, PZU zmienia praktyki wobec kierowców

UOKiK interweniuje, PZU zmienia praktyki...

Ubezpieczenie samochodu 2018-10-24

Komentuj:

mfind 2015-07-16

Żeby uniknąć nieporozumień z cudzoziemcem najlepiej zawsze przy sobie wozić 2 egzemplarze oświadczenia o zdarzeniu drogowym w wersji polsko-angielskiej (idealna wersja takiego oświadczenia jest do pobrania również na stronie internetowej PBUK) :) Pozdrawiam, Łukasz

mfind 2015-07-16

Żeby uniknąć nieporozumień z cudzoziemcem najlepiej zawsze przy sobie wozić 2 egzemplarze oświadczenia o zdarzeniu drogowym w wersji polsko-angielskiej (idealna wersja takiego oświadczenia jest do pobrania również na stronie internetowej PBUK) :)nnPozdrawiam,nŁukasz