mojeauto.pl > porady > Ubezpieczenie samochodu > Ubezpieczenie autocasco

Ubezpieczenie autocasco

Obowiązkowe ubezpieczenie OC kierowców samochodów jest tym rodzajem ubezpieczenia, które zapewnia wypłatę odszkodowania jedynie osobom poszkodowanym w wypadku, zaś posiadaczy samochodów chroni jedynie przed ich roszczeniami. Dlatego, jeśli chcemy chronić także własny pojazd od wszelkiego rodzaju zniszczeń, gdy nie ma winnego, oraz od kradzieży niezbędne staje się ubezpieczenie autocasco (AC).

Ubezpieczenie autocasco

Autocasco to najdroższe z ubezpieczeń, dlatego nie dziwi, że wg różnych szacunków, zaledwie jedna czwarta kierowców posiada ten rodzaj ubezpieczenia. Szczególnie popularne jest ono wśród właścicieli nowych samochodów, którzy bardziej dbają o swoje pojazdy, a ponadto mają do dyspozycji korzystne pakiety (OC + AC). Ubezpieczenie AC staje się także niezbędne, jeśli zakup samochodu finansujemy kredytem bankowym. W ten sposób banki zabezpieczają się np. przed kradzieżą auta.

Zakres ubezpieczenia AC możemy dostosować do własnych potrzeb. O odszkodowanie z tego tytułu możemy się starać w przypadku uszkodzeń naszego pojazdu bez udziału osób trzecich. Bez względu na to, czy szkoda miała miejsce np. podczas naszego nieudolnego manewrowania na parkingu, czy na skutek kolizji z innym pojazdem (z naszej winy), ze zwierzęciem bądź z jakąś przeszkodą. AC obejmuje także wszelkie uszkodzenia, gdy sprawca kolizji nie jest znany, będące następstwem aktów wandalizmu (jeśli sprawca nie został ujęty), czy też działania sił natury (powódź, zalanie wskutek opadów, pożar, uderzenie pioruna, następstwa huraganu itp.). No i wreszcie autocasco zapewni nam wypłatę odszkodowania w przypadku kradzieży samochodu.

Pełny zakres ochrony ubezpieczenia AC może wiązać się z bardzo dużymi kosztami, nawet do kilkudziesięciu procent wartości auta. Dlatego można zdecydować się na węższy zakres ochrony, który może nie obejmować np. kradzieży samochodu (szczególnie popularne wśród właścicieli starszych samochodów).

Wysokość składki ubezpieczenia AC jest uzależniona od kilku czynników. Przede wszystkim od marki, wieku i wartości pojazdu, będącego przedmiotem ubezpieczenia. Ważnym czynnikiem jest także miejscowość zamieszkania - ubezpieczyciele mają swoje taryfy, wedle których niektóre rejony są bardziej bądź mniej niebezpieczne. Oczywiście niezmiernie ważnym czynnikiem jest dotychczasowa historia ubezpieczeniowa właściciela pojazdu - bezszkodowa jazda skutkuje zniżkami, zaś korzystanie z ochrony ubezpieczeniowej może grozić likwidacją zniżek a nawet dodatkowymi zwyżkami. Wpływ na wysokość składki będzie mieć też wiek kierowcy, fakt posiadania przez niego dzieci, długość posiadania prawa jazdy, a także to, czy płacimy składkę jednorazowo, czy w ratach.

Posiadając ubezpieczenie AC nie możemy jednak czuć się pewni, że zawsze dostaniemy jakieś odszkodowanie za szkody powstałe w naszym pojeździe. Dlatego niezwykle ważne staje się dokładne przestudiowanie Ogólnych Warunków Ubezpieczenia, które powinny wyszczególnić te przypadki, w których może nie dojść do wypłaty odszkodowania.

Bez dyskusji chyba pozostaje kwestia, gdy doszło do szkody, a kierowca był pod wpływem alkoholu, narkotyków, bądź innych podobnie działających środków. Ubezpieczyciel z całą pewnością odmówi wówczas wypłaty pieniędzy. Podobnie, gdy oddalimy się z miejsca wypadku bez uzasadnionej przyczyny. Problemy z wypłatą odszkodowania możemy mieć także wówczas, gdy prowadzimy samochód bez odpowiednich i ważnych dokumentów (dowód rejestracyjny oraz prawo jazdy) oraz bez ważnego przeglądu technicznego.

W przypadku kradzieży samochodu problemy mogą się pojawić, gdy okaże się np. że zostały nam ukradzione również kluczyki od auta bądź dokumenty samochodu. Dlatego, broń Boże, nie należy zostawiać ich w aucie. Jeśli natomiast zgubimy je, należy bezzwłocznie zawiadomić o tym fakcie nasz zakład ubezpieczeń.

Równie ważne są terminy zgłaszania szkody (tu ponownie kłania się OWU), dlatego zaleca się, by zrobić to w tym samym lub następnym dniu roboczym. Nie można też zapomnieć o zapłaceniu w terminie składek (rat).

Odszkodowania możemy nie dostać jeszcze w jednym przypadku. Jeśli wartość szkody nie przekracza określonej w umowie wielkości, wyrażonej kwotowo, bądź procentowo. Drobne szkody musimy więc naprawić we własnym zakresie. Takie rozwiązanie może trochę irytować, ale z drugiej strony otrzymanie bardzo niskiego odszkodowania może się okazać w sumie nieopłacalne - utrata zniżki może nas łącznie więcej kosztować.


Podobne wiadomości:

UOKiK interweniuje, PZU zmienia praktyki wobec kierowców

UOKiK interweniuje, PZU zmienia praktyki...

Ubezpieczenie samochodu 2018-10-24

Brak sprawcy, a odszkodowanie OC

Brak sprawcy, a odszkodowanie OC

Ubezpieczenie samochodu 2015-08-31

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Pierwsze egzemplarze Porsche Taycana w Polsce
Pierwsze egzemplarze Porsche Taycana w Polsce
Pierwszy elektryczny model niemieckiej marki – Porsche Taycan – już na początku 2020 roku trafi do polskich salonów. U nas zamówiło go 117 osób.