Kredyt czy leasing?

Ano właśnie, stoisz przed koniecznością albo chęcią zakupu samochodu. Nie masz wystarczająco dużo gotówki lub po prostu nie chcesz jej akurat przeznaczać na kupno auta. Jaki rodzaj finansowania więc wybrać? Czy zdecydować się na kredyt w banku, czy może jednak na leasing? Odpowiedź na to pytanie jest dużo więcej niż złożona.

Kredyt czy leasing?

Dzięki pieniądzom z banku można sfinansować właściwie wszystko. Nie zawsze trzeba nawet precyzyjnie określić, na co potrzebujemy kredyt. To, co kupujemy na kredyt, zwykle jest własnością firmy.

W leasingu można nim sfinansować zakup wszystkiego, co określa się mianem ruchomości - auta, maszyny, a nawet statki - bądź nieruchomości. W zależności od potrzeby można skorzystać z tzw. leasingu finansowego i wtedy dana rzecz przechodzi na własność przedsiębiorcy. W przypadku tzw. leasingu operacyjnego firma płaci jedynie za używanie samochodu. Po wygaśnięciu umowy może wykupić przedmiot leasingu po znanej z góry cenie.

Przy standardowej ofercie kredytu koszty są proste do wyliczenia - płaci się prowizję bankową oraz raty kredytowe według wcześniej uzgodnionego harmonogramu. Przedsiębiorca amortyzuje, czyli rozlicza koszt utraty wartości auta czy jakiegoś urządzenia systematycznie i po równo (w przypadku auta okres tzw. amortyzacji wynosi pięć lat - po 20 proc. jego wartości rocznie).

W przypadku leasingu również można obliczyć oprocentowanie, które łatwo porównać z kosztem kredytu, a raty kredytowe zastępowane są po prostu przez czynsze leasingowe zwane też ratami. Zdarzają się jednak sytuacje, że przy takich samych stopach oprocentowania kapitału leasing bywa korzystniejszy niż kredyt. Pozwala bowiem w dowolnym momencie - np. w roku, w którym przedsiębiorca osiągnął wyższy niż zwykle zysk - zwiększyć koszty. Dzięki temu firma zapłaci mniejszy podatek dochodowy.

Jeśli przedsiębiorca bierze kredyt, płaci cały VAT już w chwili zakupu środka trwałego, a następnie rozlicza go w jednym miesiącu. W przypadku leasingu spłatę VAT można rozłożyć na kilka lat.

W banku procedury przyznania kredytu trwają z reguły dość długo, chociażby ze względu na spore wymagania co do zabezpieczeń (w przypadku samochodów banki na ogół wymagają np. zastawu rejestrowego) i wiarygodności klienta. Zabezpieczenie kredytu zwykle przekracza jego wartość. Na lepsze traktowanie możesz liczyć, jeśli jesteś klientem banku od dawna, pożyczki spłacasz regularnie i utrzymujesz zdolność kredytową.

Jedna z firm leasingowych kusiła niedawno reklamą: "Wystarczy nas odwiedzić i wskazać przedmiot leasingowy. Jeśli tylko będzie on dostępny u dilera, w ciągu pięciu minut trafi w ręce przedsiębiorcy". Ewa Urbańczyk z Europejskiego Funduszu Leasingowego (EFL) mówi, że do podpisania umowy leasingu przedsiębiorcy wystarczą dokumenty założycielskie firmy i informacja o niezaleganiu z płatnością podatków. - Oczywiście, w przypadku sprzętu o wyższej wartości niekiedy potrzebne są dodatkowe zabezpieczenia, np. weksel - zastrzega Urbańczyk. Z reguły zabezpieczeniem umowy leasingowej jest sam jej przedmiot. Co ważne, skorzystanie z leasingu nie obniża zdolności kredytowej przedsiębiorcy.

Minęły już czasy, kiedy banki niechętnie udzielały firmom kredytów w obawie przed ich niespłaceniem. Teraz to instytucje próbują zachęcić przedsiębiorców do kredytów. Starają się minimalizować formalności, przerzucając często czarną robotę na barki swoich pracowników.

Również firmy leasingowe zapewniają, że przedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc ich specjalistów. Zwłaszcza jeśli chodzi o korzystne ustalenie i dopasowanie harmonogramu spłaty opłat leasingowych do potrzeb - np. do sezonowości przychodów leasingobiorcy.


Podobne wiadomości:

Ubezpieczenie samochodu używanego

Ubezpieczenie samochodu używanego

Ubezpieczenie samochodu 2008-05-13

Idziemy po kredyt

Idziemy po kredyt

Finansowanie zakupu samochodu 2008-04-21

Komentuj:

~jontek 2021-08-25

Dla mnie leasing dobra opcja, ale wynajem długoterminowy trochę wygodniejszy. Bo tu masz jeszcze pakiet usług - ubezpieczenie i serwisy w jednej racie. Czyli przegląd, wymiana opon i te sprawy zostają po stronie firmy leasingowej. Stawiasz tylko auto na kanał w serwisie i potem obierasz. Nawet oponami się nie przejmujesz - wymianą, przechowywaniem. Wiem, bo sam korzystam z takiej opcji od Master1.pl i polecam, fajnie to działa. :)

~annaa 2021-08-07

Szukam mężczyzny na namiętne spotkania. Mam 24 lat i zgrabne ciało, moje nagie zdjęcia i kontakt na stronie: www.zakazanarandka.pl __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ Wyszukaj mnie po niku: Andzia-isex napisz do mnie lub zadzwoń o każdej porze, odpisuje zazwyczaj do 5 minut, czekam.

~Monika898 2021-07-10

Poszukujesz kobiety? To dobrze trafiłeś bo ja szukam faceta! Dyskretnego, ale przede wszystkim zadbanego do dyskretnych seks spotkań po pracy. Oferuję, wszystko to co może sprawić nam przyjemność. Jeżeli chcesz wiedzieć czegoś więcej o mnie to dzwoń, pisz, przyjedź. Numer telefonu i więcej fotek wrzuciłam na swój profil tutaj: www.cutt.ly/monika89

~songo 2021-07-07

Potwierdzam, abonament fajna opcja. Mój bracki jeździ takim autem na abonament z Master1.pl, jak kolega wyżej prawi. Wszystko działa sprawnie, wychodzi taniej niż kredyt. Jeszcze ten pakiet serwisowy - bajka. Zazdroszczę mu, że nawet oponami nie musi się martwić, bo ich wymiana to dla mnie zmora. Sam wezmę sobie od nich auto na abonament, tylko muszę jeszcze upatrzeć sobie model. :)

~czapla 2021-06-21

Ja z kolei uważam, że warto pomyśleć o abonamencie. Działa podobnie jak leasing, ale do dyspozycji masz pakiet usług- ubezpieczenie i serwisy z wymianą opon, które masz wliczone w kwotę miesięcznego czynszu. Nie musisz też wykupować auta, tylko oddajesz je po zakończonej umowie. Zobacz sobie na Master1.pl, mają fajne oferty. :)