1. mojeauto.pl >
  2. porady >
  3. Ubezpieczenie samochodu >
  4. UOKiK interweniuje, PZU zmienia praktyki wobec kierowców

UOKiK interweniuje, PZU zmienia praktyki wobec kierowców

Jak informuje UOKiK, firma PZU mogła ograniczać prawo kierowców do wypowiedzenia umowy OC, gdy ci posiadali podwójne ubezpieczenie. PZU zmieni zasady.

UOKiK interweniuje, PZU zmienia praktyki wobec kierowców

Postępowanie w sprawie praktyk stosowanych przez Powszechny Zakład Ubezpieczeń toczy się od września ubiegłego roku, po tym jak zawiadomił o nich Rzecznik Finansowy. Chodzi o podejrzenie działań niekorzystnych wobec kierowców.

Co takiego robił ubezpieczyciel? Otóż kierowcy, którym kończyła się polisa OC, wykupiona w PZU, dostawali od firmy – zgodnie z prawem – pismo z informacją o ubezpieczeniu na kolejny okres. Zwykle, w myśl przepisów, taką umowę można wypowiedzieć najpóźniej na dzień przed jej końcem, bo w przeciwnym razie przedłuży się na kolejny rok.

Z kolei przedłużoną automatycznie umowę można wypowiedzieć, jeżeli w tym samym czasie kierowca posiada już OC w innym zakładzie ubezpieczeń. W ten sposób może uniknąć posiadania podwójnego ubezpieczenia OC.

Tymczasem po kontakcie z infolinią lub oddziałem PZU, kierowcy dowiadywali się, że zawarli nową umowę, a nie że dotychczasowa została przedłużona. Jakie to miało skutki? Otóż PZU twierdziło tym samym, że kierowcy nie mogą wypowiedzieć takiej umowy, mimo posiadania w tym czasie OC u innego ubezpieczyciela. Kończyło się to koniecznością wnoszenia podwójnej opłaty.

Jaka kara czeka teraz PZU? Żadna. A to dlatego, że zakład zobowiązał się do zmiany tych praktyk. W rzeczywistości oznacza to, że PZU uzna wypowiedzenia umów na trzy lata wstecz, dodatkowo odda proporcjonalną część składki pobranej w okresie podwójnego ubezpieczenia, a także będzie umożliwiać wypowiadanie umów automatycznie przedłużonych, kiedy w tym czasie kierowca będzie miał OC u innego ubezpieczyciela.

Tematy w artykule: ubezpieczenia ubezpieczenie OC

Podobne wiadomości:

Wzrosną kary za brak polisy OC

Wzrosną kary za brak polisy OC

Ubezpieczenie samochodu 2018-11-23

Dlaczego ceny polis OC tak bardzo się różnią?

Dlaczego ceny polis OC tak bardzo się różnią?

Ubezpieczenie samochodu 2018-10-12

Komentuj:

~Ekspert Ubea.pl 2018-10-26

Pamiętajmy, że są pewne sytuacje, w których OC nie przedłuży się automatycznie na kolejny rok. Tak będzie, jeśli OC było wykupione przez poprzedniego właściciela samochodu lub też obecny właściciel nie opłacił poprzedniego OC w całości. Wtedy koniecznie trzeba pamiętać o kupnie nowego OC, aby uniknąć płacenia kary za brak polisy.nKatarzyna, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl