1. mojeauto.pl >
  2. porady >
  3. Ubezpieczenie samochodu >
  4. Ubezpieczenie samochodu - obowiązek i ochrona

Ubezpieczenie samochodu - obowiązek i ochrona

Ubezpieczenie samochodu należy do najważniejszych czynności, nie tylko przy zakupie auta nowego bądź używanego, ale również z punktu widzenia całego okresu jego eksploatacji. Wybór najlepszej polisy jest więc niezwykle istotny - dzięki temu możemy zaoszczędzić sporo czasu, naszych nerwów oraz gotówki. Ale jednak, wbrew pozorom, wcale nie jest to takie łatwe.

Ubezpieczenie samochodu - obowiązek i ochrona

Po pierwsze, należałoby odpowiedzieć sobie na pytanie, co to znaczy "najlepsze ubezpieczenie"? Czy najtańsze? Czy posiadające najszerszy zakres ubezpieczenia? Czy też może wykupione w najlepszym (tu znowu rodzi się kwestia do dyskusji) towarzystwie ubezpieczonym?

Odpowiedź niestety jest typowa dla wszelkiego rodzaju ubezpieczeń. Najlepiej, aby ubezpieczenie naszego samochodu miało jak najszerszy zakres, przy jednocześnie jak najniższej składce. Aby znaleźć taką polisę, warto jednak poświęcić trochę własnego czasu oraz zastanowić się, ile jesteśmy w stanie poświęcić własnych środków pieniężnych.

Zacznijmy od obowiązkowego ubezpieczenia OC kierowców, które, jak wiadomo, należy posiadać bez względu na to, czy poruszamy się nowym samochodem zakupionym w salonie, czy też kilkuletnim bądź starszym. Ubezpieczenie to chroni osoby trzeci i ich mienie, jeśli to my jesteśmy sprawcami zdarzenia drogowego. Jeśli z różnych względów zdecydowaliśmy się tylko na posiadanie ubezpieczenia OC, wówczas teoretycznie przy wyborze najlepszej polisy można sugerować się głównie jej ceną. Pamiętajmy jednak, że każdy z zakładów ubezpieczeniowych stosuje własny system zniżek i zwyżek, dzięki któremu wysokość składki może być niższa nawet i o kilkadziesiąt procent. Gra warta jest świeczki, dlatego jeśli nie mamy zbyt dobrego rozeznania w rynku ubezpieczeniowym, powinniśmy wręcz pozwolić naliczyć sobie składkę w kilku towarzystwach i wybrać wówczas tę najtańszą.

Oczywiście ubezpieczenie OC, choć może i najważniejsze, to jednak nie jedyne, z jakiego mogą skorzystać kierowcy. Dochodzą do tego tzw. dobrowolne ubezpieczenia dodatkowe, których zadaniem jest ochrona nas i naszego mienia, jeśli w wyniku różnych zdarzeń to my będziemy pokrzywdzeni, a niekoniecznie znajdzie się inny winny. Na pierwszym miejscu mamy tu ubezpieczenie autocasco (AC), które pozwoli nam pokryć szkody w naszym samochodzie będące następstwem naszej winy bądź różnych zdarzeń losowych. Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NW) obejmuje skutki wypadku w postaci śmierci bądź uszkodzeń ciała kierowcy oraz pasażerów. I wreszcie ubezpieczenie assistance, które zapewnia różnego rodzaju pomoc w podróży kierowcy i pasażerom uszkodzonego samochodu.

W przypadku powyższych ubezpieczeń wysokość składki powinna być tylko jednym z kryteriów wyboru, niekoniecznie tym najważniejszym. Zdecydowanie ważniejszy staje się tu zakres ubezpieczenia. I tu już decyzja należy ponownie do nas. Czy chcemy ubezpieczyć się od jak największej grupy ryzyk, jednak płacąc za to wyższą składkę, czy też na własne ryzyko jesteśmy w stanie zrezygnować z ochrony ubezpieczeniowej przy niektórych zdarzeniach. Przykładowo w ubezpieczeniu AC możemy się ubezpieczyć i od kradzieży, i od następstw kolizji czy wypadku, i od zdarzeń losowych, jednak posiadając już dość wiekowy i mocno wyeksploatowany samochodów możemy zastanowić się, czy np. nie zrezygnować z ubezpieczenia od kradzieży. Składka będzie z pewnością niższa, jednak w przypadku kradzieży nie dostaniemy ani grosza.

Z pewnością atrakcyjne cenowo są wszelkiego rodzaju pakiety ubezpieczeniowe, które oferują wszystkie zakłady ubezpieczeniowe. Nasz "zysk" przy wyborze takiego pakietu jest znaczny, niż gdybyśmy chcieli nabyć każdy z rodzajów ubezpieczenia osobno. Pakiety ubezpieczeniowe są także dość często rodzajem promocji, mającym skusić nas do zakupu nowego samochodu. Darmowa bądź dużo tańsza składka przez jakiś okres, to spora oszczędność, choć zawsze warto też zawsze przeliczyć, czy akurat taka forma promocji jest najlepsza. Czy decydując się np. na rabat gotówkowy i wykupując we własnym zakresie porównywalny pakiet ubezpieczeń nie zrobimy jednak lepszego interesu.

I przy wyborze ubezpieczenia OC, i AC (te dwa rodzaje ubezpieczeń są najdroższe) podobne czynniki wpływają na wysokość składek. Warto mieć o tym świadomość, by starać się o jak najniższą składkę. Wprawdzie towarzystwa ubezpieczeniowe mogą tu stosować dość zróżnicowane kryteria, to jednak w ogólnym zarysie są one porównywalne. Tak więc na wysokość składki wpływają np. wiek kierowcy, długość okresu posiadania prawa jazdy, dane samochodu (marka, rocznik, pojemność silnika), dotychczasowa nasza historia ubezpieczeniowa (jak często korzystaliśmy z ochrony ubezpieczeniowej), miejsce zamieszkania, a także liczba zabezpieczeń antywłamaniowych, czy np. auto będzie garażowane, ile osób będzie korzystać z samochodu oraz czy w danej rodzinie są małe dzieci.

Sam wybór konkretnej oferty powinna poprzedzać dokładna lektura Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU). Wprawdzie zawiłość języka i użytych tam sformułowań może skutecznie nas zniechęcić już po przeczytaniu pierwszych paragrafów, jednak z OWU możemy dowiedzieć się o niektórych aspektach, o których nie zawsze mówi się głośno. Np. w jakich sytuacjach musimy bezwzględnie wezwać policję, czy też ile mamy dni na zgłoszenie szkody.

Z jednej strony duży koszt, jaki stanowi ubezpieczenie samochodu, z drugiej mnogość ofert na rynku ubezpieczeniowym sprawiają, że na wyborze najkorzystniejszej polisy nie powinniśmy oszczędzać naszego czasu. Ważne, abyśmy mieli świadomość, że ta najlepsza polisa nie jest tą, z której będziemy zadowoleni tylko w momencie jej podpisania, ale ta, która zapewni nam spokój i najlepszą pomoc w sytuacjach awaryjnych. I nieważne, że czasami może nas to trochę więcej kosztować, posiadanie samochodu wiąże się przecież z różnymi kosztami przez cały okres jego użytkowania.


Podobne wiadomości:

Wzrosną kary za brak polisy OC

Wzrosną kary za brak polisy OC

Ubezpieczenie samochodu 2018-11-23

UOKiK interweniuje, PZU zmienia praktyki wobec kierowców

UOKiK interweniuje, PZU zmienia praktyki...

Ubezpieczenie samochodu 2018-10-24

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!