1. mojeauto.pl >
 2. porady >
 3. Zakup i sprzedaż samochodu >
 4. Rejestracja auta używanego krok po kroku

Rejestracja auta używanego krok po kroku

Znalazłeś w sieci świetną ofertę sprzedaży samochodu, pojechałeś i kupiłeś wymarzone auto. Pewnie jesteś zadowolony, że wielomiesięczne poszukiwania za Tobą. Ale zanim będziesz mógł cieszyć się z auta na całego, musisz przejść urzędniczo-papierkową ścieżkę zdrowia i zarejestrować pojazd. Ten temat tylko z pozoru wydaje się być skomplikowany, bo dzięki naszym wskazówkom zarejestrujesz swój nowy samochód szybko i bez stresu.


Rejestracja auta używanego krok po kroku

Po przeczytaniu wstępu masz obawy, że przed Tobą wyzwanie, któremu nie podołasz lub zwyczajnie nie masz na to czasu? W takim razie możesz skorzystać z pomocy osób trzecich. Na rynku jest wiele firm, które oferują pomoc przy rejestracji samochodu. Mogą one w twoim imieniu stać w kolejkach i składać niezbędne dokumenty - załatwiają wszystkie formalności i po wszystkim oddają Tobie do rąk tablice i dowód rejestracyjny nowego samochodu. To prosty sposób, ale należy korzystać tylko z większych firm znanych na rynku i posiadających dobre opinie. Koszt takiej usługi to około 100 zł za obsługę przy rejestracji auta krajowego oraz około 200 zł za taką samą usługę w przypadku samochodu zza granicy. Jeżeli ktoś w naszym imieniu rejestruje samochód, koszt rejestracji w urzędzie zwiększa się o 17 zł opłaty skarbowej (firmy często uwzględniają ją w cenniku).
 
Opłaty nie trzeba wnosić jeżeli w naszym imieniu rejestracją samochodu zajęła się bliska osoba - np. rodzeństwo lub małżonek. W obu przypadkach należy wypełnić stosowny formularz upoważniający daną osobę do reprezentowania nas w urzędzie. Takie pełnomocnictwo będzie potrzebne również w sytuacji, gdy jest np. dwóch nabywców samochodu, a tylko jeden z nich będzie obecny przy rejestracji pojazdu.

Rejestrację zakupionego samochodu powinniśmy dokonać w ciągu 30 dni od momentu jego kupna. Udajemy się w tym celu do wydziału komunikacji w urzędzie miejskim lub starostwie powiatowym właściwym ze względu na nasze miejsce zameldowania. Warto pamiętać, że zawsze przed nami będzie czekać kilka lub kilkanaście osób - lepiej zarezerwować na to trochę czasu. Nie polecamy wizyty tuż przed zamknięciem wydziału, gdyż może być tak, że ostatnie numerki uprawniające do załatwienia sprawy przy okienku są np. wydawane na godzinę przed ich zamknięciem. Na szczęście wiele urzędów ma wyznaczony jeden dzień w tygodniu, w którym urzędnicy przyjmują interesantów do późnych godzin popołudniowych np. do 18.00.

Istnieje też obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilno-prawnych w wysokości 2% wartości samochodu - na złożenie deklaracji PCC-3 w urzędzie skarbowym mamy 14 dni. Jeżeli przykładowo kupisz auto za 20 000 zł, musisz zapłacić 400 zł. Ale jeżeli urzędnik uzna, że kwota na umowie jest dużo niższa niż rynkowa wartość samochodu, trzeba będzie skorygować deklarację PCC-3. W tym celu używa się danych o wartości pojazdów z firmy eurotax (warto zapoznać się z wartością auta przed wizytą w urzędzie). Podatku nie trzeba płacić jeżeli kupisz samochód od firmy np. z komisu.

 
Rejestracja samochodu nie jest uzależniona od wcześniejszej wizyty w urzędzie skarbowym i złożenia druku PCC-3 oraz zapłaty tego podatku. Podczas składania wszystkich dokumentów w wydziale komunikacji nikt nie będzie sprawdzał ani się pytał, o dopełnienie naszego obowiązku podatkowego więc kolejność wizyt w tych urzędach nie jest istotna.

Przed pójściem do wydziału komunikacji warto najpierw dokładnie sprawdzić, czego będą od nas wymagać, gdyż brak choćby jednego z wymaganych dokumentów spowoduje, że odejdziemy od okienka bez niczego. O tym, jakie dokumenty będziemy musieli przygotować, decyduje pochodzenie auta oraz to, czy jest ono nowe czy też używane.

1. Auto używane z Polski

Do rejestracji takiego samochodu powinniśmy mieć ze sobą:
 • wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu (dostępne są na miejscu i na stronach www urzędów)
 • dowód własności pojazdu (umowa kupna-sprzedaży, darowizny itp.)
 • dowód rejestracyjny samochodu z ważnym przeglądem technicznym
 • kartę pojazdu (jeżeli była wydana)
 • dokument potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia OC (do wglądu)

Do kompletu dokumentów niezbędne będzie także przyniesienie ze sobą tablic rejestracyjnych. Od razu na miejscu dostaniemy bowiem nowe, chyba że samochód był zarejestrowany w tym samym mieście, wówczas będziemy korzystać z tablic poprzedniego właściciela, naklejone zostaną tylko stosowne znaki legalizacyjne. Warto pamiętać aby przed oddaniem tablic dokładnie je wyczyścić - z brudnymi tablicami zostaniemy odesłani, co wydłuży czas rejestracji. 

Wszystkich niezbędnych opłat można dokonać od razu na miejscu w kasie urzędu - polecamy posiadać gotówkę, rzadko kasy akceptują płatność kartą. W tym przypadku zarejestrowanie auta będzie nas kosztować łącznie 180,50 zł (są to m.in. dowód rejestracyjny 54 zł; pozwolenie czasowe 13,50 zł; nalepki legalizacyjne 13 zł: tablice rejestracyjne 80 zł) - w przypadku gdy kupiliśmy samochód w tym samym powiecie i nie trzeba zmieniać jego tablic rejestracyjnych, łączny koszt rejestracji spada do 81 zł. Ale dodatkowe koszty mogą się pojawić, jeśli np. rejestrujemy samochód zabytkowy i chcemy otrzymać tzw. żółte tablice (100 zł) bądź dla wyróżnienia będziemy chcieli posiadać tablice indywidualne (1 000 zł).

Przez pierwsze 30 dni będziemy korzystać z tymczasowego dowodu rejestracyjnego (tzw. miękki dowód). W tym czasie urząd przygotuje stały dowód rejestracyjny, o którego możliwości odbioru zostaniesz poinformowany SMS-em lub mailem. Wtedy też czeka Cię wizyta w urzędzie komunikacji lecz trwa ona nieporównywalnie krócej niż ta pierwsza.

2. Auto używane sprowadzone z kraju członkowskiego UE 

W tym przypadku, zanim udamy się do wydziału komunikacji, będziemy musieli odwiedzić jeszcze kilka innych miejsc. Jeżeli samochód został kupiony na terenie UE musimy w ciągu 14 dni, od dnia w którym kupiony samochód przekroczył granicę, udać się do urzędu celnego, złożyć deklarację i w ciągu 30 dni opłacić podatek akcyzowy. Obliczamy go (tak jak w przypadku podatku od czynności cywilno-prawnych) na podstawie wartości samochodu wpisanej na umowie. Jeżeli samochód ma silnik o pojemności silnika do 2000 ccm obowiązuje 3,1% opłaty akcyzowej, ale jeżeli silnik jest większy niż 2000 ccm musisz zapłacić podatek w wysokości 18,6% wartości auta. Jeżeli celnicy uznają, że wartość pojazdu jest mocno zaniżona (porównają ją ze średnią wartością rynkową wg eurotax) w ciągu kolejnych dni poinformują Cię o obowiązku „dopłaty” różnicy w podatku. W przypadku auta o wartości 20 000 zł z silnikiem 2.0, podatek akcyzowy wyniesie ok. 620 zł. Na szczęście od tego roku nie musisz uiszczać tzw. opłaty recyklingowej, która wynosiła 500 zł więc kilka „groszy” zostaje w kieszeni.

Zanim jednak skierujesz kroki do wydziału komunikacji, wpierw udaj się do tłumacza. Prawie wszystkie dokumenty, jakie będziesz przedkładać w urzędzie, a które są w języku obcym, muszą być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego (ok. 80 zł). 

I dopiero w tym momencie z kompletem dokumentów możemy pójść do Wydziału Komunikacji. W naszej, zapewne już dość grubej teczce, powinny znaleźć się:
 • wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu (dostępny na miejscu i na stronie www urzędu)
 • dowód rejestracyjny lub inny dokument potwierdzający rejestrację pojazdu
 • dowód opłacenia podatku akcyzowego w urzędzie celnym

Jeżeli sprowadzony samochód ma ważne badanie techniczne, nie ma problemu, jeżeli jednak nie ma przeglądu trzeba w wydziale komunikacji wnieść o wydanie tymczasowego pozwolenia i tablic (60 zł), pojechać na przegląd techniczny i z potwierdzeniem ze stacji obsługi pojazdów udać się ponownie do wydziału komunikacji. 

 
Wraz z kompletem dokumentów musimy przynieść i zostawić w urzędzie tablice rejestracyjne. Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku samochodu zakupionego i zarejestrowanego już wcześniej w kraju, najpierw otrzymamy tzw. miękki dowód, a dopiero po kilku tygodniach stały dowód rejestracyjny pojazdu.

Na koszt zarejestrowania auta z kraju UE składa się:
 • akcyza 3,1% lub 18,6%
 • opłata za wydanie potwierdzenia zapłaty akcyzy 17 zł
 • tablice tymczasowe 60 zł
 • tłumaczenie dokumentów 80 zł
 • rejestracja auta 180,50 zł
 • wydanie karty pojazdu 75 zł

3. Auto używane sprowadzone spoza UE 

Sytuacja identyczna jak w przypadku zakupu auta w UE, ale dochodzi tutaj kolejna opłata, cło. Wynosi ono 10% wartości samochodu i kosztu jego transportu (warto o tym pamiętać). Koszt transportu auta z USA do Polski to minimum 2 tys. dolarów, do tego dochodzi jeszcze opłata portowa.Podobne wiadomości:

Rejestracja samochodu z zagranicy - krok po kroku

Rejestracja samochodu z zagranicy - krok po...

Zakup i sprzedaż samochodu 2015-03-13

Od grudnia zmieniona akcyza!

Od grudnia zmieniona akcyza!

Zakup i sprzedaż samochodu 2007-01-02

Komentuj:

~przem0 2021-12-30

To nie jest bardzo skomplikowane, ale przyznam, że już od kilku lat tego nie robiłem, a przepisy nieco się zmieniły. Nie chcę już kupować samochodów, wolę wynajem długoterminowy. Korzystam z tego rozwiązania od Master1.pl i sobie chwalę, trwa to już dłuższy czas. Płacę co miesiąc stały czynsz za korzystanie z samochodu, a w to mam wliczone ubezpieczenie i pakiet serwisowy. Duży komfort i minimum formalności. :)

~Enion 2021-05-31

https://www.duplikatydowodow.pl/ znamy i potwierdza, pomagają odzyskac dokumenty. już z tłumaczeniem przysięgłym i to az w 40 językach. no wybawcy

~Wolszczak 2021-03-31

my mileliśmy problem z rejestracja auta z zagranicy, okazało się, że brakuje jakiegoś dokumentu. Udało się dzięki firmie www.duplikatydowodow.pl/

~W 2020-04-10

W Łodzi i okolicach Polecam firmę The King autoskup. Szybko i sprawnie. Płatność gotówką. Dojazd do klienta. Uczciwa firma. www.the-king.pl

~Krzysztof Furman 2019-11-20

Z rejestracją używanego jest trochę zachodu, zwłaszcza jeśli zostało sprowadzone zza granicy. Mówię o tym, bo ostatnio pracownicy Autooorder sprowadzili mi z Niemiec rzadki model auta, którego nie potrafiłem znaleźć nigdzie indziej. Stan techniczny i dokumentacja bez zarzutu, cena podobnie. Co ważniejsze, w ramach zapłaty za ich usługi pomogli mi również uporać się z wspomnianą wcześniej papierkową robotą.