1. mojeauto.pl >
  2. porady >
  3. Zakup i sprzedaż samochodu >
  4. Rejestracja samochodu z zagranicy - krok po kroku

Rejestracja samochodu z zagranicy - krok po kroku

Kolejki w urzędach, cała seria opłat i stos niezbędnych dokumentów - tak wygląda proces rejestracji auta zza polskiej granicy. Czy to naprawdę takie trudne?

Rejestracja samochodu z zagranicy - krok po kroku
W poszukiwaniu idealnego używanego samochodu godzinami przeglądasz ogłoszenia w internecie. W końcu go znajdujesz: w doskonałym stanie, ponadprzeciętnie wyposażony, z najmocniejszym silnikiem z gamy i... na zagranicznych tablicach. Jak przebrnąć przez rejestrację sprowadzonego samochodu? Przypominamy jakie czynności, opłaty i procedury czekają nabywcę samochodu spoza granic Polski.

Krok 1 - zakup aut

Po pierwsze i najważniejsze - pamiętajmy jakie dokumenty musimy otrzymać od zagranicznego sprzedawcy. Bez karty pojazdu (jeśli była wydana), dowodu rejestracyjnego, polisy ubezpieczeniowej czy umowy kupna-sprzedaży (lub faktury) nic dalej nie załatwimy. Pamiętajmy więc, aby dotychczasowy właściciel przekazał nam je w komplecie. Jeśli przegląd rejestracyjny auta jest nieważny lub samochód pochodzi spoza UE i krajów EFTA badanie techniczne trzeba będzie zrobić.

Krok 2 - tłumaczenie dokumentów

Każdy z tych dokumentów będziemy musieli później przedstawić w Wydziale Komunikacji, ale najpierw muszą one zostać przetłumaczone na język polski. Jest wielu tłumaczy przysięgłych, którzy mogą nam w tym pomóc i zazwyczaj skasują za swoją usługę około 100-150zł, jeśli dokumenty są w popularnym, europejskim języku. W przypadku aut zarejestrowanych po 29 kwietnia 1999 roku, nie ma konieczności tłumaczenia dowodu rejestracyjnego w obrębie UE oraz w krajach EFTA.

Krok 3 - opłata akcyzy

Następnie musimy zasilić konto Izby Celnej, opłacając za nasze auto akcyzę. Koniecznie należy to poprzedzić złożeniem w ciągu 5 dni od zakupu auta deklaracji uproszczonego nabycia wewnątrzwspólnotowego w urzędzie celnym. Aby opłacić akcyzę, w tytule przelewu wpisujemy markę oraz numer nadwozia pojazdu, a kwotę naliczamy następująco: dla aut o pojemności silnika do 2000 cm3 to 3,1% wartości z umowy kupna, a jeśli silnik jest większy niż 2000 cm3 - 18,6% ceny. Uwaga! Izba Celna może zweryfikować wartość auta i zażądać większej kwoty akcyzy! To nie koniec tego etapu - potrzebujemy jeszcze potwierdzenia opłacenia akcyzy, które możemy pobrać ze strony Portalu Systemów Służby Celnej (www.e-clo.pl). Najlepiej mieć przy sobie także wszystkie dokumenty zabrane od poprzedniego właściciela.
 
W przypadku sprowadzania auta spoza Unii Europejskiej konieczna będzie odprawa celna. Jesli natomiast kupujemu auto spoza UE od przedsiębiorcy działającego w Polsce, potrzebujemy od niego zapisu na fakturze, potwierdzającego dokonanie odprawy.

Krok 4 - opłata "recyklingowa"

Czwarta opłata wiąże się z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - tzw. opłatę recyklingową w wysokości 500zł przelewamy na jego konto.

Krok 5 - rejestracja auta w Wydziale Komunikacji

Piąty krok to pierwsza wizyta w Wydziale Komunikacji. Możemy się w nim pojawić osobiście lub spisać odpowiednie pełnomocnictwo, pozwalające przeprowadzić proces rejestracji innej osobie w naszym imieniu. Pakujemy do teczki przetłumaczone dokumenty z kroku pierwszego, dowód opłaty akcyzy, potwierdzenie opłaty recyklingowej i dodajemy do tego: swój dokument tożsamości, wniosek o rejestrację pojazdu (pobierzmy go ze strony WK i wypełnijmy przed wizytą), zaświadczenie o badaniu technicznym (jeśli konieczny był świeży przegląd w kraju), odprawę celną (w przypadku aut spoza UE) i stare tablice rejestracyjne.

Na miejscu czeka nas kolejna opłata w łącznej wysokości 256zł, na którą składa się: dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjne, karta pojazdu, nalepka legalizacyjna, nalepka kontrolna, opłata ewidencyjna i pozwolenie czasowe. Kiedy już przebrniemy przez te formalności, wyjdziemy z Wydziału Komunikacji z nowymi "blachami" i tymczasowym dowodem rejestracyjnym, który w ciągu miesiąca będziemy mogli zamienić na tzw. "dowód twardy".

Podsumowanie kosztów

Podsumujmy koszty: 150 złotych za tłumaczenie dokumentów, akcyza w wysokości 3,1% lub 18,6% wartości auta, 160zł za zaświadczenie o zwolnieniu z podatku VAT, 500zł opłaty recyklingowej i 256zł za rejestrację auta to w przypadku samochodu z małym silnikiem za 20 000 zł około 1686 złotych. Jeśli udało się upolować auto w naprawdę dobrym stanie, to może się opłacać. Jednak pamiętajmy - okazji zagranicą jest już dość niewiele.
 
Jeśli uważasz procedurę rejestracji auta z zagranicy za zbyt skomplikowaną, lub nie chcesz marnować swojego czasu na wizyty w kolejnych urzędach, warto skorzystać z oferty firm rejestrujących sprowadzone auta. Koszt ich usług zaczyna się już od 300 złotych i jedyne co musimy zrobić to podpisać stosowne upoważnienie - niektóre ze wspomnianych firm nawet same do nas przyjadą podpisać umowę i po tygodniu jeździmy zarejestrowanym autem. Z kolei jeśli kupujesz auto na zagranicznych tablicach, ale w polskim komisie - warto spróbować przekonać sprzedawcę, aby zarejestrował auto na siebie za dodatkową opłatą. Jeśli nie ma nic do ukrycia, nie powinien protestować, a wtedy pozostanie nam już tylko przerejestrować auto na siebie (ok. 150 zł w Wydziale Komunikacji) i cieszyć się nowym nabytkiem.

Podobne wiadomości:

Rejestracja auta używanego krok po kroku

Rejestracja auta używanego krok po kroku

Zakup i sprzedaż samochodu 2016-05-01

Znalazłeś w sieci świetną ofertę sprzedaży samochodu, pojechałeś i kupiłeś wymarzone auto. Pewnie jesteś zadowolony, że wielomiesięczne poszukiwania za Tobą. Ale zanim będziesz mógł cieszyć się z auta na całego, musisz przejść urzędniczo-papierkową ścieżkę zdrowia i zarejestrować pojazd. Ten temat tylko z pozoru wydaje się być skomplikowany, bo dzięki naszym wskazówkom zarejestrujesz swój nowy samochód szybko i bez stresu.


Rejestracja samochodu

Rejestracja samochodu

Zakup i sprzedaż samochodu 2006-11-27

Komentuj:

~erni 2017-10-23

Pod linkiem jest dobrze opisany przykład rejestracji samochodu sprowadzonego z Holandii w zakresie prawnym. https://www.eporady24.pl/przerejestrowanie-samochodu-do-polski,pytania,8,116,20525.html

~Marcin 2017-08-25

Jeśli chodzi o akcyzę to możemy zaniżyc wartość na umowie o maks 15-20%. Wtedy nie będzie problemów w urzędzie. Generalnie rejestracja pojazdu opole w wydziale komunikacji to proces niestety czasochłonny ze względu na duże kolejki...

jarebelman 2016-10-19

ja dziś dostałem informacje o getauto.pl do weryfikacji auta. wszystko tam jest za darmo i uratowali mi d..e (właściwie to mojej żonie ;-) ) bo pokazało mi się, że kończy się badanie techniczne. Wśród informacji jest nawet taka, że i kiedy był sprowadzony. Szkoda tylko, że nie wyświetlają skąd ale może z czasem dodadzą takie info? Polecam do szybkiej weryfikacji auta i przypomnień o badaniach technicznych.

~czesław 2016-10-16

Mam pytanie czy sprowadzony samochód który był wyrejestrowany na granicą już rok temu powinien mieć dowód rejestracyjny gdy chcę go u nas zarejestrować... B.dziękuję za podpowiedz.

~Marta82 2015-09-28

Wszyscy mi odradzali ale nie posłuchałam i co? W efekcie nie musiałam wydawać niebotycznych sum, tracić czasu i nic załatwiać. Zadzwoniłam do firmy która załatwia takie sprawy na co dzień i jeszcze dostarczają dokumenty i tablice rejestracyjne do domu. Nic nie musiałam robić. Wszystko sprawnie bo na miejscu wykonują tłumaczenia a doświadczenie w branży sprawia że od razu wiedzą jakie dokumenty i gdzie złożyć. Bajka. Firma nazywa się Agencja Celna Abak. Pozdrawiam.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
VW zdecydowanie stawia na elektromobilność
VW zdecydowanie stawia na elektromobilność
Przy salonach Grupy VW powstaną ogólnodostępne stacje ładowania zarówno z szybkimi złączami DC 50 kW, jak i AC 22 kW ? łącznie ponad 350 punktów, a wszystkie ładowarki będą zasilane energią ze źródeł odnawialnych.